Bricklink Kullanım Rehberi

Diğer bölümlere uymayan, LEGO® ile ilgili tüm içerikleri bulabileceğiniz ve paylaşımlarını yapabileceğiniz, sorularınızı sorabileceğiniz alan.

Moderatör: Governor

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Cmt Ara 30, 2017 12:44 am

Açıkçası gümrük vergisi muafiyeti için sadece alınan ürünün/ürünlerin bedeli baz alınıyor nakliye/kargo ücreti buna dahil edilmiyor diye biliyorum ben de.
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

Kullanıcı avatarı
nevermind
Acemi
Acemi

Cmt Ara 30, 2017 9:57 am

Legopinion yazdı:
nevermind yazdı:
Cum Ara 29, 2017 11:05 pm
WolfManLego yazdı:Yurtdışından parça alırken kaç dolar geçmememiz lazım yani gümrükte hangi fiyatlar arasında olursa sıkıntı olmaz
30euro sinir var, buna kargo ucreti de dahil.

Sent from my iPhone using Tapatalk
28 dolarlık ürün alıp + kargo ücretiyle 35-36 dolarları görüyorsun vergi çıkmıyor. Amazon otomatik vergiyi kestiği için dikkat ettim kargosuz 30 euro kural
Su an parite 1.20 o yuzden 30eur=36usd
Yani yaptigin alisveris zaten yasal sinir icinde.

37-38usd veya uzeri alisveris yapip dener misin?

Kullanıcı avatarı
Legopinion
Set İncelemeleri Moderatörü

Cmt Ara 30, 2017 2:50 pm

nevermind yazdı:
Legopinion yazdı:
nevermind yazdı:
Cum Ara 29, 2017 11:05 pm

30euro sinir var, buna kargo ucreti de dahil.

28 dolarlık ürün alıp + kargo ücretiyle 35-36 dolarları görüyorsun vergi çıkmıyor. Amazon otomatik vergiyi kestiği için dikkat ettim kargosuz 30 euro kural

Amazonda 37 dolarda vergi çıkıyor...
https://www.instagram.com/legopinion/
https://www.facebook.com/Legopinion/
https://legopinion.tumblr.com/
http://profile.ameba.jp/legopinion

Kullanıcı avatarı
nevermind
Acemi
Acemi

Cmt Ara 30, 2017 6:19 pm

Legopinion yazdı:
nevermind yazdı:
Legopinion yazdı: 28 dolarlık ürün alıp + kargo ücretiyle 35-36 dolarları görüyorsun vergi çıkmıyor. Amazon otomatik vergiyi kestiği için dikkat ettim kargosuz 30 euro kural

Amazonda 37 dolarda vergi çıkıyor...
Saygilar... :)

Kullanıcı avatarı
WolfManLego
Acemi
Acemi

Cmt Ara 30, 2017 7:51 pm

Bricklink de polybagler neden bu kadar ucuz?ben mi 40 kuruş falan mı fiyatlar ya da ben mi çok acemiyim bu işlerde .
Screenshot_2017-12-30-20-01-34.png
yoksa bunlar direkman paket fiyatları mı içinde LEGO olmadan fiyatları mı

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Cmt Ara 30, 2017 8:11 pm

9553-1 için baktığımda en ucuzu için 18.17₺ fiyat görüyorum. Büyük ihtimalle polybaglerin, ambalajını satan kişilerin fiyatlarını görüyorsun gönderdiğin ekran görüntüsünde.
-----

Kullanıcı avatarı
WolfManLego
Acemi
Acemi

Cmt Ara 30, 2017 9:34 pm

Haha tamamen benim acemiliyimmiş sets kısmı yerine original box kısmına girmişim :D

Kullanıcı avatarı
WolfManLego
Acemi
Acemi

Pzr Ara 31, 2017 11:23 am

Bricklink de bir tane LEGO saklama kabında şu yıldırım logosu var o ne anlama geliyor
Screenshot_2017-12-31-11-35-08.png
onun altında ki üründe de sealed yazıyor bu ikisinin anlamı nedir?

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzr Ara 31, 2017 11:57 am

Sealed, henüz açılmamış/kullanılmamış, sıfır ürünleri ifade ediyor. Zaten sealed ibaresinin 1 üst satırında koyu puntolarla new ibaresi de belirtilmiş. Bunlar yerine used yazıyorsa, o setin/parçanın kullanılmış ikinci el ürün olduğunu gösterir sana. :) Bu tür kavramlar için LEGO Kavram ve Terimler Sözlüğü başlığından yararlanabilirsin. :)

Hangi parametrelerle, ne tür bir arama gerçekleştirdiğini bilmediğim için diğer soru hakkında yorum yapamıyorum. Üşenmeyip, saklama kapları alanında, ekran görüntüsünde gösterdiğin ürünü buldum ama listeleme detayında o tür bir ikon göremedim. Dediğim gibi daha spesifik bilgiler verirsen, yardım bulman da o kadar kolaylaşmış olur.
-----

Kullanıcı avatarı
WolfManLego
Acemi
Acemi

Pzr Ara 31, 2017 12:21 pm

Ben de daha demin ürüne baktım galiba sorun sepete ekleyince oluyor ama o logonun çıkmasında bir sorun yok galiba birşey farkettirmiyor herhalde
Screenshot_2017-12-31-12-33-42.png

Kullanıcı avatarı
WolfManLego
Acemi
Acemi

Pzr Ara 31, 2017 12:56 pm

Ben LEGO Chima speedorz setleri arıyorum ama bricklinde arama kısmına da "seller accepts Turkish lira" işaretlemek şartmı?Çünkü satıcının türk parasını kabul ettiği bir dükkan bulamıyorum
Screenshot_2017-12-31-13-08-55.png

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzr Ara 31, 2017 1:28 pm

Para birimi olarak lirayı seçmek zorunda değilsin. Dolar veya Euro bazlı aramalar yapman işini kolaylaştırır.
O bölümde default olarak her zaman lira çıkıyorsa, ayarları kısmını biraz kurcalamanı tavsiye ederim. Böyle durumlar için standart halde görmek istediğin döviz birimini ayarlayabiliyorsun.
-----

Kullanıcı avatarı
WolfManLego
Acemi
Acemi

Pzr Ara 31, 2017 1:49 pm

Screenshot_2017-12-31-14-02-09.png
Ürünü almadan önce kargo da TBD diye birşey var o ne demek?

Kullanıcı avatarı
nevermind
Acemi
Acemi

Sal Oca 02, 2018 12:56 pm

WolfManLego yazdı:
Screenshot_2017-12-31-14-02-09.png
Ürünü almadan önce kargo da TBD diye birşey var o ne demek?
TBD= To Be Determined

Yani senin siparisine gore (hacim, agirlik vs) kargo bedeli hesaplanir anlaminda.

Kullanıcı avatarı
jackred
Acemi
Acemi

Cum Şub 16, 2018 3:45 pm

Paylaşımlar için elinize sağlık. Gerçekten çok yol gösterici ve gerekli bir başlık olmuş. Uçan kuştan vergi almaya and içmiş hükumetimiz sağolsun paypal kapımızı da kapadığından beri yurt dışından alışveriş etmek bir dert oldu. Bricklinkte geniş yelpazede parça sunan yerli ve milli arkadaşımız da fazla profesyonel olduğundan olacak, hem bu avg lot kısıtini çıkardı hem de yurtdışı alıcıdan almadığı komisyonları bize yansıtmaktan sıkıntı duymuyor.
Neyse :) konumuza dönecek olursak, paypal dışı yöntemlerle alım yapıp memnun kaldığımız BL dükkanlarını da burada refere edip paylaşırsak çok faydalı olur diye düşünüyorum.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzr Şub 18, 2018 11:25 am

jackred yazdı:
Paylaşımlar için elinize sağlık. Gerçekten çok yol gösterici ve gerekli bir başlık olmuş. Uçan kuştan vergi almaya and içmiş hükumetimiz sağolsun paypal kapımızı da kapadığından beri yurt dışından alışveriş etmek bir dert oldu. Bricklinkte geniş yelpazede parça sunan yerli ve milli arkadaşımız da fazla profesyonel olduğundan olacak, hem bu avg lot kısıtini çıkardı hem de yurtdışı alıcıdan almadığı komisyonları bize yansıtmaktan sıkıntı duymuyor.
Neyse :) konumuza dönecek olursak, paypal dışı yöntemlerle alım yapıp memnun kaldığımız BL dükkanlarını da burada refere edip paylaşırsak çok faydalı olur diye düşünüyorum.

Şimdi öncelikle şunu söyleyeyim, paypala mahkum değiliz, bunun için tek yapmanız gereken arama kısmında bir arama opsiyonunu değiştirmek, şu şekilde oluyor:
stripe.png
önce 1 sonra 2 no lu yerlere tıkladıktan sonra search dediğinizde karşınıza Stripe kanalı ile kredi kartı kullanarak ödeme alan satıcılar çıkıyor

Stripe uluslararası geçerliliği olan paypal benzeri güvenli bir ödeme sistemidir. kendim de defalarca bu yöntemle ödeme yaptım. Bu şekilde karşınıza çıkan alıcıların hepsinden alışveriş yapabilirsiniz, Ships to me yazması yeterlidir. Ben genelinden memnun kaldım. Çekinecek pek bir şey yok, olumsuz yorum yazmak en büyük silahınız BL'de kimse kolay kolay kötü hizmet vermeye cesaret edemez :)
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

Kullanıcı avatarı
jackred
Acemi
Acemi

Pzr Şub 18, 2018 1:22 pm

Governor yazdı:
jackred yazdı:

Şimdi öncelikle şunu söyleyeyim, paypala mahkum değiliz, bunun için tek yapmanız gereken arama kısmında bir arama opsiyonunu değiştirmek, şu şekilde oluyor:
stripe.png
önce 1 sonra 2 no lu yerlere tıkladıktan sonra search dediğinizde karşınıza Stripe kanalı ile kredi kartı kullanarak ödeme alan satıcılar çıkıyor

Stripe uluslararası geçerliliği olan paypal benzeri güvenli bir ödeme sistemidir. kendim de defalarca bu yöntemle ödeme yaptım. Bu şekilde karşınıza çıkan alıcıların hepsinden alışveriş yapabilirsiniz, Ships to me yazması yeterlidir. Ben genelinden memnun kaldım. Çekinecek pek bir şey yok, olumsuz yorum yazmak en büyük silahınız BL'de kimse kolay kolay kötü hizmet vermeye cesaret edemez :)
Bunu öğrendiğime çok sevindim zira ödeme şekli olarak Mastercard/visa seçip filtreledigim zaman elde 132 satıcı kalıyor ve bu da beni yıkıyordu ResimResimResim kargo ücretinin tbd olarak kalması da beni tedirgin ediyor lakin müşteri memnuniyeti odaklı işleyen sistem abuk subuk bir kargo maliyetine engel olur diye düşünüyorum. Bu arada refere edelim derken milli ve yerli satıcılardan Alkan Anafartadan tüm siparişlerimden memnun kaldığımı eklemek isterim. Resim

Kullanıcı avatarı
leonor
Acemi
Acemi

Pzr Mar 18, 2018 11:04 pm

Yurtdışından minifigür alabileceğim, uygun kargo fiyatı olan satıcı tavsiyesi olan var mıdır?
Minifigür koleksiyoncusu

omo
Acemi
Acemi

Pzt Nis 09, 2018 2:20 pm

Sefa yazdı:
Cmt Ara 30, 2017 12:44 am
Açıkçası gümrük vergisi muafiyeti için sadece alınan ürünün/ürünlerin bedeli baz alınıyor nakliye/kargo ücreti buna dahil edilmiyor diye biliyorum ben de.
Bu biraz şansa kalmış. Satıcı nakliye dahil fiş keserse yapacak bir şey olmuyor. Kargo vergiye dahil oluyor.

Kullanıcı avatarı
Legopinion

Cum May 04, 2018 11:33 pm

En son verdiğim siparişte hem beyan hemde vergi ödedim. Tek tek parça fiyatlarını gönderdim...

Kullanıcı avatarı
raptor00
Meraklı
Meraklı

Cmt May 12, 2018 10:25 pm

Legopinion yazdı:
Cum May 04, 2018 11:33 pm
En son verdiğim siparişte hem beyan hemde vergi ödedim. Tek tek parça fiyatlarını gönderdim...
Beyan nedir. Vergi dısında birsey mi.
Aradıgım mf: goo.gl/1dqaJT
Aradıgım set: goo.gl/VxJ5cs
Begendigim set: goo.gl/QrJU4S

Setlerim: goo.gl/tnuDGq
Mflerim: goo.gl/1KvffF

Kullanıcı avatarı
Legopinion

Cmt May 12, 2018 11:30 pm

Ne aldığını istiyorlar onun beyanını yapıyorsun. Tek tek parça yazdım :D

Oyun Clash
Acemi
Acemi

Pzr Haz 10, 2018 3:12 pm

Governor yazdı:
Pzr Şub 18, 2018 11:25 am
jackred yazdı:

stripe.png

Yani bununla kredi kartlarını kullanabiliyor muyuz? (Visa gibi)

Admiral Ackbar
Acemi
Acemi

Pzr Haz 10, 2018 5:47 pm

Evet o platform üzerinden kredi kartı kullanabiliyoruz.

Fakat sorun şu ki, uygun fiyat veren satıcıların çoğu Paypal üzerinden satış yapıyor. Bizim ödeme yapabildiğimiz mağazalar diğerlerine nazaran bazen iki kat pahalı oluyor. Yurt dışı para transfer ücretlerini de düşününce IBAN gibi yöntemler de bir alternatif olamıyor. Kur farkından dolayı uçan kargo ücretini söylemiyorum bile!

legojackson
Acemi
Acemi

Cum Haz 15, 2018 5:16 pm

dark orange minifig yazan kısımda saçı siyaha çeviriyorum ama kasada turuncu gözüküyor
add to cart a basıyorum ama saç turuncu gözüküyor sizce saç turuncu mu gelir siyah mı?
bide ilk defa yirmiiki den alışveriş yapcam ve tam olarak ne olcağınıda bilmiyorum fikri olan var mı?
Dosya ekleri
Adsız2.png
Adsız.png

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir