✅LEGO TECHNIC 42069 Extreme Adventure Fotoğraflı ve Videolu Set incelemesi

Moderatörler: Governor, Legopinion

Kullanıcı avatarı
archuman
Moderatör
Moderatör

Sal Ağu 08, 2017 12:26 am

Kod: 42069
Set adı: Extreme Adventure
Tema: TECHNIC
Üretim Tarihi: 2017
Parça Sayısı: 2382
Fiyat: 499,90 ₺

42069 LEGO® Technic Zorlu Macera adı ile ülkemizde 499.90 TL'den Ağustos başında satışa sunulan 2017 2h Flagship altı modeli incelemesi ile sizlerleyim. Dünya ile aynı anda ülkemizde de bulabildiğimiz setin fiyatı da yurtdışı fiyatları (£139.99 / $179.99 / 129.99€) ile rekabet edebilir bir düzeyde belirlenmiş. Bu nedenle Lego Türkiye ekibini kutluyorum. Ülkemizdeki satın alma gücü düşünülürse Lego'nun tabana yayılması ve yeni alıcılar kazanmasının iyi bir fiyatlandırma stratejisiyle olacağına inanıyorum.

Seti 58 x 37.5 x 10 cm boyutlarında ve 3 kg ağırlığında bir kutu içinde teslim alıyoruz. İrice bir kutu, iki taraftan bant ile mühürlenmiş, istiridye tarzı ek bir ön kapağı yok. Yaklaşık olarak 2/3 ü dolu. İçinde 2400'e yakın parça barındırsa da bu parçalardan tekerlek yada pil kutusu gibi büyük boy olan olmadığı için fazla yer kaplamamış gibi duruyor. Her zamanki gibi kutu ön yüzünde ana modelimizin yakışıklı bir profil fotosu arka yüzünde ise fonksiyonları ve B modeli görebiliyoruz. Bu seneki teknik setlerde 40. yıl logosu da kendine büyükçe bir yer buluyor.
0001.jpg
0002.jpg
0003.jpg
0004.jpg
Benim kutuya yolda yurtiçi kargo çalışanları pek nazik davranmamış ama bu set sonuçta adı üstünde "Extreme Adventure" seti ve o zor koşulları atlatıp bana ulaşmayı bilmiş :P

Kutudan 20 numaralandırılmamış poşet ve kalınca bir kılavuz çıkıyor. Ayrıca kılavuzun kalın kollarında korunan çıkartma kağıdımız da her teknikte olduğu gibi unutulmamış. Sette bolca çıkartma uygulaması mevcut, sevmeyenleri şimdiden uyarıyorum :D Numaralandırılmamış poşetler konusuna dönersek; Lego senin Allah korkun yok mudur? Bu teknikçilere yaptığın zulüm nedir? 2400 parça ve numaralandırılmamış! Tüm teknikçilerin gözü yaşarmıştır eminim, acı dolu parça arama yada saatlerce kategorilere ayırma sizleri bekler dostlar :P
0005.jpg
0006.jpg
Parçaları poşetlerden çıkarıp önümdeki yığına umutsuzca bakarken bir anda siyah ağırlıklı bu sette ne kadar çok ve teknik serisinde alışmadığımız çeşitte renk olduğunu fark ettim. Tatlış tatlış morlar, yeşiller, sarılar, kırmızılar turkuaz şeffaf parçalar (ki hepsi yapısal olarak kullanılmış şeffaf turkuaz parçaların, son halinde görünmüyor bile :O) ayrıca kromajlar yani teknik kız çocuklarına hiç bu kadar yakın olmamıştı diye düşünürken önümdeki yığına tekrar bakıp hüzünlendim /:'(
0007.jpg
0008.jpg
0009.jpg
0010.jpg
Erken kalkan yol alır, erken evlenen soy alır düsturunda 36 yaşında bekar bir legosever olarak (adaylara duyurulur :P) bir çay içtim, çay içerken belgesele kaydı gözüm onu izledim, aaa haber tartışma programı çok hararetliymiş bir göz gezdireyim filan derken baktım set kaldı, düsturum aklıma geldi hemen işe koyuldum :P
0011.jpg
Daha 5. parçadan işin içine universal joint giriyorsa o teknik güzeldir arkadaş. Uzun uzun axle'lar, oradan buraya aktarılan fonksiyonlar vardır.
0012.jpg
0013.jpg
8 silindirli motoru da aradan çıkartalım. Yıllardır değiştirmedi lego şu motor tipini, her sette yapa yapa gına geldi.
0014.jpg
Bu noktadan sonra setin niye numaralandırılmadığını anlamaya başlıyorum. Genellikle kaplama ve ufak tefek detaylandırma ile uğraşıyoruz bu sette. fonksiyonel parçalarsa cidden bu kaplama ve detaylandırma arasında kaynıyor. Muazzam bir kapı açma mekanizması var mesela, shock absorber'lardan güç alan, ama onun o işe yarayacağını çok geç anlıyorsunuz bu bölük pörçük yapım düzeninden.
0015.jpg
0016.jpg
Egzozumuz krom kaplı dört ağızlı. Sistem ayrıntılardan biri de ilkyardım dolabı ve her iki tarafta da bulunan yangın söndürücüler. Yalnız işin profesyoneli olarak o ilkyardım dolabının herhangi bir acil durumda bir işe yarayacağını sanmam, içinde sadece enjektör var :P
0017.jpg
0018.jpg
Derken hoop koltuğa atlıyoruz! Yapım sürecini anlayın işte :P En hoş duran koltuk tasarımlarından biri bu bence 42056 porche'nin koltuğu da güzeldi ama bu tasarım benim daha çok hoşuma gitti.
0019.jpg
Her teknik kılavuzunda yapımdan sıkılabileceğimizi tahmin eden Lego "Find Waldo" oyunları ekler. Haydi sizde tan teknik pinin altısını da bulun :D
0020.jpg
0021.jpg
Alt aksamı ayrı parçalar olarak ana gövdeye eklemeyi tercih etmiş lego, muhtemelen amortisör tasarımı için. Gövdeyi yarıda bırakıp bunları yapmaya başlıyoruz. Bu bölümü galatasaray, göztepe vs taraftarı çok sevecek eminim :P
0022.jpg
0023.jpg
0025.jpg
Tasarımı güzel kotarılmış, bu arka paletler, önde ayrıca steering olduğu için tasarımı farklı. Paletlere eklenen kaydırmaz tekli parçaları fark etmişsinizdir. İşe yaradığını söyleyebilirim ama bu sette simetri hastalarını üzecek bir yerleşimleri var, ön paletleri anlatırken değineceğim, azzz sonnraaa :P
0024.jpg
Amortisörleri olduğu gibi çıplak bırakmayıp bu şekilde görsel açıdan da kuvvetlendirmesi benim hoşuma gitti açıkçası, işte bu sette Lego bizi böyle detaylara boğmuş. Hoş ayrıntılar tabi bunlar. Ancak sistem parça çokluğuyla sağlanabilmesi bu detayların teknikçi kalbini yaralıyor.
0026.jpg
Ön paletleri yaparken bir setin daha sonuna yaklaştığımızı gösteren o üstü boşalmaya başlayan masa görüntüsü yavaş yavaş beliriyor /:'(
0028.jpg
0027.jpg
İşte burada da Lego'nun ne kadar kullanıcı dostu ama ağaç orman düşmanı bir şirket olduğunun fotoğraflı kanıtı mevcut. Sırf şu iki adımdaki ters takılan axle'lar yüzünden Lego 12 adım ve 5 sayfa harcamış. Katletmiş onca ağacı, ama gönüllere taht yapmış o odunlardan <3
0029.jpg
Böyle dibin dibi biryere kromajlı parçayı niye koydun Lego, amacın ne senin kuzum ha...
0030.jpg
Ön kısım da bitti ve geldik merakla beklediğiniz, kendinizi tutamadığınız, çığlıklar içinde cevap aradığınız o ana...
0031.jpg
Lego'nun bize tavsiye ettiği biçimde yerleştirilen kaydırmaz parçalar 25 parçalı palette birleştirdiğimizde böyle ard arda gelen dizilime neden oluyor ve simetriyi bozuyor. Kaldırımda yürüken çizgilere basmayan, yamuk tablolar yüzünden uykusu kaçan simetri hastası arkadaşların sininirini bozacaktır durum, fonksiyonel bir zararını ben görmedim. Hastalık düzeyinde olmasa da bende severim simetriyi ve bu durum canımı sıktı amiyane tabirle kıllandım, kıl palet üzerinde görülebilir :P
0032.jpg
Amaaan sıkıldım 42069'dan, incelememe modüler bir bina ile devam ediyorum :) Delikli Lego mu olurmuş hem ne o öyle :D
0033.jpg
Modüler çiftlik evimizin küreğini de yaptık, şimdi onu kendi çekmecesine koyalım...
0034.jpg
...derken anlıyoruz ki hala 42069'la cebelleşiyoruz.
0035.jpg
Bu yeşil parçalar ve daha niceleri birleşip bidon olacak.
0036.jpg
Oldular.

Da neden oldular, orası Lego tasarımcılarının bileceği iş, teknikçiler için var yok bi anlamı yok bu bidonların.
0037.jpg
Onca parçayı yedik yuttuk, birleştirdik, üst üste koyduk, masadaki o numaralandırılmamış kaosu bu noktaya kadar erittik. Cimri Lego spare parçalardan kısarak, gariban Legoseverin fazlalık parçalarından çalarak servetine servet katıyor. Sözün özü bana az geldi, 2400 parçalık sete yakışmadı. :bb: Bide enjektör koymuşlar fazladan, ne yapalım o iğneyi...
0038.jpg
Setimizi bitirdik. Detaylı fotolara geçmeden önce belli başlı fonksiyonları gösteren videolar eklemeye çalışıcam, başarırsam altta izleyebilirsiniz başaramazsam gidin sariel'in videolarını izleyin herşeyi de benden beklemeyin ama aaa...

Oldu gibi, neyse bağlayacak olursak...
0039.jpg
0040.jpg
En son archuman tarafından Sal Ağu 08, 2017 3:54 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
ben Burak...

Kullanıcı avatarı
archuman
Moderatör
Moderatör

Sal Ağu 08, 2017 12:28 am

0041.jpg
0042.jpg
0043.jpg
Evet meğerse 40 foto sınırımız varmış 3 foto ile aştık, ki gece az ışıklı ortamda çekilen iğrenç fotolardı olmasalar da olurdu bence.

Sete karışık duygularla bakıyorum. Fiyata karşı aldığımız parça sayısı muazzam, parça çeşidi de fena değil modüler bina katı bile çıkar sistem parçalardan :P fonksiyonları, yaratıcılığı, farklı bir set olması hepsi artıları. Şu yeni kaydırmaz tekli parça için bile alınır bu set. Ama yapımında beni tatmin etmeyen bişeyler var. Dediğim gibi biraz kopuk geldi bana. Çok fazla gereksiz şeyle uğraşıyorum hissi ve bazı yapım teknikleri zorlama geldi.

Sonuç olarak tekrar alır mıydım bunları bilerek, evet alırdım. Fiyatına göre alınanlar çok fazla, her teknikçinin sahibi olması gereken bir set bence.
En son archuman tarafından Sal Ağu 08, 2017 3:56 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
ben Burak...

Kullanıcı avatarı
archuman
Moderatör
Moderatör

Sal Ağu 08, 2017 1:25 am

Unutmuşum ekleyeyim diye uykumdan uyandım, ön vince kilit eklemiş lego. öyle çekince gelmiyor. kilidi kaldırıp çekince ip geliyor. Yandaki çarkla geri toplarken kilidi kaldırmaya gerek yok, tıkır tıkır toplanıyor. Gerçi videoda var ama ben yazayım. Daha eksik bulursam incelemenin içine eklerim sonradan da ses etmem, sanki eksik yazmamışım gibi davranırım haberiniz olsun...:P
ben Burak...

Kullanıcı avatarı
Technician
Acemi
Acemi

Sal Ağu 08, 2017 8:52 am

Eline sağlık çok güzel bir inceleme olmuş. Evet fiyat/performans olarak çok iyi bir set sırf parça envanteri olsun diye bile alınır. Setin 3 tane sevmediğim yeri var 1. Mor olması 2. Paletli olması (bence tekerlekli çok daha hoş duruyor) 3. O tavanın garip açılma fonksiyonu ne işe yarıyor çözebilmiş değilim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kullanıcı avatarı
alba
Meraklı
Meraklı

Sal Ağu 08, 2017 10:27 am

archuman yazdı:Unutmuşum ekleyeyim diye uykumdan uyandım, ön vince kilit eklemiş lego. öyle çekince gelmiyor. kilidi kaldırıp çekince ip geliyor. Yandaki çarkla geri toplarken kilidi kaldırmaya gerek yok, tıkır tıkır toplanıyor. Gerçi videoda var ama ben yazayım. Daha eksik bulursam incelemenin içine eklerim sonradan da ses etmem, sanki eksik yazmamışım gibi davranırım haberiniz olsun...:P
Tesadufen denk geldim incelemeye. Technic de ilgi alanima ucundan kiyisindan girmedigi halde esprili dili nedeniyle oturup hepsini okudum. Hatta biraz da kafam karismadi degil, acaba önyargili miyim technige :)
Elinize saglikResim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kullanıcı avatarı
archuman
Moderatör
Moderatör

Sal Ağu 08, 2017 1:59 pm

Technician yazdı:
Sal Ağu 08, 2017 8:52 am
3. O tavanın garip açılma fonksiyonu ne işe yarıyor çözebilmiş değilim
Açılır tavan çadırıymış o, Lego'nun resmi açıklamasına göre :P vw camper daki gibi sanırım :D
ben Burak...

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Çrş Ağu 09, 2017 10:47 am

Technic ilgi alanıma girmediğinden ve anlamadığımdan soruyorum. Bu zıkkımın süspansiyon sistemi nasıl? 42038'de olduğu gibi birbirinden bağımsız mı?

Palet yerine, standart olarak tekerlekli bir tasarımı olsaydı hiç düşünmez alırdım bunu. Bu haliyle alıp, tekerlekli forma dönüştürecek mod işi ile falan uğraşılmaz, en azından ben uğraşmam. :P) A modeli paletleri yüzünden itici/sevimsiz duruyor, B modeli desen ayrı bi tırt. Bu seti technic sevdalıları yalnızca parça stoğu tedarik etme maksadı ile alır kanısındayım. :P)
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

Kullanıcı avatarı
archuman
Moderatör
Moderatör

Çrş Ağu 09, 2017 8:20 pm

şimdi paletler ayrı bir platformda onlar iki amortisör ile ana gövdeyle birleşiyor. palet teker dönüşümü çok zor olmaz kanımca.
ben Burak...

tahterevan
Acemi
Acemi

Sal Eyl 19, 2017 6:59 pm

Elinize sağlık çok güzel bir inceleme olmuş,setin gerçeğini görene kadar bu seti almam diyordum, technic ile ilgilenenlerin kaçırmaması gereken bir set , bildiğim kadarı ile paletli tek arazi aracı bu set

Kullanıcı avatarı
Technicman
Moderatör
Moderatör

Prş Eyl 28, 2017 10:54 pm

emeğine sağlık güzel bir set ama kendimce mor bana hitap etmiyor kapılar efsane olmuş paletlere karşı ilgim tavan etti iyi günlerde sergile.
Sorun varsa Technic çözer B)

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Sal Eki 31, 2017 4:25 pm

asıl epeydir @nevermind'dan göremiyoruz bir inceleme bu seti @archuman'a kaptıracak legocu değildi
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

Kullanıcı avatarı
nevermind
Acemi
Acemi

Sal Eki 31, 2017 4:36 pm

Bayadir technic yapmiyorum kendimi modulere adadim :) aslinda 42069 var ama niyeyse acip da yapmak gelmemisti icimden. Tahterevan’in dedigi gibi gercegini gorunce fikrim degisti, muhtemelen yakin zamanda sergiye eklerim.

Bu arada onumuzdeki hafta ozel bir inceleme yapacagim simdiden haberini vereyim :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Cmt Kas 04, 2017 3:49 pm

@nevermind gelecek hafta oldu hala bekliyoruz :P

Kullanıcı avatarı
nevermind
Acemi
Acemi

Cmt Kas 04, 2017 4:19 pm

31inde yazmisim sayin @governor hala ayni haftadayiz

Setimiz Sali aksami elimde olacak. Bir aksilik cikmazsa sonraki birkac gun icinde bitirir yayinlarim.

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Cmt Kas 04, 2017 6:02 pm

yok yok şaka yapıyorum ne zaman istersen ona bakarsan ben de ne setler incelemeler sözleri vermiştim vakit olmayınca olmuyor ya da vakit oluyor insanın takati olmuyor :)

Kullanıcı avatarı
archuman
Moderatör
Moderatör

Cmt Kas 04, 2017 9:06 pm

kumandalı bir set mi yoksa :D
ben Burak...

Kullanıcı avatarı
nevermind
Acemi
Acemi

Cmt Kas 04, 2017 9:09 pm

Kastettigin set 6x6 ama onu almadim daha istedigim gibi bir indirime denk gelemedim.

Ipucu: Technic degil

tahterevan
Acemi
Acemi

Pzr Ara 10, 2017 3:41 pm

Eline sağlık çok keyifli bir inceleme olmuş :)

Kullanıcı avatarı
Legopinion
Set İncelemeleri Moderatörü
Set İncelemeleri Moderatörü

Pzt Ara 11, 2017 9:45 pm

Ellerine sağlık çok güzel inceleme olmuş.
https://www.instagram.com/legopinion/
https://www.facebook.com/Legopinion/
https://legopinion.tumblr.com/
http://profile.ameba.jp/legopinion

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Sal Ara 12, 2017 9:02 am

İnceleme çok güzel ve detaylı olmuş, merak ediyordum bu seti. Farklı renkler denemesi güzel Lego'nun, ama sanki aynı seti farklı renklerde sunmanın zamanı geldi bence.

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Cum Ara 22, 2017 4:07 pm

@nevermind inceleme vardı sanki senin bi tane :D

Kullanıcı avatarı
nevermind
Acemi
Acemi

Cum Ara 22, 2017 4:08 pm

Geliyor @governor yolda

Kullanıcı avatarı
archuman
Moderatör
Moderatör

Cum Ara 22, 2017 4:09 pm

nevermind yazdı:
Cum Ara 22, 2017 4:08 pm
Geliyor @governor yolda Resim

iki haftadır bekliyorum valla mention at bana incelemeden sonra yorumla :D
ben Burak...

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir