Dünden Bugüne Lego İtfaiye Kamyonları

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Legolord

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Mar 05, 2018 6:41 pm

Aslında itfaiye araçları derdim ama baktım sonu yok, şimdilik kamyonları diyerek durumu idare etmeye çalıştım. Zaten onlardan da bir dolu var. Haliyle birkaç kategoriye bölüp, kendi içlerinde sınıflandıraya çalıştım. Vakit kaybetmeden başlayalım.

İlk önce standart kamyon tipi, ek ekipman için römork bulunmayan tekli araçları görelim.

1981 yılında çıkan 6650 son derece basit bir yapıya sahipti. Fakat, incelediğinizde bu küçücük setteki parçaların ne kadar değerli olduğunu görebilirsiniz. Makaralar, çitler, kapılar, kabin parçaları falan derken her MOC yapan için aranılan bir kaynakmış gerçekten. Basit yapısıyla oynanabilirliğine girmedim bile. Bir dönem eldeki parçalarla yapmıştım.

Resim

1984 yılında 6366 numaralı set bir itfaiye takımıyla gelmişti. Tabiiki güzel bir kolleksiyon ama önceliğimiz kamyon tabiiki. Bence yeni tasarımıyla itfaiye kamyonu biraz daha kaba sapa olmuş. Ama fonksiyonel bir merdiven ile oynanabilirlik arttırılmış.

Aynı yıl birde küçük kardeşi vardı bir önceki setin, 6621. Lego'da bu eskiden klasikti, kalabalık bir set çıkardığında, yanında birde daha ekonomik olarak tekli set olurdu. Özellikle yarış setlerinde çok sık karşılaşırdık bununla. Ufak tefek yapısına rağmen tam fonksiyonlu merdiveni ile tam bir destek ekibi.

Resim Resim

Yıl 1997 ve 6407 ile Juniorization dönemine girilmiş oluyor. Ne desem boş, 5 yaşından küçüklere verilmesi sakıncalı, 7 yaşından büyüklerin ilgisini çekmeyecek kadar basit bir set. İlk defa gördüğüm kaytan bıyıklı minifigür dışında bu sette ilgimi çeken hiçbirşey göremedim.

Resim

2012'ye geldiğimizde 4208 ile inanılmaz bir gelişmeye tanık oluyoruz. 6 stud genişliğindeki kamyon devasal adeta. Araç o kadar büyük ki içinde kumanda bile merkezi var. Depolama alanı ve su fıskiyesini normal karşılıyorum, zira her settte var. Modellemenin pek hoşuma gittiğini söyleyemeyeceğim.

Resim

2013 yılında birbirinden çok farklı iki araçla çıktı Lego. 60002 çok güzel ve fonksiyonlu ve bayağı büyükçeydi, ama nedense plastik bir oyuncak izlenimi verdi bana. 60003 Lego'ya çok daha uygun bir havadaydı sanki. Hafif teknik parçalarını geçersek, aracın tasarımı daha bi Lego gibi hissettiriyordu.

Resim Resim

2016 yılında çıkan 60107 numaralı set bir önceki dönemde çıkan her iki setin birleştirilmiş hali olmuş. 60002'nin önü ile 60003'ün arkası birleşince ortaya çıkan set çok dengeli olmamış. Bence tersi olsa daha güzel olurdu.

Resim

Sırada ekipman için arkasında römork taşıyan ekli araçlar var.

Bu tip kamyonların mazisi 1978'e dayanıyor. 672 numaralı setin yapısı oldukça basitti. Minifigür setin içe girmiyordu. Hatta hortumun ucunda fıskiye bile göremedim. Bütün bu eksikliklere rağmen bugün çıksa alırım. İşte nostalji böyle birşey ^|

Resim

1986 yılında Lego çok şık ve farklı fonksiyonlar içeren 6480'i çıkardı. "Light and Sound" serisinden olan bu set hiç bir itfaiye fonksiyonundan geri kalmadığı gibi, çok güzel ses ve ışık sistemiyle donatılmıştı. Zamanında daha çok uzay setleri topladığımdan, almadığım için şimdi pişmanlık duyduğum setlerdendir.

Resim

1991 yılında çıkan 6593 basit bir tasarıma sahipti. Bütün temel öğeler vardı ama, özellikle çok farklı bir yanı bulunmuyordu. Römorkun fonksiyonel kullanılması bence bu setin en büyük artısıydı. Tasarımdaki en büyük değişiklik, bir ara çamurluk parçası yerine ters slope parçlarının kullanılmasıydı.

Resim

1997 yılında 6486 ile gene Juniorization duvarına tosluyoruz. Ama en azından bu sefer parçalar biraz daha çeşitli ve set biraz daha yüzüne bakılır cinsten. Oynanabilirlik biraz daha iyi ama set toplayanların rağbet edeceği cinsten olmadığı kesin.

Resim

2005 yılında, karanlık dönem sonrasında güneş gibi parlamış 7239. Görünüşü ve fonksiyonları ile oldukça göz doyurucu bir tasarımla geri dönmüş Lego. Herşeyi geçin, arkada birde bot var, bot... Her şekilde oynanabilriliği çok yüksek bir set olmuş.

Resim

Yılbaşında indirimden aldığım 2016 model 60111 geldi, burda karşıma çıktı. Set çok güzel ve zengin içerikli. Ancak, kamyonun tasarımında takıldığım bazı noktalar vardı. Ufak bir mod çalışması ile halletmiştim konuyu. Römork ise bütün yangın söndürme işinin döndüğü yer ve çok güzel tasarlanmış.

Resim

Gelelim son kategorimize: Uzun itfaiye kamyonları. Bunlar tır benzeri, uzun yangın söndürme kamyonları:

1980 yılında çıkmıştı 6690. Çok basit bir tasarım ve temel fonksiyonlar içeriyordu set. Gizli saklı birşey yoktu. Ama boyutuyla o zamanın ihtişamlı setleri arasındaydı.

Resim

1987 yılında modernize edilmiş haliyle yeni itfaiye kamyonumuz 6358 geldi. Modern yapısı, renkleri ve yeni tekerlekleriyle göze çok hoş geliyordu. Kullanılan bum sistemide çok farklıydı. Aynı sistem bir yıl önce çıkan 6361 numaralı mobil vinç setinde de kullanılmıştı. İkisi arasında tercih yapmam gerekiyordu ve ben mobil vinçi seçmiştim. Tercihimden pişman değilim ama bu set de çok güzelmiş.

Resim

1994 yılında 6340 numaralı set ile tasarım biraz daha geliştirilmiş gibi görünse de, bir önceki modelin daha şirin olduğu kesin. Merdiven sistemi tam olmamış bence. Tasarımda fazla kaba geldi bana.

Resim

Ah şu malum dönem. 2000 yılına geldik ve hala onunla boğuşuyoruz. 6477, ilginçtir kendinden önceki iki dönem set ile Junior dönemini birleştirmeye çalışıp kısmen başarılı olmuş bir set diyebilirim. Ama genede bu onun alınabilir bir set olmasına fayda etmemiş bence. Özellikle kendinden önce gelen setler göz önünde bulundurulduğunda.

Resim

2016 yılında itfaiye kamyonu setlerinde bir patlama olmuş sanırım. 60112 bu setlerin içerisinde en büyük olanı. Yalnız içerik olarak baktığımızda 60107'den tek farkı uzun boylu olması. Merdiven sisteminden, kamyonun ön görünüşüne kadar neredeyse hiç fark yok. Ancak, bu set kesinlikle 60107'den daha güzel ve boyutuna göre daha orantılı.

Resim

Kategori dışı setler (kıyas yapılamayacak kadar özgün ve az sayıda olanlar):

Düzensiz şekilde, çeşitli senelerde çıkan havalimanı ve araç taşıma temalı setlerde vardı itfaiye kamyonları arasında. Onların yukarıdaki setler gibi bir gelişim grafiği olmadığı için burda kısa kısa değineceğim.

İlk önce havalimanı setleri ile başlayacağım:

1991 yılında 6440 ile ilk havalimanı söndürme seti çıkmış. Bu sette de Light and Sound sistemi kulanılmış. 6 stud genişliğinde olan araçta en çok hoşuma giden ön tampon arkasına saklanmış olan fıskiye uçları. Harika bir fikir, belki bir yerde kullanabilirim.

Resim

2006 senesinde 7891 tasarım ve boyut olarak abenzer olmasına rağmen farklı fonksiyonlarla çıkmış. Light and Sound furyası sona erdiğinden, araç içerisinde geniş yer açılmış. Bu alanada uzayan kollu fıskiye aparatı güzelce yerleştirilmiş. Başarılı bir çalışma olmuş.

Resim

2014 yılında devasal boyutuyla 60061 beni şaşırtmıştı. Nereye, nasıl sığacaktı bu set? Şekil şemal olarak hoşuma gitse de, şehir teması için fazla büyük bir set olduğunu düşünüyorum. Zaten o koca gövde tamamen depolama alanı gibi kullanılmış. Aracın ortasındaki makaranın arkasında kalan bölge tamamen kullanılmaz alan olduğu için işlevsellik pek fazla değil.

Resim

Bir diğer karma araç seriside taşıma araçları:

1991 yılında çıkan 1656 numaralı set her ne kadar görünüş olarak Juniorized gibi görünsede, dikkatli bakınca aslında standart bir set olduğu fark edilecektir. İtfaiyeci temasında olmasına rağmen aslında daha çok enkaz kaldırma, kurtarma aracı gibi düşünülmüş sanırım. Burda gerçekte yangın söndürmeye yarayan araç arkasında makara taşıyan, üstü açık SUV.

Resim

2010 yılında çıkan 7213 8 stud genişliğinde bir canavarmış. Ama maalesef ulaşması zor yerlere bot taşımaktan öteye pek gitmiyor. Bence setin yıldızı bot olmuş burda. Normalde tek parça bot parçasının hayranı değilim ama botun tasarımı ve motorlar hoşuma gitti. Bu arada kapaktaki resimde botu kullanan arkadaşın önüne bakmadan botun tam gaz gitmesi takdire şayan bir hareket olmuş. Alkışlar Lego'ya...

Resim

2012 yılında çıkan 4430 numaralı set aslında bayağı ilgimi çekmişti. Ama yeni dönem büyük City araç setleri toplamadığım için pas geçmiştim. 8 çeker bir araç, kumanda merkezi ve güzel bir tır ile harika bir setti. Kumanda merkezinin içi çok detay döşenmemiş ama set olarak çok güzel ve kendi kendine bile çok yüksek oynanabilirliğe sahip.

Resim

Bütün setler gözönünde bulundurulduğunda ilk üç için benim favorilerim:
1. 6358
2. 6480
3. 4430

Keyifli seyirler...

Kullanıcı avatarı
Technicman
Moderatör
Moderatör

Pzt Mar 05, 2018 10:38 pm

Valla üstadım bir başlık açtınmı hemen okumaya başlıyorum ve teşekkür ediyorum eline emeğine sağlık çok güzel derlemeler yapıyorsun kolay gelsin sıradakini dört gözle bekliyorum

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Sorun varsa Technic çözer B)

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzt Mar 05, 2018 11:47 pm

Benim ilk üç şu şekilde;
1) 60003
Araçların geneline bakıldığında, sürücü kabini dışında kalan kısımlar genelde kapalı ve işlevsellikten oldukça uzak durumdalar. En fazla telsiz, testere gibi ıvır zıvırı depolamak için kullanılıyor. Bu setle bu algıyı yıkıp arka kasaya 360 derece dönebilen ve uzayabilen merdiven koyarak olması gereken formata sokmuşlar resmen.
2) 7891
Tıfıl bir set ama hem tasarım olarak hem gerçekçilik hem de boyut olarak gayet başarılı buldum bunu. Kırmızı parçalarla modifiye edilerek diğer itfaiye araçlarının yanına koyulsa hiç sırıtmaz kanaatindeyim.
3) 4430
Kamyonu ayrı bir güzel, taşıyıcıdaki kontrol merkezi ayrı bir güzel, 8x8 ayrı bir güzel olmuş. Ah bir de az biraz daha studless bir formata sahip olsaymış efsane ötesi bir sete dönüşürdü benim gözümde.
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Sal Mar 06, 2018 1:43 pm

6593 bende olduğu için ve ilk system setlerimden biri olduğu için kalbimde yeri bambaşka, bu listede gördüğüme sevindim açıkçası :) seneler geçmiş olmasına rağmen halen daha buna kardeş modern bir itfaiye arabası almış değilim. Her zamanki gibi güzel bilgilendirici bir derleme çalışması olmuş. Tebrik ederim :)
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Sal Mar 06, 2018 3:59 pm

@Technicman Teşekkürler. Bu arada teknikçileri unutmadım. Bir sonraki çalışma teknik üzerine.

@Sefa 60003'ü bende listeye alacaktım. Bayağı bi gittim geldim, sonuçta tır ağır bastı.

@Governor 6593 bende de var. Klasik setlerden hiçbir zaman vazgeçmem.

Kullanıcı avatarı
barton80
Acemi
Acemi

Pzt Nis 30, 2018 5:12 pm

yine süper bir inceleme olmuş Legolord ,
Elinize sağlık

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Sal May 01, 2018 1:10 pm

@barton80, teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Legopinion
Set İncelemeleri Moderatörü
Set İncelemeleri Moderatörü

Çrş May 02, 2018 11:25 pm

60061 ve 60112 blden sipariş geçmeyi hep düşündüğüm setlerden...
https://www.instagram.com/legopinion/
https://www.facebook.com/Legopinion/
https://legopinion.tumblr.com/
http://profile.ameba.jp/legopinion

Kullanıcı avatarı
ASFALT
Acemi
Acemi

Pzt Haz 11, 2018 11:25 am

6358 favorim, ilk setlerimden biri. bunun yanında o dönemden güzel itfaiye 4x4leride güzeldir. alev desenli

Hiko
Moderatör
Moderatör

Pzt Haz 11, 2018 11:27 am

Tam okuduktan sonra acaba technicleri de yapar mı diyecektim ki biraz aşagıda bunun da cevabını verdiğini gördüm. Eline sağlık çok başarılı olmuş.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Montajcı
Montajcı

Pzt Haz 11, 2018 1:22 pm

Yazdıklarınızı ilgi ile takip ediyorum. Yorum bile yapmamıza gerek kalmamış. Zaten tüm yapılabilecek yorumlar yazılarınızın içinde. Bize sadece zevkle okumak kalıyor.

Kullanıcı avatarı
barton80
Acemi
Acemi

Pzt Haz 11, 2018 3:57 pm

incelemeye tekrar baktım da 7213 güzelmiş baya B)

yahubi
Acemi
Acemi

Pzt Haz 11, 2018 7:03 pm

harika bir konu zevkle okudum
:P) Hüseyin :P)

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Haz 11, 2018 9:21 pm

Teşekkürler arkadaşlar, devamı gelecek...

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir