[DIY] Modüler binalar için ışıklandırma yapıyoruz

Resmi LEGO® setlerinin yetersiz kaldığı yerde bu arkadaşlar devreye girer...

Moderatör: alba

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Cmt Ara 09, 2017 8:13 pm

ÖNEMLİ UYARI!!!
Sevgili arkadaşlar, aramızda ufak dostlarımız da olduğunu düşünerek bu uyarıyı yapmayı faydalı görüyorum, yaşı küçük arkadaşlarımız, lütfen burada anlatılan uygulamaları yaparken büyüklerinizden yardım isteyiniz, özellikle lehim, kesme gibi konuları kendi başınıza yapmayınız

Uyarımızı yaptıktan sonra anlatımımıza başlayalım :) , bildiğiniz gibi yurt dışı alışveriş sitelerinde satılan modüler bina aydınlatmaları var. Bunlardan bir tane istiyordum ama iki mesele canımı sıktı. Birincisi satılan ürünlerdeki kabloların ultra cılız olması. Mesela bir örnek verelim hemen aliexpressden:
1.png
Bu kadar ince kablo kullanılmasının sebebi tabii ki aralara sıkışabilsin genel görünümü bozmasın düşüncesi, doğru düşünmüşler ama bana güven veren birşey değil. Aliexpressden siparişde bir diğer canımı sıkan şey 30-40 gün bekleme meselesi, tabii her zaman bu kadar uzun sürmüyor ama bazen hakikaten bir ömür gibi bekliyorsun. Bazen de 2 haftada gelebiliyor. Kendi açımdan konuşursam aliexpressden en kısa sürede gelen ürünüm 12 günde en uzun sürede gelen ise tam 65 günde geldi. Kısacası ben uzun süre sabredebilen birisi değilim o yüzden kendim yapmaya karar verdim :)

Aslında kendim yapmaya yönelik aydınlanmam, şerit ledlerin kesilebilir şeyler olduğunu öğrenmemle başladı, bilmeyen arkadaşlar varsa şöyle ifade edeyim, şerit ledleri elinize aldığınızda bakır noktaların olduğunu farkedeceksiniz, işte tam bu noktadan kesilebiliyormuş bu arkadaşlar. Tam olarak göstermek gerekirse:
2.png
İşte bu resimde kırmızıyla işaret ettiğim yerlerden kesilip tekrar bir kabloya lehimlenebiliyor bu arkadaşlar. Eminim bileniniz çoktur ama ben daha önce dikkat etmemiştim. Bunu farketmemle zaten bu projeyi yapmaya karar vermem aynı güne denk geliyor :)

Kısaca yapacağımız şey de bu zaten, şerit led alıp kesim yerlerinden kesip kabloyla aralarını açarak güç verip modülerimizi aydınlatmak.

işe başlamadan önce ihtiyacımız olan malzemeleri yazıyorum.

1 Adet usb kablo:
3.png
Ben evimde bolca bulunan yazıcı kablolarından birini kullandım

1 Adet şerit led:
4.png
En düşük kalite olanlardan bile alabilirsiniz, 1 m yeter, 1 modüler için maksimum 5 tane kullansanız 1m si rahatlıkla 2-3 tanesini aydınlatacaktır.

DC/DC voltaj yükseltici:
5.png
Şimdi bunu gittigidiyordan robotistandan falan rahatlıkla bulabilirsiniz. Ben evimdeki malzemelerle yaptım, yani dc/dc yükseltici zaten vardı ucuz bir şey fiyatı max 10 tl civarıdır diye düşünüyorum

1 Adet bıyık makası :)
6.png
Kabloları kesmek için çok güzel

1 Adet havya, biraz lehim teli
7.png
1 Adet silikon tabancası
8.png
YAPILIŞ:

Evvela usb kablomuzu hemen hemen ortasından ikiye bölüyoruz, usb kablosunu kestiğinizde içinde standart olarak kırmızı-siyah-beyaz ve yeşil kablo çıkar. Hemen hemen tüm usb kablolarının içinde bu böyledir. Ve evrensel bir standart olarak kırmızı "+", siyah ise "-" yük için kullanılır. Bize de kestiğimiz bu kablonun içindeki sadece kırmızı ve siyah kablolar lazım.

Yarısını kesitğimiz kablonun usb soketli tarafını enerji vermek için, tiğer tarafını ise tamamen soyup projemizdeki kablolama için kullanacağız. Evet kablomuzu kesiyoruz ve şu şekil bir görünüme kavuşturuyoruz:
9.png
Lehim yapmayı bilmeyen arkadaşlar için iki satırlık hızlandırılmış bir lehimleme kursu da vereyim:

1- Lehimleyeceğiniz iki yüzeyi de önceden lehimle buluşturun, Bunu yapmak için havyanın ucunu yüzeye (örneğin kablonun bir tarafına) doktundurup yüzeyi ısıttıktan sonra lehim telini yüzeye değdirerek ona yapışmasını sağlayın.
2- Bu işlemi iki yüzeye de yaptıktan sonra lehimle birleştirilecek materyalleri üstü üste koyup havyayı tekrar değdirin. Materyallerin üstündeki lehimler eridiği anda çok sağlam bir şekilde birleşmiş olurlar.
10.png
DC/DC yükselticiye bu şekilde usb soketimizden gelen kabloları kırmızıyı "+" ya siyahı da "-" ye gelecek şekilde lehimledik.

İşleme devam etmeden önce yükselticinin üstündeki küçük vidayı sağa-sola çevirerek voltmetre yardımıyla çıkış gücünü 12'ye ayarlayın

Bunu yapmamızın sebebi şu, şerit ledler normalde 12v ile çalışıyor. 12v 2A bir metre şerit ledi beslemekte sıkıntı yaşamıyor. Ben bunun yerine beselemeyi 5v 2A veren telefon şarj aletiyle yapıyorum. Dolayısıyla voltajı yükseltmem gerekiyor. Voltajı yükseltmek akımı düşürse de 1m ledin tamamını kullanmadığım için 5v 2A -> 12V 0,8A gibi bir değere düşse de ledler gayet güzel yanmaya devam ediyor.

Şerit ledden 3 parça kesip kesim noktalarındaki bakır yüzeylerden birbirlerine uzatma kablolarıyla tekrar lehimliyoruz. Bu arada başlangıçta saymayı unuttum ama modülere montaj işlemini kolaylaştırmak için 3 adet de 1x4 plate'e ihtiyacımız var ki kendileri şunlar oluyor:
11.png
Tüm parçaları lehimleyip arkalarına silikonla plateleri yapıştırınca aydınlatma sistemimiz şöyle çirkin bir görünüme kavuşuyor :D
12.png
Şimdi geriye montajlama aşaması kaldı. Bunda anlatacak pek bişey yok modülerinizi alıp tavan parçalarına plateleri takıyorsunuz. kablolar sıkıntı yaratmasın diye kat aralarındaki tile'lardan kısa olanları çıkartabilirsiniz. Herşeyi doğru yaptıysanız sonuçtaki görüntü şu şekilde olacak
sonuc.png
Bir ara daha net sonuç fotorafları atıcam ama şimdilik benden bu kadar. Yapması hem keyifli hem de kolay. 30 gün beklemeye değmez, haftaya da sokak lambası ve bina dış aydınlatmalarını halledicem, onlar için şerit değil tek ledler kullanıcaz. Umarım beğenmişsinizdir. Yapar da aklınıza takılan bişey olursa sorabilirsiniz O)
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

Kullanıcı avatarı
alba
Meraklı
Meraklı

Cmt Ara 09, 2017 8:30 pm

Yasasin!! modulerleri ilk aldigim gunden beri bunun hayalini kuruyor her elektrikten anlayana dert anlatmaya calisiyordum ama sonucsuz kaliyordu girisimlerim. Su an cok mutluyum, ellerinize saglik, cok cok tesekkurler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Cmt Ara 09, 2017 9:29 pm

@alba valla lehim falan elimden gelir dersen yapımı yarım saatimi falan aldı çok basit. Ya da aliexpressten sipariş etme ihtimali var ama o da dediğim gibi bir ömür bekletiyor :(

Kullanıcı avatarı
Legopinion
Set İncelemeleri Moderatörü

Pzt Ara 11, 2017 9:47 pm

Bu yol çok uygun gözüküyor bende kafa patlatmaya başlayım modulerleri aydınlatma fikrini en sona atmıştım bekledikçe dahada uygunlaşıyor.
https://www.instagram.com/legopinion/
https://www.facebook.com/Legopinion/
https://legopinion.tumblr.com/
http://profile.ameba.jp/legopinion

Kullanıcı avatarı
archuman
Moderatör
Moderatör

Çrş Ara 13, 2017 3:07 am

sencer eline sağlık, bir kaç katkım olabilir bu konuda. dc/dc güçlendirici usb kablo ile uğraşana kadar piyasada 12 v 2a yada 1a adaptörler (ki çoğu yerde modem adaptörü olarak da satılıyor) direk olarak kullanılabilir. leğim bilmeyen insanlar içinse (benim gibi :) ) şöyle ara parçalar var:
5-adet-grup-2-Pin-5050-LED-erit-Konekt-r-2-End-10mm-geni-li-i.jpg
5-adet-grup-2-Pin-5050-LED-erit-Konekt-r-2-End-10mm-geni-li-i (1).jpg
bu direk olarak kesilmiş led şerite bağlanabiliyor. kablosu yeterince uzun alınırsa hiç leğime gerek kalmaz. adaptör ile bağlantısı da:
5-adet-grup-G-Jak-ba-lant-s-kad-n-DC-adapt-r-LED-erit-i.jpg
şu tarz parçalarla gerçekleştirilebilir.

ilgili ürünlere aliekspress linki de vereyim ilgilenen olursa.

ürün 1

ürün 2
ben Burak...

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Çrş Ara 13, 2017 9:50 am

Çok doğru söyledin abi, 12v adaptörler direk bu iş için ideal. Ben biraz evimde olan malzemelerle çözdüm işi ama tabii herkesin evinde dc/dc voltaj yükseltici olmayabilir :D

Kullanıcı avatarı
archuman
Moderatör
Moderatör

Çrş Ara 13, 2017 8:47 pm

Governor yazdı:
Çrş Ara 13, 2017 9:50 am
Çok doğru söyledin abi, 12v adaptörler direk bu iş için ideal. Ben biraz evimde olan malzemelerle çözdüm işi ama tabii herkesin evinde dc/dc voltaj yükseltici olmayabilir :D
her eve lazım gerçi :P
ben Burak...

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Prş Ara 14, 2017 9:54 am

:D cumartesi günü sokak lambasının içine led koyucam o daha fantastik olacak yalnız delik açmak falan gerekiyor o yüzden parçaya kıyacam sanırım

Kullanıcı avatarı
Legopinion

Cmt Ara 16, 2017 10:01 pm

@Governor en son denediğimde yamulup kaldı sokak lambası. Yavaş yapmak gerekiyor ısınıp eriyor :/
https://www.instagram.com/legopinion/
https://www.facebook.com/Legopinion/
https://legopinion.tumblr.com/
http://profile.ameba.jp/legopinion

Kullanıcı avatarı
archuman
Moderatör
Moderatör

Pzt Ara 18, 2017 8:47 pm

onun etrafında estetik şekilde dolayarak yapanlar da var ışığı. öyle de olabilir.
ben Burak...

Kullanıcı avatarı
etg
Acemi
Acemi

Pzr Ara 24, 2017 3:44 pm

@Governor abi modülerin iç fotoları daha çarpıcıydı, onları da ekle de gözümüz gönlümüz şenlensin ;)

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir