Dövizdeki kur farkı fiyatlara ne zaman yansır?

Diğer bölümlere uymayan, LEGO® ile ilgili tüm içerikleri bulabileceğiniz ve paylaşımlarını yapabileceğiniz, sorularınızı sorabileceğiniz alan.

Moderatör: Governor

acharad
Acemi
Acemi

Pzt Ağu 06, 2018 10:27 pm

Merhabalar
Merak ettiğim bir şey var. Lego Türkiye de fiyatlarını 6 ayda bir mi güncelliyor? Temmuz başından beri tl maalesef %20 ye yakın değer kaybetmiştir dolayısıyla elimizi çabuk tutup fiyatlar artmadan ne alsak kar mıdır ya da yıl sonuna kadar bekleyebilir miyiz?
Teşekkürler

Kullanıcı avatarı
raptor00
Meraklı
Meraklı

Sal Ağu 07, 2018 1:43 am

güzel bir soru ve cevabını bilmiyorum. Fakat ne olur ne olmaz bricklinkten alacagımı alayım bari :)
Aradıgım mf: goo.gl/1dqaJT
Aradıgım set: goo.gl/VxJ5cs
Begendigim set: goo.gl/QrJU4S

Setlerim: goo.gl/tnuDGq
Mflerim: goo.gl/1KvffF

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Sal Ağu 07, 2018 9:52 am

bana kalırsa yılbaşına kadar yansımaz
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

dead
Acemi
Acemi

Sal Ağu 07, 2018 11:12 am

Şuan ki kur artışı yüzünden ne olacağı hiç belli olmaz alacaklarınızı alın derim.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Meraklı
Meraklı

Sal Ağu 07, 2018 11:53 am

Bu gidişle bu hobi uzunca bir süre rafa kalkar. Eldekilerle idare ederiz.

acharad
Acemi
Acemi

Sal Ağu 07, 2018 12:01 pm

Bi %20 indirim gelse ne varsa alıcam da indirim beklerken bu sefer bindirim yemeyelim derdim o.
Lego official store da %10 indirim de ne güzel giderdi şimdi yeni setlerde gelmişken :(

walinzi
Acemi
Acemi

Sal Ağu 07, 2018 4:36 pm

Ortam çok karışık , şu durumda sıfır lego alacaksanız elinizi çabuk tutun orjinal lego fiyatları her an fırlayabilir. Birçok çakma legonun fiyatı dolar kuru yüzünden fırlamış durumda neredeyse orjinal lego fiyatları aynılar.

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Sal Ağu 07, 2018 8:55 pm

Sıfır set fiyatlarının fırlayacağını sanmıyorum (en azından 2018 içerisinde). Türkiye ofisi yıl sonuna doğru hesabını kitabını yapıp 1 yıllık satış fiyatını ayarlayarak, yeni yıl ile birlikte güncellenmiş fiyatları yapıştırıyor hemen. Bugüne dek yıl içinde fiyat artışı yapıldığını hiç hatırlamıyorum (TR ofisi öncesi, Adore tekelindeki dönemlerde yapılan zamları bu değerlendirmeye katmıyorum). Tamam yurt dışındaki satış fiyatları ile kıyaslandığı zaman, Lego Türkiye pazarında neredeyse zararına satıyor gibi bir durum var ama bundan 9 ay evvel 2018 yılı muhasebesi yapılmışken bunun dışına çıkacağına ihtimal vermiyorum. Öyle bir şey yapacak olsalardı zaten 2H setlerinin satışa çıkması ile birlikte bu fiyat değişikliğini görmüş olurduk. Oysa 2H setleri ya da ne bileyim DB5 veya Voltron gibi setler Avrupa/Amerika fiyatları ile neredeyse kafa kafaya sayılır (alım gücümüzün düşüklüğü ve döviz kurlarındaki uçurum yüzünden o fiyatlar bize çok yüksek görünüyor orası ayrı). 2019 geldiğinde zaten yeni setlerin yanına yaklaşılmaz, anca vitrinden ya da youtube'dan videolarına bakar, dururuz.

Fiyatı fırlayacak olan setler ise, ikinci el olarak satılan setler olur. Satıcılar mevcut ekonomik şartlar altında "ne koparsam kârdır" mantığı ile fiyatları şişirebildikleri kadar şişiriyorlar. Bunlardan uzak durmak lazım.

Set alma evresindeyseniz, bu yüzden acele etmeyin derim. Hatta elinizdeki parayı bir süre legoya yatırmaktan da çekinin. Ekonominin hızlı bir şekilde dibe doğru gittiği şu süreçte neyin ne olacağı hiç belli olmaz. Paranız cebinizde dursun.
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

Scaevola
Acemi
Acemi

Çrş Ağu 08, 2018 11:35 am

Sefa yazdı:
Sıfır set fiyatlarının fırlayacağını sanmıyorum (en azından 2018 içerisinde). Türkiye ofisi yıl sonuna doğru hesabını kitabını yapıp 1 yıllık satış fiyatını ayarlayarak, yeni yıl ile birlikte güncellenmiş fiyatları yapıştırıyor hemen. Bugüne dek yıl içinde fiyat artışı yapıldığını hiç hatırlamıyorum (TR ofisi öncesi, Adore tekelindeki dönemlerde yapılan zamları bu değerlendirmeye katmıyorum). Tamam yurt dışındaki satış fiyatları ile kıyaslandığı zaman, Lego Türkiye pazarında neredeyse zararına satıyor gibi bir durum var ama bundan 9 ay evvel 2018 yılı muhasebesi yapılmışken bunun dışına çıkacağına ihtimal vermiyorum. Öyle bir şey yapacak olsalardı zaten 2H setlerinin satışa çıkması ile birlikte bu fiyat değişikliğini görmüş olurduk. Oysa 2H setleri ya da ne bileyim DB5 veya Voltron gibi setler Avrupa/Amerika fiyatları ile neredeyse kafa kafaya sayılır (alım gücümüzün düşüklüğü ve döviz kurlarındaki uçurum yüzünden o fiyatlar bize çok yüksek görünüyor orası ayrı). 2019 geldiğinde zaten yeni setlerin yanına yaklaşılmaz, anca vitrinden ya da youtube'dan videolarına bakar, dururuz.

Fiyatı fırlayacak olan setler ise, ikinci el olarak satılan setler olur. Satıcılar mevcut ekonomik şartlar altında "ne koparsam kârdır" mantığı ile fiyatları şişirebildikleri kadar şişiriyorlar. Bunlardan uzak durmak lazım.

Set alma evresindeyseniz, bu yüzden acele etmeyin derim. Hatta elinizdeki parayı bir süre legoya yatırmaktan da çekinin. Ekonominin hızlı bir şekilde dibe doğru gittiği şu süreçte neyin ne olacağı hiç belli olmaz. Paranız cebinizde dursun.
Bu arada, LEGO zaten bu yıl 1 Ocak ve 1 Haziran olmak üzere iki kez, toplamda azımsanmayacak bir ölçüde kur zammı yaptı. Yani LEGO gerekli kur düzeltmesini zaten yaptı ve yeni gelen setlerin fiyatları da zaten yeni kura göre çıktığı için bize makul görünüyor. Sadece 1 Haziran'da çıkan setler tam arada olduğu için biraz ucuz kaldı.

Örnek:
geçtiğimiz yıl bu zamanlarda 499,90 olan setin fiyatı şu anda 649,90.
1249,90 olan setin fiyatı 1499,90.
Modülerleri daha yakından takip ettiğim için detaylı söyleyebilirim: 599,90 olan setin fiyatı yıl başında 699,90, 1 Haziran'dan sonra da 749,90 oldu. Modülerlerin yurtdışı fiyatı da genelde $149,99 ve €149,99 bandında. (Bazıları +10)

Son bir haftaki kur hareketinden dolayı setler biraz daha ucuz kalmış olsa da zaten büyük firmalar kur risklerini finans kurumlarıyla yönettikleri için dalgalanmalardan anında değil de kur anlaşmalarının yenilenmesi gerektiği dönemde etkileniyorlar. Zaten Haziran'da zam geldiği için kısa vadede zam gelmesi güç ama kur böyle devam ederse yıl başında yeniden zam gelmesi çok olası.
-----------
Türkçe LEGO bilgi kaynaklarım
https://instagram.com/brick.tr
https://www.youtube.com/channel/UCR79axf0fIBohpLAKNBRUbA

acharad
Acemi
Acemi

Çrş Ağu 08, 2018 1:12 pm

Scaevola yazdı:
Çrş Ağu 08, 2018 11:35 am
Sefa yazdı:

Bu arada, LEGO zaten bu yıl 1 Ocak ve 1 Haziran olmak üzere iki kez, toplamda azımsanmayacak bir ölçüde kur zammı yaptı. Yani LEGO gerekli kur düzeltmesini zaten yaptı ve yeni gelen setlerin fiyatları da zaten yeni kura göre çıktığı için bize makul görünüyor. Sadece 1 Haziran'da çıkan setler tam arada olduğu için biraz ucuz kaldı.

Örnek:
geçtiğimiz yıl bu zamanlarda 499,90 olan setin fiyatı şu anda 649,90.
1249,90 olan setin fiyatı 1499,90.
Modülerleri daha yakından takip ettiğim için detaylı söyleyebilirim: 599,90 olan setin fiyatı yıl başında 699,90, 1 Haziran'dan sonra da 749,90 oldu. Modülerlerin yurtdışı fiyatı da genelde $149,99 ve €149,99 bandında. (Bazıları +10)

Son bir haftaki kur hareketinden dolayı setler biraz daha ucuz kalmış olsa da zaten büyük firmalar kur risklerini finans kurumlarıyla yönettikleri için dalgalanmalardan anında değil de kur anlaşmalarının yenilenmesi gerektiği dönemde etkileniyorlar. Zaten Haziran'da zam geldiği için kısa vadede zam gelmesi güç ama kur böyle devam ederse yıl başında yeniden zam gelmesi çok olası.
Bilgi için çok teşekkürler. Ben legoyla oğlum için bu yıl tanıştım ama ondan çok tutkunu oldum dolayısıyla daha almam gereken çok set olduğu için ve geçmişini tam bilemediğim için sorma ihtiyacı duydum. Modülerlerin geçen sene 600 den satılıyor olması beni şu an çok üzdü daha almam gereken 10a yakın modüler set var :(

Şimdilik panik yapmadan indirim umuduyla beklemek daha mantıklı o zaman, teşekkürler.

ilhansotw
Acemi
Acemi

Prş Ağu 09, 2018 9:12 am

Hafta sonu lego store çalışanı ve bir legosever arasında geçen diyaloğa şahit oldum. 1 ocaktan itibaren fiyatların el yakacağı konusunda mutabık kaldılar.

Kullanıcı avatarı
UfukÖzdemir
Acemi
Acemi

Prş Ağu 09, 2018 10:44 am

ilhansotw yazdı:
Prş Ağu 09, 2018 9:12 am
Hafta sonu lego store çalışanı ve bir legosever arasında geçen diyaloğa şahit oldum. 1 ocaktan itibaren fiyatların el yakacağı konusunda mutabık kaldılar.
Olmaz olsun öyle mutabakat :)

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Cum Ağu 10, 2018 4:29 pm

Ne diyim, dolar yükselmeye devam ediyor. Ben aklımda kalacağına midemde kalsın diye ucuzluk bulduğum yerden bazı setler aldım. Yarın bi Hilltown Lego Store'a gidip bakarım başka aklımda kalan olmasın diye. Yeni yılda artık sadece internetten inceler dururum.

walinzi
Acemi
Acemi

Cum Ağu 10, 2018 4:41 pm

10.08.2018 16:36 dolar 6,60

42082 nin çin versiyonu kargo dahil 155 dolar yani 1225 tl
42082 orjinal versiyon adore oyuncakta 1200 tl

alacağınız birşey varsa alın fena zamlanacak.

Ama bana soracak olursanız artık lego alınmaz güzel hobi ama ekonomi toparlanana kadar bir köşeye kaldırmak lazım

Kullanıcı avatarı
leonor
Acemi
Acemi

Cmt Ağu 11, 2018 3:28 am

Bu konuyla ilgili şunu söylemek istiyorum ki eğer bir turist olsaydım ve yolum Türkiye'ye düşseydi mağazayı boşaltırdım.
Minifigür koleksiyoncusu

Dambaz
Acemi
Acemi

Cmt Eyl 08, 2018 1:15 pm

Şu anda en ucuz lego Türkiye de ama fiyatlar ne zaman güncellenir bilemem mesela ben geçen hafta voltron u hilltown dan 1000tl ye aldım oysa Avrupa da 180€ fiyatı adamlar fiyatı eş tutsalar satışlar düşecek ama nereye kadar sürer bilemem

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Cmt Eyl 08, 2018 4:49 pm

kesinlikle stoklar bitene kadar sürecek bence, bu önümüzdeki 1 hafta içinde kişisel fikrim zam bekliyorum. ydkd :)
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

brkylmz
Acemi
Acemi

Cmt Eyl 15, 2018 3:10 pm

Su an Turkiye magazasindaki fiyatlar boylesi evrensel bir urune gore cok ucuz. Bir cok ulkede indirimli fiyati 280 dolar olan setler su an 200 dolar hatta bazen daha da asagisinda bir fiyata satiliyor.

Bugun yarin gidip 15.000 tl'ye apple macbook bilgisayar alayim diye hesap yapanlar gecen hafta 24.000 tl'lik etiketlerle karsilasti. Ayni sey lego icin de olacak malesef.

"Ben bu seti illa alicam" dedikleriniz varsa acele etmekte fayda var. Bi daha bu etiketleri zor goruruz.

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir