Dünden Bugüne Lego Technic Kar Araçları

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Legolord

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzr Eki 28, 2018 11:11 am

Geçen hafta deniz araçlarına bakarken aynı derece az üretilmiş olan kar araçları aklıma geldi. Aynı deniz araçları gibi, kar araçları da çok fazla dallanıp budaklanmadan, tamamına göz gezdirebileceğimiz sayıdaydılar. Az sayılarına rağmen yeterince çeşitlilik gösterdiklerini söyleyebilirim. Sırasıyla bakalım, dünden bugüne kar araçları ne aşamalardan geçmiş...

1986 yılında Technic setlerde bir yenilik ile karşılaştık, kar teması. Olay sadece kar teması da değildi, bu setlerde çok noktadan hareketli Technic figürler de bulunuyordu. Haliyle ilk kez karşılaştığımız bu durum karşısında ağzımız açık kalmıştı. Farklı boyutlarda dört set üretilmişti:

İlk setimiz serinin en küçük seti olan 8620 Snow Scooter'dı. Mekanik tek fonksiyonu direksiyon kontrolüydü. Ama onun dışında, demin bahsettiğim, ilk kez karşılaştığımız Technic figür ve kayak takımı setin en önemli özelliğiydi bence. Setin B modeli de bir tür kar aracıydı ama ana model her ne kadar fonksiyon açısında zayıf da olsa görsel olarak daha başarılıydı.

Resim

İkinci set 8640 Polar Copter'i helikopterlerle ilgili derlemeden hatırlayabilirsiniz. Sadece üst ve arka pervanleri döndürebilen sistem olmasına rağmen çok güzel modellenmiş bir setti. Aynı şeyi B modeli için söylemek pek mümkün değil gerçi.

Resim

Üçüncü setimiz 8660 Arctic Rescue Unit hem kabinden, hem aracın üstünden 4 tekerden direksiyon kontrolü, arka kapının açılması ve içinden minyatür bir kar aracının daha çıkmasının yanısıra iki Technic figür içeriyordu. Sadece fonksiyonel değil aynı zamanda estetik olarak da çok başarılıydı. B modeli bir sondaj kamyonuydu. Şeklen biraz geliştirilse ana model olarak bile iş yapabilirdi aslında.

Resim

Serinin son seti 8680 Arctic Rescue Base bir mobil üstü. Katalogdaki ve kapaktaki resimlerine baktığınızda hem renkleri, hem boyutu, hemde fonksiyonları gözünüzü alıyordu. İçinden çıkan pervaneleri çevirebildiğiniz bir mini helikopter, pneumatic sistemle helikopteri üssün çatısına çıkartabileceğiniz bir platform ve diğer tarafta çevirerek açabileceğiniz koca bir kapı ile kağıt üstünde harika bir setti. Ancak yaptıktan sonra farkediyordunuz ki, aslında üs Lego'dan yaptığınız koskoca, boş bir kutuymuş. Üssün içinde helikopterin dışında, bir duvarda yer alan bilgisayar ve bir ekrandan başka hiçbir detay bulunmuyordu. Gerçeği söylemek gerekirse setin B modelinin daha ilginç bir yapısı vardı. Belkide Lego B modelini geliştirmeliydi. Setin bana en dokunan tarafını söylemeyi unuttum, o çevrilerek açılan ön kapakta 8 tane 2x2 tile üzerine yapıştırılan bir çıkarma vardı. Tabii ki yazık oldu canım çıkartmaya.

Resim

20 yıl gibi uzun bir aradan sonra, 2007 yılında 8272 Snowmobile ile kar araçlarına dönüş yapıldı. Yeni dönem kaplama parçaları ile (gerçi şimdi onlar da eski dönem oldu) oldukça estetik bir yapısı vardı. Öndeki kayaklar aynı motorlar gibi rahatlıkla kontrol edilebiliyordu. Üstelik ön tarafta amörtisör de vardı. Yeni paletlerde güzel görünüyordu. Bu sette ilk defa görüyordum ama sonradan gelen iş makinaları setlerinde yaygın olarak kullanılacaklardı. Setin B modeli bir dozerdi. Ana modelin ihtişamı karşısında çok soluk kaldığını söylemeliyim.

Resim Resim

2009 yılında çıkan 8263 Snow Groomer kayak merkezlerinde görmeye alıştığımız tipten bir araçtı. Şeklen çok güzel tasarlanmıştı. Bunda son dönem Technic kaplama parçalarının etkisi büyüktü. Fonksiyonları da kendine uygun şekilde düzenlenmişti. Öndeki kar küreme bıçağını kabinin hemen arkasındaki bir kolla aşağı yukarı ve sağa sola oynatabiliyordunuz. Arakadaki aparatı ise gene aynı kolun biraz arakasındaki çarkı çevirerek indirip kaldırabiliyordunuz. Setin B modeli de gene güzel tasarlanmış bir araçtı. Damperli bir kar kamyonuydu.

Resim Resim

2014 yılında çıkan 42021 Snowmobile daha önce çıkan 8272’ye göre çok daha basit ve ufakça bir yapıdaydı. Buna rağmen birebir aynı özelliklere sahipti. Yeni dönemde kar motoru olmayanlar için ilgi çekici olmuştur mutlaka ama bence B modeli, kar bisikleti, içerik itibariyle daha farklı bir seçenek sunduğu için benim daha çok hoşuma gitti.

Resim Resim

2015 yılında çıkan 42038 Arctic Truck sanki 2014 yılında çıkması için planlanmıştı. Zira 2014 senesinde çıkan kutup setleri ile aynı turuncu renk şemasına sahipti. Boyutu çok etkileyiciydi. Arkadaki damper ile vinç fonksiyonları arasında seçim yapmamıza yarayan bir mekanizma vardı. Bu sayede istersek vinci kontrol edebiliyor, istersek damperi açıp kapatabiliyorduk. Hem öndeki, hemde arkadaki plaetler süspansüyonlu olduğu için araç aynı zamanda gayet yüksekti. Son olarak öndeki paletlerde de direksiyon kontrolü vardı. Setin B modeli de çok başarılı bir kar aracıydı. Hatta ben B modelin daha çok hoşuma gittiğini söyleyebilirim.

Resim Resim

2017 yılında çıkan 42069 Extreme Adventure 42038’in B modelinde esinlenilerek yapılmıştı adeta. Ama alışılmış fonksiyonların yanısıra çok ilginç detaylar ve güzel sürprizlerle doluydu. 8 silindir motor, önde çekici makara, direksiyon kontrolü ve süspansüyonlar standart fonksiyonlar arasıdaydı. Ama yukarı doğru çapraz açılan kapılar ve aynı anda aşağı açılan kapı altı parçaları sıradışı ve güzel fonksiyonlardı. Ayrıca kilitli bagaj kapağı, gizli çekmece ve içindeki kürek tasarımı da standart değildi. Nede açılan üst tavan ve açıldığında ilk yardım ekipmanlarını bulabileceğiniz yan kapak alışılmış detaylardan sayılmazdı bir teknik sette. Özellikle çatıda depolanan ek benzin bidonları harika tasarlanmıştı. Hatta hemen şimdi bir iki tane yapıp bazı setlerimde kullanmak istedim. Setin B modeli kar aracı ve mobil üs olarak tasarlanmıştı. Ancak her iki modelde pek iyi işlenmemişti. Mobil üs açılıp kapanan öğeler ve bir vinç ile donanmıştı ama şeklen pek tatmin edici bulmadım. Öndeki araçta pek cazip gelmedi. Bence büyükçe, tekli bir araç tasarlasalardı daha güzel olurmuş.

Resim Resim

Kar araçlarıda şimdlik bu kadar görünüyor. Bence sona doğru araçların fonksiyon dışında da detaylandırılması işe yaramış. Bazen gereğinden fazla detay fonksiyonun önüne geçebiliyor ama güzel göründüğü bir gerçek. Kar araçları için ilk üç tercihime gelirsek:
1. 8660
2. 8272
3. 8263

MicrOmega
Meraklı
Meraklı

Cum Kas 09, 2018 12:14 am

8272yi ilk kez görüyorum. Diğer setlerin resimlerini görüntülerken de sıkıntı yaşıyorum. Yalnızca bende mi oluyor acaba?

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Cum Kas 09, 2018 8:06 am

8272 çok güzel bir set, Technic temasının evrimleşme sürecinde arada kalmış setlerden. Resimleri ağırlıklı Brickset'ten bağlıyorum, ama bazen farklı kaynaklarda kullanmam gerekebiliyor. Bilgisayarlarda bu sıkıntıyı görmedi mama telefonlarda olabiliyor.

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Cum Kas 09, 2018 5:02 pm

Tapatalkta da malesef resimler gidik

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

MicrOmega
Meraklı
Meraklı

Sal Kas 13, 2018 4:36 am

Governor yazdı:
Cum Kas 09, 2018 5:02 pm
Tapatalkta da malesef resimler gidik

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Garip olan da o zaten. Bilgisayarda görüntüleyemiyorum.

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir