90'lı Yıllardaki Lego Kutularına Örnekler

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Legolord

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzr Oca 28, 2018 1:09 pm

Forumda geçenlerde Lego'nun zaman içinde nasıl değişikliğine uğradığına dair mesajlaşmalar olmuştu. Benimde aklıma Lego setlerinin kutularındaki değişim geldi. Yapı olarak kutuları atmakta zorlandığım için, konuyu önemsiyorum aslında biraz. Kimisi hiç uğraşmaz, yırtar atar. Ben bazı setlerin kutularının saklamaya değer olduğunu düşünüyorum ve bazen kutuyu olduğu gibi saklıyorum, bazende sadece kapaklarını kesip saklıyorum. Çok ender de olsa hiç açmadığım setlerde var. Açtığım başlığa konu olan set, anlatmak istediğim değişim için çok iyi bir örnek oluşturuyor.

Setimiz 1996 yılında çıkan 6337 numaralı Fast Track Finish isimli set. Çok büyükçe bir set değil aslında, orta karar diyebilirim. İlk bakışta bugün satılan kutulardan bir farkı yok gibi görünüyor...

Resim

Ama kutuyu elinize aldığınızda öyle olmadığını anlıyorsunuz. Bugün bu boyuttaki setten beklenemeyecek şekilde açılır bir kapakla karşılaşıyorsunuz ve elinizdeki setin renkli dünyasına kocaman bir adım atıyorsunuz. Özellikle ön kapağı kaldırdığınızda, Lego'nun boyut farkı olmadan her sete, kutusundan içeriğine kadar, gösterdiği önemi ve özeni hissediyorsunuz. Bu setin çıktığı dönemde internet olmadığı için, ilk karşılaşmanız bir oyuncakçıda olurdu ve kapağı kaldırdığınızda ağzınızdan damlayacak salyaları silmek için bir paket selpak harcamanız gerekirdi.

Resim

Kapak bugün bazı devasal setlerde de var, ama böylesi değil. Bu şelide değil. Kapaktan içeriye daldığımızda özel alanlarda özel parçaları görmek mümkündü. Aynı zamanda kutunun içindeki parçalara da kısmen gözatabilmenizi sağlayan açıklıklar vardı. Parça içeriğini önceden görmek gibi bir şansınız olmadığı için, elinizde kutunun içindeki parçaları görebilmek bizim için büyük bir olaydı. Sizde olmayan, özel bir parçaya rastlamak bizi bir define bulmuş kadar heyecanlandırırdı.

Resim

Bunula beraber, 2000'li yıllarda kaybolan başka bir özellik daha vardı Lego kutularında. Kutuların arkasında yer alan alternatif yapım görselleri. Bence Lego'nun ruhunu çok güzel yansıtan bir uygulamaydı. 2004 yılından başlayarak Lego bu uygulamayı kaldırdı. Şimdiki setlerin arkasında setle nasıl oynayabileceğinizi gösteren ''Şurayı dürt, böyle olsun'' veya ''kapağı kaldır bak ne düşecek'' gibi resimli oynama klavuzu bulunuyor :/ . Daha önce setin sizin hayal gücünüzle sınırlı olduğunu sembolize eden farklı tasarımlar yer alırdı. Her zaman mantıklı ve albenisi olan tasarımlar değildi tabi bunlar, ama ordalardı ve fikir verirlerdi en azından.

Resim

Lego'nun kapak durumuyla ilgili aldığı kararın arkasında ekonomik sebepler olduğu çok açık. Ama Lego'yu Lego yapan, yaratıcılığı vurgulayan alternatif tasarımları kaldırmasının sebebini ekonomiye bağlamakta güçlük çekiyorum. Uzak ihtimal tasarımcıların vaktini buna harcamayarak tasarruf yapmaları. Peki, çok önemli mi? Bence çok önemli değil, ama bir parça daha Lego ile ilgili fikir edinmek fena olmuyordu. Ben hala aldığım setle ilgili alternatif tasarımlar yapıyorum, geçen 60111 incelemesinde yaptığım gibi. Sistem veya bir creator aldığınızda sizde deneyin, çok eğlenceli oluyor aslında.

Arka görsellere birkaç örnek daha vermem gerekirse, gene 90'lı yıllardan kalma açmadığım ve muhtemelende hiçbir zaman açılmayacak birkaç set daha saklıyorum:

Resim Resim

Resim Resim

Resim Resim

Resimlerini sevdiğim bazı setlerin kutularını atıp sadece kapaklarını sakladım. Kimisi çift yüzlü, kimisi tek.

Resim

Son olarak, açıp yaptığım setlerin çok azının kutusunu tam saklıyorum. En eskisi bu küçük ve şirin 894.

Resim Resim

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzr Oca 28, 2018 1:42 pm

Offf... Ortalık naftalin koktu, güzel oldu. :)

Cidden artık kutu arkası görsellerin, yaratıcılık kılavuzundan uzaklaşıp oynanabilirlik kılavuzuna dönüşmüş olması büyük bir handikap. Ben bunu biraz da, tüketici toplumuna yönlendirme faaliyeti olarak değerlendirip o set ile yapılabilecek alternatif modeller yerine, hayal gücünü köreltip yeni setler almaya zorlama stratejisi olarak değerlendiriyorum. Valla ister komplo teorisi deyin, ister hak verin ama kutu arkası tasarımların değişmesi ile LEGO'nun yaşadığı o malum kriz süreci aynı dönem aralığına denk gelince insan ister istemez bundan kıllanıyor.

Bendeki 6581Dig 'N' Dump setinden bir örnek de ben vereyim. Kutunun ön yüzünde, sete ismini veren resmi tasarıma/araçlara yer verilmişken arka yüzü, resmi olmayan ama o kutunun içerisinden çıkacak parçalarla neler yapabileceğini size sunan 5 ayrı alternatif tasarıma ev sahipliği yapıyor.
6581-1.JPG
6581-2.JPG
Bu arada kutu tasarımlarındaki değişimden bahsetmişken bir detay daha gözüme takıldı. Eski tasarımlarda kutu üzerindeki bilgiler çok daha azmış. LEGO'nun logosu, hangi yapım grubuna aitse onun ismi (System ya da Technic) setin kodu ve doğal olarak hitap ettiği yaş aralığı belirtiliyormuş. Set ismini kutuya basmaya bile gerek görmemişler zamanında. Şimdi olduğu gibi, setin ait olduğu tema (SW, City, Speed Champions vs vs...), set adı, parça sayısı gibi detaylara yer verilmemiş hiç. Bu nüans bile TLC'nin olaylara eskiden ve şimdi nasıl bir farkla yaklaştığının bariz bir kanıtı sayılır.
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Oca 29, 2018 8:05 am

Hahaha, bu daha başlangıç. Ben naftalin havuzu gibiyim.

Yalnız, "Her zaman mantıklı ve albenisi olan tasarımlar değildi tabi bunlar" sözümü geri alıyorum. Dig 'N' Dump setindeki alternatif tasarımları çok başarılı buldum. Çok az revizyonla diğer setlerden hiçbir eksikleri kalmazmış.

Kullanıcı avatarı
BrickHead
Meraklı
Meraklı

Cmt Nis 14, 2018 11:33 am

İlgi çekici bir konu olmuş bence, derleme için teşekkürler. Kutu arkasındaki alternatif yapıları unutmuştum ben şimdi sen dikkat çekince hatırladım.

Böyle bir uygulamanın kalkması bence de ekonomik sebeplerden değil, tamamen tüketiciye hitap edebilmek için. Çünkü günümüzde büyük, küçük, hepimiz önceden hazırlanmış, paket ve menüleri tüketmeye alıştık. Bahsetmeye çalıştığım şeyi örneklersem anlatmak istediğimi daha iyi anlatabilirim; mesela diyelim kamp yapmaya başlayacağız, kamp malzemeleri satan bir mağazaya girdiğimizde çadırı, uyku tulumu, kap kaçağı bir arada bulunan setleri almayı, yada yeni evlenirken yatak odası, yemek odası ve oturma odası takımlarının bir arada olan paketleri almayı tercih ediyoruz. Global kurumsal şirketlerde bu durum bir adım daha ileride mesela ikea da, önceden tasarlanmış ve gösterimde olan bir odayı direk alabiliyoruz=).

Bu biraz komplo teori gibi durabilir ama gelişen teknolojinin günlük hayatımıza kattığı hız sayesinde bazı şeylerde karar vermeye üşenip bizim için önceden verilmiş kararları tercih ediyoruz. Bu durum her nesili bir öncekinden daha çok etkiliyor ve her nesil bir öncekinden daha çok hazır tüketmeye alışıyor. Bu durum lego'da beni çok üzüyor, bu durumu daha öncesinden de farkındaydım. Çünkü lego setlerin arkasındaki resimlere baktığında (bu herhangi bir oyuncak markası içinde geçerli) çocuklar için önceden hazırlanmış ve kurgulanmış şekilde oynamaya yönlendiriyor. Bir çocuk arkadaki resme bakmadan bir kapağın açılabileceğini yada füze nin arkasını dürttüğünde yerinden fırlayacağını keşfetmesi lazım ki yeni şeyler keşfetmeye teşvik etsin kendisini.

Bu durum, lego doğasına (bence) tamamen aykırı olan bir durum, çünkü ben çocuk iken lego oynarken setlerin bir bütünün anlamı olmazdı, içindeki parçaların yada figürlerin bir anlamı olurdu belki o yüzden çocukluğumdan kalma hiç bir setin kitapçığı yada kutusu yok. Bu yüzden çocukken ve lego oynarken kurguladığım her senaryo birbirinden farklı idi vede belkide bu yüzden çocukluğumda lego dan başka bir oyuncağım olmadı (plastik askerleri saymazsak =) ).
!!Brick Your World!!

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Cmt Nis 14, 2018 9:00 pm

Azınlıkta kalmışım gibi görünüyor :). Sebebi her neyse, sonuçta Lego gene Lego ve hala oyuncakların kralı.

ismailserdar
Acemi
Acemi

Cmt May 26, 2018 8:41 am

6581 parçaları envanterimde var ama set numarasını bulamamıştım. Güzel bir tesadüf oldu.

Kullanıcı avatarı
Legopinion
Set İncelemeleri Moderatörü
Set İncelemeleri Moderatörü

Cmt May 26, 2018 9:24 pm

Eski korsan ve viking setleri beni hep etkilerdi. Çok nadr bulunduğu için kitapçık içindeki tanıtımlarda görüp özenirdik geçmişe gidip geldim bir an.
https://www.instagram.com/legopinion/
https://www.facebook.com/Legopinion/
https://legopinion.tumblr.com/
http://profile.ameba.jp/legopinion

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Sal May 29, 2018 7:40 am

@Legopinion, iyi hatırlattın, önümüzdeki derleme bu kataloglar üstüne olsun...

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir