✅ LEGO Town 6581 Dig 'N' Dumb Fotoğraflı İncelemesi

2000 dolayları ve öncesine ait tüm efsane setler

Moderatör: Legopinion

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Sal Şub 06, 2018 12:48 pm

Kod: 6581
Set Adı: Dig 'N' Dumb
Tema: Town
Üretim Tarihi: 1996
Parça Sayısı: 121
Fiyat: 13,25 $

25-26 yaş ve üzerinde olan Türkiye'deki bir çok LEGO sever açısından efsane statüsündeki 6581 - Dig 'N' Dumb seti ile karşınızdayım. Vakt-i zamanında Sabah gazetesinin tiraj arttırma gayesiyle verdiği promosyon olarak, o dönemin pek çok çocuğunun evinde yer bulabilmiş nadir setlerden biridir Dig 'N' Dumb. Gazeteden topladığım set, çocukluktan çıkıp ergenliğe girdiğim dönemlerde sırra kadem basmıştı doğal olarak. Aradan geçen yıllar sonrasında, Dark Age faslına son verip, tekrardan LEGO'ya dönüş yapınca temin ettiğim ilk setlerden birisi bu oldu. Temizlik faaliyetleri esnasında sıra bu sete gelince de söküp incelemesini yapayım dedim. :P)

Kutu ve kılavuz:
6581-00.JPG
Biz bunu gazeteden her gün, 9-10 parçalık polybag'ler halinde toparlamıştık ama setin orijinal hali doğal olarak kutuya sahip. Setin kutulu halini alalı 3-4 yıl olduğundan kutu içerisinden kaç polybag çıktığını hatırlamıyorum. 121 parçalık bir set için tahminen bir tane orta boy polybag ve onun içinde de ufak parçalar için bir adet küçük boy polybag şeklinde paketlenmiştir. Kılavuz ise 12 sayfalık, oldukça ince bir yapıya sahip. Kılavuzla ilgili olarak, yapım keyfini kaçıran ufak bir detay var. Günümüz kılavuzlarında, sayfanın köşesinde o aşamada hangi parçaların kullanılacağını ve nereye monte edileceğini göstererek işimizi kolaylaştıran ufak bir lejant yer alıyor. Bu format, 2000 öncesine ait kılavuzlarda pek yaygın olmadığı için o döneme ait kılavuzları iyi incelemek şart. Aksi takdirde gözden kaçan tek bir parça yüzünden bir kaç adım geri gidip yapım aşamasını boş yere uzatma ihtimali doğabiliyor. Setin kutusu hakkındaki fikirlerimi ise daha evvel şu başlık altında dile getirdiğim için yine aynı lakırdıları etmeyeyim. :)
http://www.trlug.com/viewtopic.php?p=2328#p2328

Parçalar ve minifigürler:
Ben bu seti görene dek LEGO'yu üzerinde çıkıntılar olan plakalar ve iri parçalar (yazar burada plate ve bricklere sesleniyor) olarak bilirdim. Bu set ile birlikte "tile" denen parçalarla tanışınca, adeta dünyam zenginleşmişti. Hele 2x2 turntable parçasından bahsetmiyorum bile. :P) Set her ne kadar System tabanlı da olsa, kamyonun dingil aksamlarında yeter adet Technic parçaya ev sahipliği yapıyor. Minifigürlerimiz ise oldukça cool bir havaya sahip. Figürler, o dönemin inşaat temalı setlerinde yer alan alelade figürlere benziyor. Onları ayrıcalıklı kılan özellikleri mevcut değil ne yazık ki.

Yapım aşaması:
Yapım kılavuzumuza göre gidelim ve figürlerimiz ile yol tabelasını yaparak işe koyulalım.
6581-01.JPG
Kamyonumuzun iskeleti bu şekilde.
6581-02.JPG
Kamyonumuz yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor.
6581-03.JPG
Ve yapım aşaması bitip, tamamlanan kamyonumuz.
6581-04.JPG
Sırada vincimiz var. Gövdesini yapmak ile işe koyuluyoruz.
6581-05.JPG
Kontrol kabini ve vinç kolunu birleştiriyoruz.
6581-06.JPG
Vinci bir araya getirdiğimizde de şu güzellik ortaya çıkıyor.
6581-07.JPG
Bunlar da setimizden arta kalan, yedek parçalarımız.
6581-16.JPG
Tamamlanmış model:
Yapım faslını noktaladığımıza göre farklı açılardan ve detaylar ile 6581'e bir göz atalım.
6581-08.JPG
6581-09.JPG
6581-10.JPG
6581-11.JPG
6581-12.JPG
6581-13.JPG
6581-14.JPG
6581-15.JPG
Puanlama:
Parça: Numunelik de olsa dönemine göre ilgi çekici parçaları bünyesinde barındırıyor. 8/10
Fiyat: 22 senelik set söz konusu olunca, o fiyatı hak ettiğini söyleyebiliriz. 8/10
Tasarım: Eksiği yok, fazlası var dedikleri türden, olması gerektiği gibi bir set olmuş. Kutu arkası alternatif modeller ise cabası. 9/10
Oynanabilirlik ve Fonksiyonellik: Kamyonun damperi, ekskavatörün kolu ve 360° dönebilen gövdesi derken işlevsellik almış başını gitmiş. Eh bu serbestlik de haliyle oynanabilirliğin kat sayısını arttırmakta. 9/10

Genel değerlendirme:
Studless set/tasarım takıntınız yoksa, oldschool havasına rağmen, bugünün setlerinin yanına koyduğunuzda pek sırıtmayacak nadir setlerden birisi olduğunu söylemem gerekiyor. Setin araçları oldukça işlevsel, bu işlevselliğin yanı sıra oynanabilirlikten de asla ödün verilmemiş. 6581'deki bana göre tek hadikap, setin yapımında kullanılan teknik parçaların hitap ettiği yaş grubuna pek uymaması (Ben bu yaşımda dingilleri hizalarken bayağı bir uğraştım, 6-8 yaş grubundaki çocuklar neler yaşar muamma). Sette hiçbir sticker bulunmamasına dair değerlendirmeyi ise sizlere bırakıyorum (Benim bu konudaki fikrim sabit :P) ).
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

Kullanıcı avatarı
Legopinion
Set İncelemeleri Moderatörü
Set İncelemeleri Moderatörü

Sal Şub 06, 2018 4:32 pm

Çok yakın arkadaşımın vardı o zamanlarda çok özenmiştim. Nostaji gibi oldu, ellerine sağlık @Seffa
https://www.instagram.com/legopinion/
https://www.facebook.com/Legopinion/
https://legopinion.tumblr.com/
http://profile.ameba.jp/legopinion

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Çrş Şub 07, 2018 9:45 am

Bir klasik Legosever olarak gözlerimin dolduğunu söylemem gerek. Çok güzel bir set, inceleme için teşekkürler.

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzr Şub 18, 2018 11:28 am

eheh bende de var şuan camlı gardropta yapılı olarak duruyor, teşekkürler güzel bir inceleme. Bu set sanırım Türkiye'deki LEGO'cuların en çok tanıdığı ve bildiği set olma ünvanına sahiptir :D ayrıca küçük kepçenin dönebilmesi falan çok havalı özellikler bence
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir