✅LEGO Technic 8110 - Mercedes Benz Unimog U 400 Fotoğraflı Incelemesi

Moderatörler: Governor, Legopinion

Kullanıcı avatarı
nevermind
Acemi
Acemi

Çrş Mar 15, 2017 11:24 am

Kod: 8110
Set adı: Mercedes-Benz Unimog U 400
Tema: TECHNIC
Üretim Tarihi: 2011
Parça Sayısı: 2048
Fiyat: 189,99 €

Arkadaşlar bugün Lego Technic serisinin en başarılı flagshiplerinden biri olan Unimog U400 ile karşınızdayım. Bir süredir sahip olmak istediğim bu seti en sonunda BL siparişi ile koleksiyonuma kazandırmanın gururu içindeyim :) Yaparken de çok keyif aldığım bu incelemeden umarım sizler de keyif alırsınız.

http://brickset.com/sets/8110-1/Mercede ... imog-U-400

8110-0000-xx-23-1.jpg

Kutu ve içeriği:

Seti 2.el aldım ve yurtdışı kargo olduğu için kutusunu feda ettim. Parçalar ile ilgili söyleyeceğim ilk şey tekerlerin çok büyük olduğu. Diğer yaptığım kamyon setlerinde kullanılan tekerlerin yaklaşık 2 katı büyüklükte. Sanırım 42030 Volvo sette kullanılan tekerlerle aynı boyutlarda. (Jant dizaynı Volvo’dan farklı, 42043 Arocs lastikleri ufacık kaldı)

IMG_9580.JPG

Onun dışında turuncu renkler odamıza renk kattı. 42056 Porsche tek kalmıştı ona bir renktaş geldi iyi ki de geldi :)

IMG_9582.JPG

Ek olarak pf elemanlarından bahsedelim. Pnömatik bağlantıları bol olan setimizde kullanılan 1 adet M motor var. Gücünü standart pil kutumuzdan alıyor. (8881)

Yapım Aşaması:

Parçalarımızı masaya diziyoruz. Yapım kılavuzu 5 kitapçıktan oluşuyor.

IMG_9507.JPG

İlk olarak Unimog’un şasesinden başlıyoruz.

IMG_9508.JPG

M motor hemen şasedeki yerini alıyor.

IMG_9510.JPG

Motor etrafına dişli kutusu yükselmeye başlıyor. Burada gördüğümüz sarı ve kırmızı kollar fonksiyonlar arası geçişi sağlıyor.

IMG_9513.JPG
IMG_9515.JPG

Mavi hortuma bağlı gri parça setteki kompresörümüz. Hava ile çalışan tüm aksam bu kompresörün ürettiği havayı kullanıyor.

IMG_9516.JPG

Unimog amortisörleri daha önce kullandıklarımdan daha büyük ve aynı zamanda daha sert yaylara sahip.

IMG_9522.JPG

Aracın ön ve arka kısmına uzanan hava hortumları var. Takılacak aparatlara hava taşıyan bu hortumların hangisine hava basılacağı bir switch yardımı ile ayarlanıyor.

IMG_9525.JPG

Ön dingil de yapıldı ve şase yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

IMG_9527.JPG
IMG_9528.JPG

Sıralı 4 silindir motorumuz da kabinin altındaki yerini alıyor. (yaptıktan sonra fark ediyoruz ki aslında motor kabinin altında değil resmen içinde :))

IMG_9532.JPG

2 kitapçık sonunda şase bitiyor, tekerleri de takınca görüntü cidden etkileyici.

IMG_9534.JPG
IMG_9536.JPG

3.Kitapçık ile birlikte kabin kendini göstermeye başlıyor.

IMG_9542.JPG
IMG_9544.JPG
IMG_9545.JPG
IMG_9546.JPG

4.Kitapçık ile birlikte kabin bitiyor ve şaseye montaj.

IMG_9549.JPG
IMG_9550.JPG

Arka kasa da yapılıp montajı tamamlandı.

IMG_9551.JPG

Setin ön ve arka kısmına takılacak olan aparatlara geldik. Aracın arkasında denge ayakları üzerine vinç kuruluyor.

IMG_9553.JPG

Önce denge ayakları tamamlanıyor.

IMG_9554.JPG
IMG_9555.JPG
IMG_9557.JPG

Sonra vinç yapımına başlıyoruz.

IMG_9558.JPG

Vinç monte edildikten sonra setimiz tamamlanıyor.

IMG_9559.JPG
IMG_9560.JPG
IMG_9561.JPG
IMG_9563.JPG
IMG_9564.JPG
IMG_9565.JPG
IMG_9566.JPG

İnceleme Hakkında Yorumlar:

Aracın B modeli aslında A model ile çok farklı değil.

8110_3.jpg

Arka kasada kullanılan parçalar ile ön tarafa bir kar küreme bıçağı yapılıyor. A-modeli yaptıktan sonra pnömatik giriş hazır olduğu için öne veya arkaya bağladığınız aparatlar hava ile çalışır durumda oluyor.
Aslında bıçak görsel olarak keyifli ama kasa olmayınca araç eksik kalıyor. O yüzden A-model benim gözümde B-model'in bir tık önünde.
En güzeli ek parça temin edip hem kasayı hem de bıçağı aynı modelde uygulamak olacaktır :)

Fonksiyonları sorunsuz çalışıyor. Özellikle vinç hareketlerinde takılma vs. olmadı.
Steering konusunda resmen hidrolik direksiyon yokmuş hissini yaşıyorsunuz. Durduğu yerde biraz zorlanan araca bir servo motor yakışır. RC yapınca onu da forumda paylaşırım.

Onur'un bahsettiği bir konu vardı. Su terazisi kullanarak yaptığı testlerde aracın her durumda aynı noktaya geldiğinden bahsetmişti. Ya ben montajda hata yaptım ya da setin eski olmasından kaynaklı bir sorun oldu, çünkü benim yaptığım testlerde su terazisinde birkaç derece de olsa sapma tespit ettim. O yüzden video çekmedim, Onur'dan rica ediyoruz :)

Umarım incelemeyi beğenmişsinizdir, bir sonraki incelemede görüşmek üzere.
En son nevermind tarafından Çrş Mar 15, 2017 11:24 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
zen2all
Acemi
Acemi

Çrş Mar 15, 2017 12:16 pm

Güzel set, güzel inceleme. Eline sağlık.
Porsche'la yanyana da güzel durmuş hakkaten.
Sarı technic iyidir...

Kullanıcı avatarı
Technicman
Moderatör
Moderatör

Çrş Mar 15, 2017 1:13 pm

Süper inceleme olmuş emeğine sağlık su terazisi testini çekip yollarım yada buraya ekleriz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Sorun varsa Technic çözer B)

Aydın
Acemi
Acemi

Prş Nis 06, 2017 11:05 am

İnceleme nefis, set te zaten artık klasik ve kült sayılabilir bence, Lego'nun şık işlerinden.

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir