CUSTOM LEGO WIFI REMOTE PROJESİ

Resmi LEGO® setlerinin yetersiz kaldığı yerde bu arkadaşlar devreye girer...

Moderatör: alba

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Sal Eki 31, 2017 2:49 pm

Bu başlık 3 Aralık 2017 tarihinde kapanacak olan www.kuzeykalesi.com sitesinden bu siteye taşınmıştır. Kuzey kalesi'ndeki başlık da zamanında bana aitti, bu sitede olmayan konulara refaranslar var, bunlara dokunmadan olduğu gibi trlug'a tekrar yüklüyorum.
Demin cevap yazdığım sbrick konusundan birden aklıma geldi. Arkadaşlar;

1) elimde 3d printer var,
2) Arduino ve Raspberry Pi konusunda deneyimliyim.
3) Yazılım yazma becerim var.

"La" dedim, kendime. "Neden opensource bir DIY remote controller geliştirmiyorum?".

Sizden isteğim ise:

1) Yazılım yazma becerisi olan arkadaşlar beri gelsin.
2) 3d printer'ım var ama autocadde bir lego çizemem. Bu konuda kendine güvenip bir case çizebilecek arkadaşlar beri gelsin.
3) Wi-fi, RC veya bluetooth olabilir. Yurt dışı projelerdeki gibi de eşek yüküyle paraya mal olmayacak, bu konuları tartışıp fikir yürütebilecek arkadaşlar beri gelsin.

Neticelendirip elimizde çalışan bir ürün olursa projenin tüm detaylarını, kodları, 3d basılabilir dosyaları vs'yi buradan halka açık olarak paylaşıcam. Artık özellikle İstanbulda 3d printer'ı olmayan arkadaşların da 10 tl'ye 20 tl'ye bastırabileceği yerler var. Herkes için kullanışlı ve eğlenceli bir iş çıkabilir.

Forumda yeniyim ama herkes benim kafadan. Bu yüzden desteklerinizi bekliyorum. Tartışmaya başlayalım, güzel bir forum projesi olacak.

(Milleti gaza getirip sonuçta bir şey ortaya çıkarmayan tiplerden olduğumu düşünen arkadaşlara ayrıca ortaya çıkardığım şeyleri referans gösterebilirim. Geçtiğimiz ay içinde bulunduğum Tübitak destekli projem yeni bitti, önemli olan beraber çalışmak, herşey yapılır.)

------31.07.2016 Güncelleme------

Günaydın arkadaşlar, sabırsızlanıp uyanır uyanmaz foruma geldim. İlk olarak power functions için RC kontrol yapmaya kolları sıvayalım dedim, çünkü en ucuzu o, parça listesi aşağıdadır

1 adet Arduino UNO(bu başlık altındaki olmazsa olmazımız hep kullanacağız)
Fiyatı gayet makul gördüğünüz gibi

1 adet RF 433MHZ alıcı verici modül
Buradan

1 adet 5V ile sürülen 4'lü röle
Burada

Ben alayını n11'den buldum ama siz daha ucuz nereden buluyorsanız oradan alın.

Siparişlerimi verdim ben elime geçtiğinde beraber inşa etmeye başlıycaz.

RC kitinin mantığı şu. Halihazırda elimizde olan eski bir oyuncak araba kumandasından gelen RC sinyalleri arduino ile yakalayıp her bir komutun okumasını Serial monitor'de yazdırıp bir kenara not alıyoruz.

Daha sonra Eğer önceden not aldığımız örneğin 1 no'lu sinyal geldiyse 1 no'lu röleyi açıyoruz veya kapıyoruz. Bu aşamaları tamamladığımızda röleler gücü Power Functions tipi bağlantılarla motorlara aktaracak. Röleyle yaptığımız kit'in kademeli güç yükseltme gibi bir durumu olmayacak, sadece aç kapa, ilk adımda basit düşünüyoruz.

Bu başlık altında ortaya güzel ve kullanışlı bir şey çıkana kadar deneysel/fikir alışverişli bir proje yürütüyoruz. Hayır o öyle olmaz bu şekilde çok daha iyi olur diyen arkadaş varsa katılımlarını bekliyorum. Göremediğim hataya düştüğüm yerleri düzeltin lütfen. Kimse konuşmazsa ben kendi kendime konuşarak burda yapılışını anlatır bitiririm ama daha iyi olabilecekken sadece benim düşündüğüm kadar iyi olur.

------31.07.2016 2. Güncelleme------

Röle yerine motor sürücü kullanmayı daha uygun gördüm. Hız kontrolü ve ileri geri için daha elverişli olacak, ona da şuradan ulaşabilirsiniz arkadaşlar

Burada

------31.07.2016 3. Güncelleme------

Parçalar gelene kadar 3d basılacak kısmı halledelim. AutoCAD bilen arkadaşlar beri gelsin dedim, çünkü ben Google SketchUp'dan başka 3d çizim programı bilmiyorum. Ama PF standartı soketimiz burada. Bunu ikiye bölüm SBrick'teki gibi yarısını kutunun altına yarısını üstüne yerleştirmeyi düşünüyorum.
1.jpg

Kutunun 3d basılabilir modelinin şuna benzer bir şey olmasını düşünüyorum: Anlaşılır olması açısından PF standart soket girişlerini koyacağım yerlerde sadece birer stud bıraktım, üstü kapalı olacak tabii
2.jpg
3.jpg
(11 KiB) 182 kere indirildi
4.jpg
------31.07.2016 4. Güncelleme------

Bilinmesi Gerekenler:

PF Battery Box'un çıkış soketindeki pinleri inceleyelim:

Öncelikle ilk iki resme bakalım.
5.jpg
6.jpg
Bu iki resme baktığınızda, açma kapama tuşunun konumlarını 1-0-2 kabul edersek, 1. ve 2. konumda her zaman 9V çıkış verdiğini görebiliyoruz. Yani bunlar sabit. Aslında işin korkutucu kısmı burada son buluyor. Hayalimdeki sistemi daha kolay gerçekleştirmemi bu sağlıyor. Açıklamadan önce sonraki iki resme bakalım:
7.jpg
Bu resimde görüldüğü üzere, diğer pinleri birleştirdiğimde Voltmetre eksilere doğru yola çıkmış iken
8.jpg
Açma kapama tuşunu 1 konumuna getirdiğimde Voltmetre tekrardan 9V seviyesine çıkıyor.

Değineceğim nokta da şu:

Video'nun gönderdiğim saniyesine bakarsanız. Tam olarak motor da ilk iki resimdeki sabit kanalı değil, konumu 1'den 2 ye değiştirdiğimde artıyken eksi, eksiyken artı olan kanalı kullanıyor. Hatta diğer kanalların kablosu motora kadar devam etmesine karşın motorda herhangi bir yere bağlı bile değiller.

Bu da benim çok işime geliyor çünkü arduino'da motor sürücüsünü kullanırken motoru ileri geri hareket ettirmek ve hız yavaşlatmak için yine bu şekilde çift yönlü kullanabileceğimiz bir kanal kullanmamız gerekiyor. Parçalar gelsin, orjinal motorları riske atmadan evvel sıradan bir motorla bu yazdıklarımızı denemeye başlayacaz. Tahminim salı günü gelir, bu güncelleme de bu konuda o güne kadarki son güncelleme olur, eğer aklıma başka bir şey gelmezse.

------01.08.2016------

Arduino ve diğer parçalar gelene kadar CAD bilen bir hocamdan yardım alarak PF 9V soketin basılabilir bir çizimini yaptım ve çıktısını aldım, gayet güzel oldu, işte resimleri
9.jpg
10.jpg
11.jpg
İş yerindeki fazla legolarla bir testini yaptım, oturuyor hiç bir sorun yok.
12.jpg
eve gidince kablolamasını da yapıp güç alabiliyor muyuz bir bakıcam. Tabii ki bir zımpara vs. işine ihtiyacı var, ama şuan önemli olan işlevi

---5.08.2016---

İlk etapta deneme yapmak için herşey hazır. Yalnız bahsettiğim gibi telif vs yüzünsen paylaşabileceğim farklı bir soket tasarımı yapıyorum. Onun da 3d çıktısını bu gün alıcam
13.jpg
Parça çizimi üst kısmı bitti, tam olarak şu şekilde, yalnız 3d baskı alacaklar için bir uyarı:

ABS baskı %8
PLA baskı en az %3 çekiyor

baskı için ideal boyutu deneme yanılma yöntemiyle kurcalayıp bulup ona göre scale edip buradan paylaşıcam, şimdilik resim bu:
14.JPG
SolidWorks öğrendim resmen :)

---08.08.2016---

Kısa bir aradan sonra projedeki ufak -aslında devamı için çok önemli- gelişme ile konuyu bumpluyorum.

Nihayet PF standartını tutturmayı başardım. Başlangıçta 3d printerla şık diye hallederim diye düşündüğüm şey işe koyulduğumda afedersiniz hayvan gibi zor bir iş olarak önüme çıktı.

Bunun birinci sebebi LEGO'nun kalıplarının 0.2 mikron hassasiyette olması. LEGO'nun kalite standartı tabii ki tartışılmaz ama ben en yüksek çözünürlükte 100 mikronla basabildiğim yazıcıyla onlarca soket basarak, boş yere onlarca kablo yaparak en sonunda güzel sonuca ulaşabildim. Başka tasarımlar deneyecek arkadaşlara yapacağım en önemli uyarı şu:

PLA plastik %2.9 çekiyor. Bu da demek oluyor ki normalde 2 stud genişliği 15.8 mm olması gerekirken sizin çıktısını almanız ve tasarımda kullanmanız gereken ölçü 16,2582 mm. Bu oranı bulana kadar çok acı çektim, benden sonraki nesiller çekmesin. PLA çeksin, küçülsün tam otursun :)

Soket çalışıyor. Yapılışına ait ayrıntıları herşey bittikten sonra paylaşıcam. ilk olarak şu fotorafı paylaşayım
15.jpg
Fotorafta görüldüğü üzere 1. ve 3. kanala ait kabloların kendilerine ait yolları var. Kendiniz çıktı aldığınızda kolaylıkla kabloları döşeyebileceksiniz. Bu tasarımı üretmek için ciddi anlamda haftasonumu harcadım (tabii ki solidworks'ü yeni öğrenmemin bu konuda etkisi %50).

Ve işte 1 haftalık uğraşın sonucu, mutlu tablo.
16.jpg
Yalnızca sabit kanallar olan 1 ve 4'ü kabloladım. Bu akşamlık bu kadar yeter, ayrıca soketin üst kablolamasını da yapmadım, kısmetse yarına. Büyükşehir çalışıyor, takipte kalınız lütfen :)

---10.08.2016---

Çıkış soketlerinin de çıktısını aldım. Sipariş ettiğim motor sürücü iki motoru destekliyor ama ileride bir ara 4 motora çıkartırım düşüncesiyle 4 soketli bir çıkış bastım. Resmi şu şekilde:
17.jpg
---11.08.2016---

En sonunda tatmin edici bir güncelleme ile karşınızdayım. Lego motor+motor driver+arduino+battery box'u bir araya getirdim. Şua anda sistemin Radyo alıcısı/kumandası yok. Onun yerine kendi içine programladığım hıza göre çalışıyor. Maksimum hızı 255 kabul edersek 3 sn 255, 3sn 100 ile saat yönünde ve tersine hareket gerçekleştiriyor. Bu şekilde programlamamın sebebi tabii ki hız ve ileri geri olayını halledebilmiş miyiz diye kontrol etmek. Halledilmemiş bir şey yok, bir tek uzaktan kumandayı sisteme eklemek kaldı. Durdum durdum bir anda olayı yarıladım.

işte video, takipte kalın :)

---23.10.2016---

Çalışır halina ait video aşağıdadır. Bu gün fazla zamanım olmadığından fotorafları yarın ekleyeceğim.

---29.10.2016---

Yeni video:

Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

Kullanıcı avatarı
Technicman
Moderatör
Moderatör

Pzr Kas 12, 2017 11:46 pm

süper olmuş eline sağlık ama ilk iki videoda sorun var haberin olsun projelerini ilgiyle bekliyorum
Sorun varsa Technic çözer B)

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir