LDD Ortak Proje?

Diğer bölümlere uymayan, LEGO® ile ilgili tüm içerikleri bulabileceğiniz ve paylaşımlarını yapabileceğiniz, sorularınızı sorabileceğiniz alan.

Moderatör: Governor

Kullanıcı avatarı
DJ Manyak Şey!
Acemi
Acemi

Prş Ağu 16, 2018 3:00 pm

Anlatmak istediğim şey şu:
Diyelim ki ben x kişisi ile beraber bir technic projesine karar verdim ve LDD üzerinden başlayıp sonra yapmak istiyoruz (en mantıklısı bu bence).
LDD üzerinden beraber eş zamanlı olarak tasarım yapabilirmiyiz? Yoksa birimizin yapıp dosyayı diğerine atması mı gerekiyor?
Şimdiden teşekkürler.
Lego, bir oyuncak değil; yaşam tarzıdır.

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Prş Ağu 16, 2018 3:06 pm

stud.io da böyle bir özellik var, ldd yok malesef
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

Kullanıcı avatarı
DJ Manyak Şey!
Acemi
Acemi

Prş Ağu 16, 2018 3:22 pm

Governor yazdı:
Prş Ağu 16, 2018 3:06 pm
stud.io da böyle bir özellik var, ldd yok malesef
Teşekkürler :)
Lego, bir oyuncak değil; yaşam tarzıdır.

MicrOmega
Meraklı
Meraklı

Prş Ağu 16, 2018 4:34 pm

Onun yerine topluluk projesi olarak bir tema belirleyip onun için çalışabiliriz ama ne systemci ne de technicçi yeterli kişi yok gibi. Devasa bir şey yapalım demiyorum elbette ama tutarlı boyutlarda bir şey yapıp yapamayacağımızdan emin değilim.

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Prş Ağu 16, 2018 10:22 pm

aslında böyle bir fikrimiz vardı, burak arkadaşımız pazar yeri yapalım demişti. Benim de aklıma mikro modülerler yapıp toplanınca birleştirelim diye bir fikir gelmişti, sonra askıda kaldı, varsa bi fikriniz bu vesileyle ortaya koyalım böyle bişey, resmi lug olduğumuz için LEGO'dan da destek talep edebiliriz
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

legojackson
Acemi
Acemi

Prş Ağu 16, 2018 11:53 pm

madem tr de yaşıyoruz hem ırkımızı hemde tarihimizi temsilen geleneklerimizi anlatan devasa bir proje yapalım
ya da ben ankara yaşıyorum ya ankara yı filan yapalım devasa bir tr haritası olsun :)

MicrOmega
Meraklı
Meraklı

Cmt Ağu 18, 2018 3:25 pm

legojackson yazdı:
madem tr de yaşıyoruz hem ırkımızı hemde tarihimizi temsilen geleneklerimizi anlatan devasa bir proje yapalım
ya da ben ankara yaşıyorum ya ankara yı filan yapalım devasa bir tr haritası olsun :)
Micro ölçekte bile yapılsa şehirlerdeki tarihi eserleri temsil eden bir harita inanılmaz boyutlarda olacaktır. Böyle bir projenin altından kalkabilecek kaç üyemiz var emin değilim. Onun yerine tarihi eserleri aramızda bölüşüp 10-15 tane farklı eser yapsak daha makul.

legojackson
Acemi
Acemi

Cmt Ağu 18, 2018 10:27 pm

MicrOmega yazdı:
Cmt Ağu 18, 2018 3:25 pm
legojackson yazdı:
Micro ölçekte bile yapılsa şehirlerdeki tarihi eserleri temsil eden bir harita inanılmaz boyutlarda olacaktır. Böyle bir projenin altından kalkabilecek kaç üyemiz var emin değilim. Onun yerine tarihi eserleri aramızda bölüşüp 10-15 tane farklı eser yapsak daha makul.
micro ölçekte imkansız zaten :P bence ankarayı temsilen ankara kalesi istanbulu temsilen boğaz köprüsü vb.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Montajcı
Montajcı

Pzr Ağu 19, 2018 2:27 pm

Enteresan çalışmalar yerine gerekli malzeme desteğiyle bir kasabada gerekli olan hizmet binaları vs. kendi tasarımlarımızla yapsak. Örneğin a kişisi karakol yapsın, b kişisi hastane yapsın, c ev yapsın gibi. Sonra bunları ortak sergide sergileriz. Figür tasarımlarına da özeniriz. Benimki bir fikir. Bu çalılmalara Türk esintileri de ekledik mi tadından yenmez.

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzr Ağu 19, 2018 2:47 pm

LUG projesine girişelecekse zaten herkes proje konusu dahilinde, imece usulü elinden geleni ortaya koyar. Herkesin aynı şeyi yapması saçma olur.
Atıyorum; konu Türkiye'nin tarihi eserleri ise birisi Kız kulesini yapar, diğeri Galata kulesini diker, beriki Van kalesini, bilmem kim Efes antik kentini moclar vs vs... Buradaki tek sıkıntı, oran ve orantı koordinasyonu hususundaki iletişim kopukluğu olur. Birisi Kız Kulesi'ni moclarken, yapının yüksekliğini 10 brick olarak ayarladıysa yanına gelecek olan Galata Kulesi'nin yüksekliği 5 brick ya da 45 brick gibi komik bir seviyede olmamalı.

Gerçi başlığı açan DJ'in bilgi almaya çalıştığı konuyla bizim burada bahsettiğimiz şeylerin hiç alakası yok. O daha çok arkadaşı ile bireysel bir konu üzerinde çalışıp bu hususta fikir almaya çalışırken biz olayı LUG ölçeğinde yapılacak geniş kapsamlı projeler ile birleştirip olayı çorbaya çevirmişiz. Birisi gidip "Projeler, Yarışmalar" bölümüne temiz bir konu açsın, onun altında rahat rahat konuşalım ve LUG Projesi için ana çerçeveyi oluşturalım.
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

Kullanıcı avatarı
TEORI
Montajcı
Montajcı

Pzr Ağu 19, 2018 3:01 pm

Katılıyorum. Hatta açılan başılıpın altına bu konuyla ilgili iletilerde taşınabilir. Ayrıca eklemek gerekirse minifigür standartlarında bir çalışma kıstas olabilir. Minifigürcü olduğumdan böyle düşünüyorum.

legojackson
Acemi
Acemi

Pzr Ağu 19, 2018 3:04 pm

Sefa yazdı:
LUG projesine girişelecekse zaten herkes proje konusu dahilinde, imece usulü elinden geleni ortaya koyar. Herkesin aynı şeyi yapması saçma olur.
Atıyorum; konu Türkiye'nin tarihi eserleri ise birisi Kız kulesini yapar, diğeri Galata kulesini diker, beriki Van kalesini, bilmem kim Efes antik kentini moclar vs vs... Buradaki tek sıkıntı, oran ve orantı koordinasyonu hususundaki iletişim kopukluğu olur. Birisi Kız Kulesi'ni moclarken, yapının yüksekliğini 10 brick olarak ayarladıysa yanına gelecek olan Galata Kulesi'nin yüksekliği 5 brick ya da 45 brick gibi komik bir seviyede olmamalı.

Gerçi başlığı açan DJ'in bilgi almaya çalıştığı konuyla bizim burada bahsettiğimiz şeylerin hiç alakası yok. O daha çok arkadaşı ile bireysel bir konu üzerinde çalışıp bu hususta fikir almaya çalışırken biz olayı LUG ölçeğinde yapılacak geniş kapsamlı projeler ile birleştirip olayı çorbaya çevirmişiz. Birisi gidip "Projeler, Yarışmalar" bölümüne temiz bir konu açsın, onun altında rahat rahat konuşalım ve LUG Projesi için ana çerçeveyi oluşturalım.
mf ölçeğinde yapılsın katılmak isteyenlerle bir wp grubu kuralım iletişime geçeriz birlikte
bu tipte her şehrimizi yapalım
Dosya ekleri
6eaf452d4553b9653c02dc0bc8911c4c.jpg
(8.27 KiB) Hiç indirilmedi

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzr Ağu 19, 2018 3:22 pm

Whatsapp grubu kurulmasına karşıyım. :P

1) Kişisel gizliliğine önem verdiği için, telefon numarasını paylaşmak istemeyen ancak Projeye katkı yapabilecek birileri olabilir.
2) En olmadık anda, gruba gelen mesajın bildirimi ile rahatsızlık yaşayabilecek olan insanlar olabilir.
3) İlk etapta projeye katılmayı düşünmeyen ancak katılımcıların forum üzerindeki iletişimini görüp kafasında bir fikir oluşturarak sonradan olaya dahil olmak isteyen insanlar olabilir.
4) Whatsapp, teoride ve pratikte anlık bir iletişim aracı. Goygoy için kullanılacaksa eyvallah ama bu tür bir konudaki iletişim ağı için orada geriye dönük mesaj taraması yapmak, kimin ne dediğini incelemek ve ortaklaşa bir karara varabilmek oldukça zor (imkansız değil). Bu durumda iletişimi sekteye uğratmak yerine forum gibi daha lineer bir çizgiye sahip bir kanalda koordine olmak daha sağlıklı olur.

Bu yüzden, 9-10 kişi ile WP gibi kapalı kapılar ardında bu işi yürütmektense, herkesin iştirakına olanak sağlayacak biçimde forum üzerinde bu işin çözümlenmesi daha mantıklı. Zaten forumların var olma amacı da bu değil mi?
-----

MicrOmega
Meraklı
Meraklı

Pzr Ağu 19, 2018 11:37 pm

legojackson yazdı:
Sefa yazdı:

mf ölçeğinde yapılsın katılmak isteyenlerle bir wp grubu kuralım iletişime geçeriz birlikte
Sizin koleksiyonunuzu bilmiyorum fakat mf ölçeğinde şehir kurmak anıt yapmak öyle kolay işler değil. Mf ölçeğinden küçük olacağı kesin, tek soru ne kadar küçük olacağı.

legojackson
Acemi
Acemi

Pzt Ağu 20, 2018 6:30 pm

MicrOmega yazdı:
Pzr Ağu 19, 2018 11:37 pm
legojackson yazdı:
Sefa yazdı:

Sizin koleksiyonunuzu bilmiyorum fakat mf ölçeğinde şehir kurmak anıt yapmak öyle kolay işler değil. Mf ölçeğinden küçük olacağı kesin, tek soru ne kadar küçük olacağı.
ldd de yapcağımız için çok önemli olmayacak koleksiyon

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzt Ağu 20, 2018 6:54 pm

Koleksiyon ya da daha doğrusu parça envanteri şu açıdan önemli.
"LUG projesi" denen nane için elbette LDD gibi dijital yazılımlarda taslak yapılabilir ama Proje eserlerinin bir araya getirilip katılımcılar ile birlikte fotoğraflanması gerekiyor. Bu bizimkilerin uydurduğu bir durum değil, bizzat LEGO'nun LUG'larla ilgilenen biriminin koyduğu bir kural. Böylelikle dünya genelindeki LEGO severlerin nasıl organize olduklarını, ne sıklıkla neler yaptıklarını takip ediyorlar.

LDD'de serbest bir şekilde proje için taslak oluşturulur elbet. Bunda sıkıntı yok ancak o taslağı dijital ortamdan çıkartıp fiziki parçalar ile yapmaya çalışırken elinizde olmayan bir parçayı LDD'de kullanmış olmanız sıkıntı. O eksik parçanın yaratacağı kısıtlamayı bertaraf etmek için farklı alternatiflere yönelmek gerekir ki bu da doğal olarak tasarım sürecini uzatıp gereksiz yere strese sokar insanı.
-----

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir