C Modelleri Görelim Yarışması

Topluluk projeleri, yarışmaları ve fikir alış-verişleri

Moderatör: Governor

admin
Site Admin
Site Admin

Prş May 31, 2018 1:33 pm

C Modelleri Görelim.png
Yarışma Tarihi:
Tasarımlar, 03 Haziran 2018 ile 24 Haziran 2018, saat 23:59:59 tarihleri arasında, aşağıda belirtilen katılım kuralları dahilinde TRLUG forumunun, uygun alanında yeni bir konu açılarak sunulmalı ve ilgili konu başlığının linki bu başlık altında paylaşılmalıdır (Katılım linki, bu başlık altında paylaşılmayan tasarımlar dikkate alınmayacaktır).
Oylama, 25 Haziran 2018 tarihinde başlar, 31 Haziran 2018, saat 23:59’da biter.

Katılım Kuralları:
Yarışmaya katılacak üyelerin, forum genelinde en az 35 mesajının bulunması gerekmektedir.
Yarışmaya katılacak olanlar, forumun Tasarım Atölyesi kategorisindeki MOC bölümünde yeni bir başlık açarak eserlerini sunmalı ve söz konusu başlığın linkini bu konu başlığı altında paylaşmalıdır.
C Model tasarımı yapılacak setle ilgili olarak, Technic temasına ait olması dışında parça sayısı, fonksiyonellik, PF olup olmaması gibi bir kısıtlama yoktur.
Yarışmaya katılacak olan tasarımlar, size ait olmalıdır. İnternette yapım talimatları bulunan alternatif tasarımlar ile yarışmaya katılmak yasaktır.
Resmi olarak yayınlanmış A ve B modeller üzerinde gerçekleştirilen MOD çalışmaları geçersizdir. C Model olarak tasarlayacağınız alternatif model, A ve B modellerden bağımsız bir tasarımda olmalıdır.
Yarışma için, orijinal tasarıma ait parçaların tümünü değerlendirmek zorunda değilsiniz. Modelinizi, setin standart parça sayısından daha az sayıda parça ile tasarlayabilirsiniz ancak parça yetersizliği halinde başka setlere ait parçalarla takviye yapamazsınız.
Kullanılan parçalar orijinal LEGO ürünü olmalıdır. Farklı firmaların üretimi olan ya da custom olarak üretilmiş parçaların kullanımı yasaktır.
Sticker, ip ve lastik kullanımı serbesttir. (Lastik ve ip orijinal LEGO olmayabilir)
Yarışmacıların konu başlıklarındaki sunumlarında, modelin yapım aşamasının farklı evrelerine ait en az 15 adet fotoğraf bulunmalı ve tamamlanmış modelin fotoğraflarından en az bir tanesinde “TRLUG C Modelleri Görelim Yarışması” yazılı bir kağıt ya da görsel bulunmalıdır (Resim editörleri vasıtası ile fotoğraf üzerine filigran olarak yazılacak görseller geçersizdir).
LDD, Stud.io gibi tasarım programları ile oluşturulan dijital sunumlar geçersizdir. Yarışmaya katılacak olan çalışmalar; gerçek parçalarla, fiziki olarak bir araya getirilmeli ve fotoğraflanmalıdır.
Her yarışmacı tek bir tasarım ile yarışmaya katılabilir.
Yarışma katılım tarihinden evvel, başka mecralarda paylaşımı yapılmış olan çalışmalar kabul edilmeyecektir.

Oylama Kuralları:
31 Mayıs 2018 tarihinden itibaren foruma üye olanlar, oylamaya katılamaz.
Oylamaya katılacak üyelerin, forum genelinde en az 25 mesajının bulunması gerekmektedir.
Oylama başlığındaki sıralama, katılımcıların bu başlık altındaki link paylaşımlarına göre kronolojik olarak düzenlenecektir.
Yarışmaya katılan her yarışmacı, mutlaka oy vermek zorundadır. Aksi halde oylama sonunda alacakları puanlar geçersiz sayılır.
Yarışmacılar kendi tasarımlarına oy veremezler.
Her yarışmacının, diğer tasarımlara verebileceği toplam 3 puan hakkı vardır. Bu puanlar, aşağıdaki seçeneklerden biri tercih edilerek dağıtılabilir;
  • 3 farklı esere birer puan vermek
  • 2 farklı eserden birine 1 diğerine 2 puan vermek
Sahip olunan 3 puan hakkının tamamı, tek bir eserde değerlendirilemez.
Oylamaya katılanlar, sahip oldukları puanların tamamını dağıtmak zorundadır (Puanlarının tamamını dağıtmayan bir üyenin oyları geçersiz sayılır).
Oy verenlerin, vermiş oldukları oyları gösteren mesajları tekrardan düzenlemesi (editlemesi) ya da ikinci kez oy kullanması yasaktır. Bunun ihlali, ilgili oyları geçersiz kılar.
Oylama süresinin tamamlanmasından sonra verilen oylar değerlendirilmeye dahil edilmez.
Oylama sonucunda dereceye giren yarışmacılar arasında eşitlik var ise kazanan(lar), eşit puana sahip tasarımlar arasında gerçekleşecek yeni bir oylama turu ile belirlenir.
Eğer eşitliği bozmak için ikinci oylama evresine geçilirse, bu durumda herkesin yalnızca tek bir oy hakkı bulunur.

Kullanıcı avatarı
pekaziz
Acemi
Acemi

Prş May 31, 2018 9:21 pm

Fikir çok güzel ama Technic olmasına üzülmedim değil. Sanki katılımı epey bir düşürecek gibi (ya da ben Technic meraklısı olmadığım için öyle geliyor olabilir :)).

Kullanıcı avatarı
raptor00
Meraklı
Meraklı

Prş May 31, 2018 9:49 pm

hayırlı olsun, güzel yarısma, ben de katılırım büyük ihtimal.
Keske lego bu tarz yarısmalara sponsor olsa.
Aradıgım mf: goo.gl/1dqaJT
Aradıgım set: goo.gl/VxJ5cs
Begendigim set: goo.gl/QrJU4S

Setlerim: goo.gl/tnuDGq
Mflerim: goo.gl/1KvffF

Kullanıcı avatarı
BrickHead
Meraklı
Meraklı

Cum Haz 01, 2018 4:33 pm

Bir amatör olarak, doğru anladığımdan emin olmak için, setin içinden çıkan parçaları kullanarak, başka parça eklemeden bir C modeli yapacağız değil mi?
!!Brick Your World!!

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Cum Haz 01, 2018 4:47 pm

Doğrudur, C model tasarımlarda yalnızca kutunun içinden çıkan parçalar kullanılıp (tamamının kullanılması şart değildir tabi) ve A ile B modellere alternatif üçüncü bir tasarım oluşturulur. Orijinal sette bulunmayan parçalar kullanılmaz.

Yarışmaya katılacak olan technic sevdalılarına şimdiden başarılar dileyip, system yarışmasını beklemeye geçeyim. :D
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

Kullanıcı avatarı
zen2all
Acemi
Acemi

Cum Haz 01, 2018 6:47 pm

Hayırlı olsun,

Keşke kazık makinasını hiç paylaşmayaydım burada :)
Tam hatırlamıyorum ama ilave parçası vardır onun gerçi sökerdim onları.
Bakalım vakit bulursam katılacağım ben de.

Emeği geçenlere teşekkürler.
Sarı technic iyidir...

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Cum Haz 01, 2018 6:54 pm

Hmmm, bu yarışma beni biraz zorlayacak. Dur bakalım, parçalarımızı bir gözden geçirelim.

Kullanıcı avatarı
Legopinion
Set İncelemeleri Moderatörü
Set İncelemeleri Moderatörü

Cum Haz 01, 2018 7:03 pm

Elimde bir tane teknik legosu var belki onunla katılmaya çalışırım kendime güvenirsem. System yarışması bana daha çok hitap ediyor bir yandan da onu merakla bekliyorum.
https://www.instagram.com/legopinion/
https://www.facebook.com/Legopinion/
https://legopinion.tumblr.com/
http://profile.ameba.jp/legopinion

Kullanıcı avatarı
raptor00
Meraklı
Meraklı

Cmt Haz 02, 2018 2:24 pm

Peki mesela bir model cıkartıp sonradan karar degistirip onu silip farklı bir model ekleyebiliyor muyuz. Yani farklı setlerden.

Hiko
Moderatör
Moderatör

Cmt Haz 02, 2018 3:33 pm

Büyük küçük demeden katılmalıyız yarışmaya. İlla ki çok parça çok fonksiyon diye bir şey yok. Maksat bir şeyler yapmak. Yapalım ki 2. Yarışmada daha iyi şeyler olsun. Rekabet kaliteyi getirir.

admin
Site Admin
Site Admin

Cmt Haz 02, 2018 5:37 pm

Sefa bahsetmiş zaten ama ben konuya şöyle bir açıklık getireyim;
"C Model" denen kavram, technic setlerdeki A ve B model tasarımlara alternatif olarak, o sete ait olan parçalarla üretilen (MOC'lanan) üçüncü, dördüncü... tasarımları ifade ediyor (Technic setler için kullanılan C Model tabirinin, system setlerindeki karşılığı "alternatif model" olarak geçer). A ya da B modeller üzerindeki MODifiye çalışmaları "C Model" olarak değerlendirilmez. Haliyle, atıyorum 42070'in C Modeli olarak bir tasarım yapılacaksa yalnızca 42070 kodlu setin envanterindeki parçalar kullanılabilir. 42070'in C modeli için 1862 parçanın tamamının kullanılması şart değil ama ne olursa olsun kullanılan parçalar 42070'e ait olmak zorunda. Başka bir setin envanterindeki parçaları ya da 1862 taneden fazla parçayı kullanamazsınız (tek istisnası, tasarımınız eğer bunu gerektiriyorsa lastik/ip kullanmak)
raptor00 yazdı:
Peki mesela bir model cıkartıp sonradan karar degistirip onu silip farklı bir model ekleyebiliyor muyuz. Yani farklı setlerden.
Bu soruyu tam olarak anlamadım ama anladığım kısmı şöyle örneklendireyim;
Diyelim ki ben ilk etapta 42078 Mack Anthem setinin C modelini yapmak için işe koyuluyorum. Tasarımın bitirip forumda paylaştıktan sonra, o tasarım içime sinmiyor ve aynı seti sıfırdan bir daha tasarlıyorum (ya da bambaşka bir setin C modelini yaparak) ve ikinci bir MOC başlığı açıyorum. Bunu engelleyen bir kural yok ancak, kurallar gereği her üye tek bir tasarımla yarışmaya katılabileceği için yaptığım tasarımlardan birinden feragat etmem gerekiyor. Sorduğunuz soru buysa, cevabı bu şekilde. :) Sorunuzu yanlış anlamışsam ve bu cevap size yeterli gelmediyse sormaktan çekinmeyin, eminim ki pek çok kişide soru işaretleri vardır, onlar da bu sayede kendi yanıtlarını bulmuş olur. :)

Kullanıcı avatarı
raptor00
Meraklı
Meraklı

Cmt Haz 02, 2018 8:57 pm

raptor00 yazdı:
Bu soruyu tam olarak anlamadım ama anladığım kısmı şöyle örneklendireyim;
Diyelim ki ben ilk etapta 42078 Mack Anthem setinin C modelini yapmak için işe koyuluyorum. Tasarımın bitirip forumda paylaştıktan sonra, o tasarım içime sinmiyor ve aynı seti sıfırdan bir daha tasarlıyorum (ya da bambaşka bir setin C modelini yaparak) ve ikinci bir MOC başlığı açıyorum. Bunu engelleyen bir kural yok ancak, kurallar gereği her üye tek bir tasarımla yarışmaya katılabileceği için yaptığım tasarımlardan birinden feragat etmem gerekiyor. Sorduğunuz soru buysa, cevabı bu şekilde. :) Sorunuzu yanlış anlamışsam ve bu cevap size yeterli gelmediyse sormaktan çekinmeyin, eminim ki pek çok kişide soru işaretleri vardır, onlar da bu sayede kendi yanıtlarını bulmuş olur. :)
[/quote]

Evet sordugum buydu , tesekkürler :)

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzt Haz 18, 2018 8:02 pm

Eeee hadi! C modelleri görelim !
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzt Haz 18, 2018 9:34 pm

Teknikçi olup, yarışmaya katılmak varmış. Şu an ki tabloya göre hükmen galip çıkardım. :P)

Bundan sonra zaten teknik yarışması yapılmasın, baksana teknikçiler uyuyor anca. :|
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

Kullanıcı avatarı
raptor00
Meraklı
Meraklı

Pzt Haz 18, 2018 11:22 pm

Daha 6 gün var, son gün bekliyoruz sanırım türk milleti gelenegi olarak :D

Kullanıcı avatarı
TEORI
Meraklı
Meraklı

Sal Haz 19, 2018 4:28 pm

Sıradaki yarışma lego outdoor üzerine olsun. Legoları sokakta görmek istiyoruz. ;)

MicrOmega
Meraklı
Meraklı

Sal Haz 19, 2018 6:15 pm

Süreyi uzatın sınavdan sonraya katılayım dedim iplemediniz eyyyy adminler.

Kullanıcı avatarı
pekaziz
Acemi
Acemi

Sal Haz 19, 2018 9:09 pm

Oyunbozanlık yapayım :P
Bence yarışma system tabanlı olsaydı katılım geçen seferkini ikiye katlardı :)

Kullanıcı avatarı
raptor00
Meraklı
Meraklı

Sal Haz 19, 2018 9:40 pm

Sistem tabanlı da olur , teknik de olmadan olmaz tabii :)

walinzi
Acemi
Acemi

Çrş Haz 20, 2018 5:13 pm

Şimdi şuraya arka arkaya 35 mesaj mı yazmak lazım .Ne biçim bir kotadır o yahu

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Çrş Haz 20, 2018 7:57 pm

walinzi yazdı:
Çrş Haz 20, 2018 5:13 pm
Şimdi şuraya arka arkaya 35 mesaj mı yazmak lazım .Ne biçim bir kotadır o yahu
haklısın abi bence varsa bir tasarımın sen gönder admin bir güzellik yapacaktır, gerekirse baskı yaparız :D
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

admin
Site Admin
Site Admin

Çrş Haz 20, 2018 8:26 pm

35 mesaj limiti gözünüzü korkutmasın. Şu an da bahsedemeyeceğimiz bir gerekçeden dolayı, katılım ve oylama için mesaj kotası uygulamasına kendinizi alıştırın şimdiden. :)

Bu yarışma için olmasa bile, ileriye yönelik olarak yarışmalar için düşünülen bir prosedür olarak hayat bulacak zorunluluk bu. Söz konusu uygulama, ilk etapta 75 mesaj kotası ile ortaya çıkmıştı ancak üzerinde biraz esneme yapılarak 35'e düşürüldü. :) Bir sonraki yarışma döneminde kota olarak yine 35 mesaj mı istenir yoksa bu sınır yükseltilir mi muamma. Zamanı geldiğinde, bunun neden gerekli görüldüğünü zaten herkes anlayacak. O)

Bu arada technic yarışmaları kesat geçecek gibi görünüyor. :/
Hazır o şekilde talepler de varken, bundan sonraki tüm yarışmaları system üzerinden mi düzenlesek ne yapsak? :'D

Kullanıcı avatarı
nikolyakov
Acemi
Acemi

Çrş Haz 20, 2018 10:42 pm

admin yazdı:
35 mesaj limiti gözünüzü korkutmasın.

Mesaj limiti 25'e çekilmiş?
admin yazdı:
Bu yarışma için olmasa bile, ileriye yönelik olarak yarışmalar için düşünülen bir prosedür olarak hayat bulacak zorunluluk bu. Söz konusu uygulama, ilk etapta 75 mesaj kotası ile ortaya çıkmıştı ancak üzerinde biraz esneme yapılarak 35'e düşürüldü. :) Bir sonraki yarışma döneminde kota olarak yine 35 mesaj mı istenir yoksa bu sınır yükseltilir mi muamma. Zamanı geldiğinde, bunun neden gerekli görüldüğünü zaten herkes anlayacak. O)
Hediye meraklılarının hücum etmesini engellemek adına güzel fakat içeriğe katkı sağlamayan 35, 45, 100 mesaj yerine adamakıllı 3-4 inceleme, moc vb. yapıpta mesaj sayısı düşük kullanıcıları bıktırır diye düşünüyorum.
Bu arada technic yarışmaları kesat geçecek gibi görünüyor. :/
Hazır o şekilde talepler de varken, bundan sonraki tüm yarışmaları system üzerinden mi düzenlesek ne yapsak? :'D
[/quote]

35 mesajım dolana kadar idare edin ;)

Kullanıcı avatarı
nikolyakov
Acemi
Acemi

Çrş Haz 20, 2018 10:44 pm

Kendi mesajımı alıntıdaki kod hatası yüzünden düzenlemek istiyorum ama bürokrasiye takılıyor.

Kullanıcı avatarı
raptor00
Meraklı
Meraklı

Çrş Haz 20, 2018 11:34 pm

yoo hayır, teknik yarısmalar devam etsin yine de, nasıl olsa ben katılıyorum :D

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir