4031 - Firefighter

Resmi LEGO® setlerinin yetersiz kaldığı yerde bu arkadaşlar devreye girer...

Moderatör: alba

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Oca 22, 2018 9:40 am

2010 yılında falan internetten bir lot almıştım. İçinde 90'lı yıllara ait birkaç set vardı. Dönemi iyi bildiğim için parçaların hangi setlere ait olduğunu kısa sürede çözmüştüm. Bu setinde nerdeyse bütün parçaları vardı, koca gövde hariç. Sanırım gemi setlerinin kaderi bu, bende de 4025 vardı ama ben küçükken nedense annemler geminin gövdesini oluşturan parçaları atmışlardı. Çok severdim o seti ve hala içim acır atılmasına.

Elime sonradan geçen parçalarla bu sete bir gövde yapabileceğimi düşündüm. Biraz parça yoklaması yapıp, bir iki diğer sete ufak tefek rötuşlar atarak gereken parçaları sağladım. Gövdenin yapımı için, Lego'nun 1980 yılında çıkardığı 722 numaralı setteki bot yapımında kullandığı yapım tekniğinden esinlendim. Sonuçta kısmen MOD, kısmen yeniden yapım şeklinde, tatmin edici bir çalışma oldu.

Önce setin orijinali:

Resim

Eldeki parçalarla tekrardan yaptığım hali:

Resim

Resim

Resim

Çok güzel özellikleri var setin. Örneğin kaptan köşkü tamamen açılabiliyor:

Resim

Kamara orijinal sette 2 stud kısaydı. Yerim olduğu için ben biraz büyüttüm ve birde yatak koydum. Işığın yerinden pek memnun olmadım, değiştirebilirim:

Resim

Arka pompanın yükselme sistemi de güzel yapılmış:

Resim

Geminin arkasında helikopter platformuda var ama henüz helikopteri yapmadım. Onun içinde parçalarıma bakmam lazım. İtfaiye istasyonunda bir tane olduğu için belki paylaşırlar diyorum.

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzt Oca 22, 2018 11:35 am

Korkuluklar olmayınca, figürlerin güverteden düşme riski iyice yükselmiş. Devasa dalgalar varken göreve çıkmak zorunda kalmaz umarım. :P)

İşin şakası bir yana, güzel bir modifiye çalışması olmuş. Gövde parçalarının olmamasının imkansızlıkları, yaratıcılığa ilham olmuş adeta. :)
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Oca 22, 2018 12:37 pm

Normalde korkuluk olayına bende takıldım. Özellikle Helikopter platformu kısmında, ama elden gelen birşey yok maalesef. Dikkatli olacaklar, kemerlerini bağlayacaklar. :)

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzt Oca 22, 2018 1:36 pm

sen de söylemişsin ben de değineyim, 90'lardan kalma muhteşem tasırımı 80'lerden kalma retro bi tasarıma dönüştürmüşsün :D ben çok beğendim eline sağlık, ayrıca bl den falan tabanını da söyleyebilirsin diye düşünüyorum
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Oca 22, 2018 3:08 pm

Aslında şöyle bir göz gezdirdim Bricklinkte, ama yaptığım formda güzel tuttu bence. Hem bayağı fazla parça erittim bu sayede. En büyük hayalim elimdeki son parçaya kadar tasarım yapmak.

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir