Parçalarınızı saklama yöntemleriniz?

Diğer bölümlere uymayan, LEGO® ile ilgili tüm içerikleri bulabileceğiniz ve paylaşımlarını yapabileceğiniz, sorularınızı sorabileceğiniz alan.

Moderatör: Governor

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Cum Eyl 21, 2018 8:49 am

Geçen aylarda, hummalı bir sorting işlemi sonunda nihayet tüm parçalarımı ayrıştırıp, düzenlemeyi bitirdim. Şimdide ortaya bunları muhafaza etme derdi çıktı. Geçici olarak sorunu, parçaları çeşitlerine göre ağzı kilitli naylon torbalara doldurup, o torbaların bir kısmını bazanın içine yerleştirmekle, torbaların kalan kısmını da büyük bir plastik kabın içine koyup, sonrasında da o kabın etrafını kalın bir kumaşla sararak (güneş ışını etkisini minimuma indirmek için) çözdüm.

Ancak bunun da pek efektif bir çözüm olmadığının farkındayım. Siz parçalarınızı nasıl muhafaza ediyorsunuz?
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

Kullanıcı avatarı
pekaziz
Acemi
Acemi

Cum Eyl 21, 2018 9:06 am

Ben bulabilirsem şu çekmecelerden alıp karman çorman olan parçaları düzenlemeyi planlıyorum ama Türkiye'de satılıyor mu bu veya benzeri emin değilim.
really_useful_scrapbook_drawers-photo_bricklink.jpg
lego parçalarını saklama konusunda şu yazıyı da herkesin okumasını öneririm :)

http://brickarchitect.com/guide/

Kullanıcı avatarı
Ozcanasrocker
Acemi
Acemi

Cum Eyl 21, 2018 9:24 am

P_20180903_003522.jpg

Kullanıcı avatarı
bkulfel
Acemi
Acemi

Pzr Eyl 23, 2018 12:14 pm

Ben bunun gibi modüler kutuları kullanıyorum. Eğer parça sayım artarsa birkaç tane alıp sorunumu giderebiliyorum.Resim En güzel özelliği içlerinin isteğe bağlı bölünebilir olması. Resim Ayıetten küçük parçalarımı bu kutularda muhafaza ediyorum. Resim Çekmeceli kutuların marka modelini isteyenler için: SEMBOL 202, Mano 9”

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Nephysus
Acemi
Acemi

Pzr Eyl 23, 2018 8:11 pm

Ben aşağıda bağlantıda bulunan çekmeceleri kullanıyorum. Çok Kullanışlı çok modüler.

http://www.mimplastik.com.tr/kategori/3 ... li-kutular

Ayrıca Demirel Plastik şireketinin Hobby Life adlı ürün gamına ait kutuları ve kilitli poşetleri kullanıyorum.
Resim

Kullanıcı avatarı
Dizman
Acemi
Acemi

Pzt Eyl 24, 2018 12:00 am

Ufak parçaları ufak çekmecelerde
Daha büyük ve sayıca çok olanları ise büyük çekmecelerde kalın kartondan hazırladığım kutularda saklıyorum.

Resim
Resim

Küçük çekmecelerin etiketleme işi yarım kaldı.
MADE IN MAPI

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Eyl 24, 2018 7:45 am

Benim biraz karışık. Çok özellikli ufak tefek parçalar için 5-6 tane gözlü şeffaf kutular almıştım, büyükçe parçalar filan içinde orta karar kutular. Her çalışma yapacağımda diziyorum. Çalışmanın sonuna doğru hepten karman çorman oluyor ortalık. İkinci resimdeki gri kutularda da çocukların parçaları var. Onlara aldığım fakat unufak ettikleri setlerin parçaları. :)

Önce:
Resim

Sonra:
Resim

Kullanıcı avatarı
pekaziz
Acemi
Acemi

Sal Eki 09, 2018 9:53 am

Merhaba arkadaşlar, bugüne kadar düzenleyemediğim Lego'lar derli toplu olsun diye şu çantalardan iki tane almayı düşünüyorum. Aynısı veya benzeri kullanan var mıdır acaba?
9099023777842.jpg

Kullanıcı avatarı
bkulfel
Acemi
Acemi

Sal Eki 09, 2018 9:55 am

pekaziz yazdı:Merhaba arkadaşlar, bugüne kadar düzenleyemediğim Lego'lar derli toplu olsun diye şu çantalardan iki tane almayı düşünüyorum. Aynısı veya benzeri kullanan var mıdır acaba?
9099023777842.jpg
Sembol 202 modüler çekmeceleri öneririm hocam

Sent from my iPhone using Tapatalk

jonywayt
Acemi
Acemi

Sal Eki 09, 2018 11:22 am

Dizman yazdı:
Pzt Eyl 24, 2018 12:00 am
Ufak parçaları ufak çekmecelerde
Daha büyük ve sayıca çok olanları ise büyük çekmecelerde kalın kartondan hazırladığım kutularda saklıyorum.

Resim
Resim

Küçük çekmecelerin etiketleme işi yarım kaldı.
hayranlıkla baktım kutulara :P

bricksandconnects
Acemi
Acemi

Sal Eki 09, 2018 11:38 am

pekaziz yazdı:
Merhaba arkadaşlar, bugüne kadar düzenleyemediğim Lego'lar derli toplu olsun diye şu çantalardan iki tane almayı düşünüyorum. Aynısı veya benzeri kullanan var mıdır acaba?

9099023777842.jpg
Merhaba

Ben o çekmeceli kutunun bir boy küçüğünü kullanıyorum çekmeceler yumuşak plastik olduğu için açılıp kapanmada bazen sorun olabiliyor, onun dışında çekmeceler ikiye bölünebiliyor. ikiye bölünmüş haline dikey olarak 6 stud rahatlıkla sığıyor, 8 lik sığıyormuydu tam hatırlayamıyorum. kasanın arkası boşluklu o yüzden az da olsa toz alabilir, benim tevsiyem en iyi saklama mano grip organizer serisi 18 ve 24 gayet iyi oluyor.

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Sal Eki 09, 2018 11:41 am

pekaziz yazdı:

9099023777842.jpg
İlk 5 sıradaki çekmeceler, 1x1 plate türü küçük parçalar için oldukça ideal. Her çekmecenin içinde, çekmeceyi ikiye bölen bir panel de mevcut, duruma göre çekmecenin saklama alanını bu şekilde değiştirebilirsiniz. Orta boy olan çekmeceler de uzun, yekpare parçalar için iş görüyor. En alttaki 2 çekmece ise yeteri kadar büyük zaten. Bu zımbırtının tek sıkıntısı, kalıplamasında. Bazen çekmeceler, yuvalarının profillerine uymuyormuş gibi davranmaya başlayıp açarken/kapatırken takılmalar, sürtünmeler olmasına neden oluyor.
-----

Kullanıcı avatarı
pekaziz
Acemi
Acemi

Sal Eki 09, 2018 2:18 pm

Cevaplar için teşekkür ederim :)

Sembol 202 gerçekten çok kullanışlı ama Lego yapım yerim oturma odası olduğu için bu çekmeceleri kullanmam çok zor olur zira hanım izin vermez :)

Mano grip de pratik görünüyor ama çekmeceli sistemin daha uygun olacağını düşündüğüm için Port-bag marka olanlar hoşuma gitmişti. Ama ondada bahsettiğiniz sorunlar aklımı kurcalamaya başladı.

Resim

Bu çekmecelerden bulabilmek mümkün müdür acaba?

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Sal Eki 09, 2018 3:09 pm

Şeffaf plastiklere yönelmenizi tavsiye etmem. Plastiklerde (naylonvari olanlarda) ciddi anlamda çapaklanma benzeri sorunlar yüzünden çekmecenin sürtünme problemi oluşuyor. Dizmanın kullandığı avadanlıklara benzer malzemeleri düşünün. Şeffaf olanlar da güneş ışığını geçirdiği için parçaların renginin bozulmasına ortam yaratıyor.

Aslında kesin çözüm şunun gibi bir şey. Bundan yaptırmayı planlıyorum ama öncelikle evde bunun için bir yer açmak lazım. :D
Dolap.JPG
-----

Kullanıcı avatarı
pekaziz
Acemi
Acemi

Prş Eki 11, 2018 10:44 pm

Selam arkadaşlar. Portbagin 9 katlı olanlarından aldım bugün ve hemen iade işlemini başlattım. Tahminim 8-10 bin arası parçam var ve bunların sığması için en az 4 tane bu raflardan lazım. Olsa bile kullanımı kolay değil, fren sistemi aç kapa işlemini çok zorlaştırıyor ve de çok küçük. Elimdeki tekerleri, tablaları sığdıramadım bile.

Çok çok az sayıda parçanız varsa düşünülebilir, onun dışında Lego İçin hiç uygun değil bunlar.

Bu konuda iki kere sorduğum o çekmecelerden keşke bulan olsa da haber verse. Daha detaylı olarak Jangbricksin videolarına bakabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
Dizman
Acemi
Acemi

Cum Eki 12, 2018 1:13 am

Parça sayınız az ise üstten kapaklı bölmeli saklama kutuları fazlası ile işinizi görecektir.
Ama parça sayısı arttıkça parçalara erişilmesi zor oluyor.
Çok alternatif denedim. Kilitli poşetten, boy boy kapaklı kutulara kadar.
Sonunda bu kutularda karar kıldım. Tek ve iki çekmeceli kutular birbirine takılabiliyor. çok da pahalı değildi.
Yapı marketler yerine plastik ürünler satan yerlere bakın.
Benimkileri buradan almıştım. http://www.plastikkasa.com/urunler/plas ... li-kutular

Resim
Resim
MADE IN MAPI

Semih
Acemi
Acemi

Cum Eki 19, 2018 11:43 am

Merhaba Arkadaşlar,
Yukarıda avadanlık markalarından bahsedilmiş. Ben hemen hepsinden kullandım, Mano marka olanları öneririm. Diğerlerinde avadanlıkların birbirine eklenmesinde ve zaman içinde çekmeceleri açıp kapatırken sorun yaşattılar. Aşağıda fotoğraflarını da gönderiyorum. Benim kullandığım ölçüler: 110*170*65 mm, 140*230*98. Hepsiburadadan aldım. Umarım bu bilgiler işinize yarar.ResimResimResim

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Cum Eki 19, 2018 1:33 pm

O raf özel yapım mı yoksa bir markanın fabrikasyon ürün modeli mi?
Eğer fabrikasyon bir ürünse resmen o avandanlıklar için üretilmiş gibi. :D
-----

Semih
Acemi
Acemi

Cum Eki 19, 2018 5:46 pm

Raflar ikea Kallax. Avadanliklarin sayisi ve raflarin yukseklikleri ayarlanabilir olduklari icin maksimum doldurulabilir.

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Cmt Eki 20, 2018 12:42 pm

saklamadaki en büyük problem geri dönüp baktığında hangi parça nerdeydi bulmak, biraz da bunu konuşmak lazım bence, youtube da gördüğüm kadarıyla insanlar dikey veya yanal olarak aynı renkleri kullanıyor örneğin kırmızı dedi mi üstten 2. sıra kırmızı. sonra o sırada parçayı arıyor, ama bu sistem hem x hem y ekseninde sürekli genişlemeyi gerektirir, bir de zoraki boş kalan hücreler için boş kutu koymak gerekebilir. Kısacası parçayı sonradan bulmak için siz neler yapıyorsunuz?
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

Kullanıcı avatarı
pekaziz
Acemi
Acemi

Sal Eki 30, 2018 11:36 am

En sonunda iyi kötü bir çalışma masası kurabildim kendime :)

Daha uygun ve geniş bir masa kurana kadar çok eskiden IKEA'dan aldığım köşe masayı ayırdım bu iş için. Sağ altta ıvır zıvır ufak parçaları saklamak için kullandığım çekmeceli iki kutu, masanın sağ ve solunda daha sık kullanılan parçalar için renki kutular (yine IKEA'dan alınmış), üstte de daha büyük parçaları sakladığım orta boy Trofast kutuları ile şimdilik hedefime ulaştım gibi.

Oda biraz karanlık olduğu için bir de masa lambası edindim.

Tek sıkıntı masanın büyük plaka ile çalışırken biraz küçük kalması, ama onun için yapabileceğim pek bir şey yok zira bu halini bile eşim gereksiz ve "çirkin buluyor" :)
IMG_2582.JPG
IMG_2580.JPG
IMG_2835.JPG

Kullanıcı avatarı
Dizman
Acemi
Acemi

Sal Eki 30, 2018 1:59 pm

Güzel köşe. İyi eğlenceler.

Bende bunun tam aksine ofisi daha küçük bir yere taşımam nedeni ile tüm LEGO faliyetlerine ara vermek zorunda kaldım.
MADE IN MAPI

BerkDogan
Acemi
Acemi

Çrş Eki 31, 2018 12:01 am

Eski evimde ufak çekmeceli bir dolap yaptırıp, çekmecelerin içini ahşap panellerle bölmüştüm. Dışardan bakınca normal mobilya gibi şık bir görünümü vardı. Tabi bunun üzerine eski sevgilim; "Aşkım ne gerek vardı o kadar para harcamana ben sana yoğurt ve dondurma kabı verirdim" yaklaşımında bulunmuştu. Modüler çekmeceler internette mevcut ama bulamazsan yoğurt kabına kaldın dostum...

Kullanıcı avatarı
Dizman
Acemi
Acemi

Pzr Kas 11, 2018 12:43 am

Tezgahı yeniden kurdum. Üst kısım tamam gibi. Duvara sabitleme işi kaldı.
Alt kısmın düzenini henüz düşünmedim.
Ama alan biraz daraldı. Eskisinin yarısı kadar bir alana yerleşmek biraz sıkıntı oldu.
Yerleşme bitince etiketleri yenileyeceğim.
Resim
MADE IN MAPI

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Kas 12, 2018 8:13 am

@d@Dizman, bu kadar parça olunca orijinal çalışmalar olabileceğini düşünüyor insan, resimde gürldüğü gibi. Başka örnekler var mı?

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir