Dünden Bugüne Lego Technic Super Arabalar

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Governor

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Cum Mar 09, 2018 5:33 pm

Bugüne kadar hep sistem geldik ama Technic'çi arkadaşlarıda unutmamak gerekir. Başlamadan önce, Technic severim ama Technic'çiyim diyemem. Haliyle bir yerlerde hata yaparsam şimdiden affola. Bu arada süper modellenmiş bir araba süper araba olmayabilir. Ben burda takip ettiğim kadarıyla bugüne kadar çıkmış devasal arabaları bir gözden geçireceğim.

Technic süper arabaların mazisi 1977 yılına kadar gidiyor. Herşey 853 numaralı set ile başlamış. Bugünün standartlarıyla görüntü olarak kesinlikle ilkel olsa da, modern setlerde halen kullanılan fonksiyonların temeli bu setle atılmış. 4 silindirli motor, vites, direksiyon ve koltuk kontrolleriyle yeterince fonksiyon içeriyordu aslında, ama işte o taş devri görüntüsü yok mu... Şimdi kutudaki resme bakınca B modeli olan jipte fena değilmiş aslında.

Resim

1980 yılında çıkan efsanevi 8860 kadar Lego kataloğuna yakışan bir set görmedi bu gözler. Yıllarca kutudan çıkan kataloglarda bu setin resimlerine bakardık. Tahminim kataloglarda en uzun süre hüküm süren set budur. 853'e oranla daha derli toplu bir tasarımdı. Dört koltuklu, aile arabası şasi konsepti yerine, iki kişilik, arkadan motorlu bir spor araba konseptine geçilmişti. Üstelik bu sefer arka tekerler süspansiyonluydu. Bir diğer lüks özellik ise koltukların yatıp kalkmasının ayarlanabilmesiydi. O dönemde herkesin hayallerini süsleyen bu sete ben 1996 yılında kuzenimin bana Lego'larını vermesiyle sahip olmuştum :''( (8860 için sağlam bir siteden resmi bulamadım maalesef, ebayde falan vardı ama 3 gün sonra gider, mider)

Resim

1988 yılında daha da fazla yeniliklerle 8865 girdi hayatımıza. Daha bende 8860 olmadığı için dişimi tırnağıma takmış, aylarca harçlıklarımı biriktirmiş ve tahminim 1990 yılında, bütün paramı bu sete yatırmıştım. Annemden gizli aldığım için bir arkadaşımla parçaları ceplerimize tıkıştırıp girmiştik eve. Araba artık sadece şasi değildi, bir kaportası vardı, iskelet gibiydi ama vardı. Bu sefer ön tekerde de süspansiyon sistemi vardı. Açılır kapanır farlar, V4 motor, modern renkler ve tasarım seti yaparken bile bizi bizden almıştı. YIllar geçip Technic setler geliştikçe, setin sağı solu bana batar gibi olunca forumda daha önce paylaştığım şekilde ufak çaplı modlamalar yaptım.

Resim

Tam artık "Daha ne yapabilirler" derken 1994'de 8880 numaralı set geldi. Seri numarası bile karizma olan set komple siyahtı. Yeni jantlar ve spor lastiklerde estetiği arttırıyordu. Birçok fonksiyonu 8865 ile benzer olan sette bugün bile kullanılan silindir ve vites sistemine geçilmişti. Bu sayede motor büyümüş V8 olmuş, vites ise sıralı düzenden (nasıl denir ki?) bildik düz vites şekline gelmişti. Bu arada size aracın dört tekerden direksiyon kontrollü olduğunu söylemiş miydim? Ayrıca, setin B modelide gayet şık bir F1 aracıydı. Şimdi bile insanın içinden 3 kutu alıp A, B modelleri yapıp, sonuncusunu mint olarak saklayası geliyor.

Resim Resim

1999 yılıyla beraber modern Technic dönemine göz kırpmaya başlamıştı Lego. 8448'in yeni tarz parçalar ile oldukça şık bir tasarımı vardı. Bu modelde de jantlar ve lastikler yenilenmişti. Önceki modellere göre benzer fonksiyonlar içeren araçta bu sefer motor öne alınmıştı. Bu sayede arka tarafa ister kapıların açılmasını, ister tavanın açılmasını sağlayan bir sistem yerleştirilmişti. Genel görünümü çok hoşuma gitse de, aracın arka tasarımı üzerinde biraz daha çalışılabilirmiş.

Resim

Offf, 2005 yılı geldi ve Ferrari sezonu açılmış oldu. 8653 Ferrari Enzo'nun modellendiği setti. Muhteşem bir görünüşü olmasına rağmen fonksiyonlar olarak zayıflatılmıştı. Örneğin, vites yok, süspansiyon yok, arabanın içinden direksiyon kontrolu yok. Ama V12 motor bütün haşmetiyle aracın arkasında yerini almıştı.
Tahminim hem lisans, hem fonksiyonlar setin fiyatını daha da arttıracağı için bu yolu seçmişlerdi. Öte yandan setin Technic olarak değilde Racers teması altında çıktığınıda belirtmem gerek.

Resim

Yıl 2007 ve bu sefer sırada 8145 set numarası ile Ferrari 599 GTB Fiorano vardı. Gene Racers temasından çıkmıştı. Enzo'daki eksiklikler bu modelde de mevcuttu. Ancak ben her iki Ferrari setininde alınmaya değer güzellikte olduğunu düşünüyorum. Kaç kere süspansiyona bastırıyoruzki, veya zırt pırt vites mi değiştiriyoruz. Açıkçası, ben 8865'te kendinden açılan şık bir kapı tasarımını vitese tercih ederdim. Ah birde o jantlar...

Resim

2011 yılı Lego için süper arabalarda öze dönüş olmuş. 8070 lisanssız olarak karşımıza çıkmıştı. Ferrari setlerine göre motor küçülmüş, V8 olmuştu. Süper arabalar içinde ilk defa motor foksiyonları kullanılmıştı. Kapıları, kaput ve arkadaki kanat, motorlar sayesinde otomatik olarak açılıyordu. Kullanılacak fonksiyon seçimi arabanın içinde vites koluna gizlenmişti. Arabanın içindeki direksiyon gene işlevsel değil ama kazanılan fonksiyonları düşününce bunun pekde önemi yok bence. Setin B modelide gene çok şık bir hotrod. Benim zaten hayranlığım vardır hotrodlara, haliyle almış osaydım muhtemelen hotrod yapardım. Sahi ya, Lego risk alıp bir hotrod süper araba ne zaman çıkaracak acaba?

Resim Resim

2015 yılı artık tam teşekküllü olarak modern zamanlara geçtiğimizin göstergesi olmuş bence. 42039 dış kaplama tasarımı ile, fonksiyonun yanısıra görüntününde öneminin arttığının göstergesi olmuş. Açılan kapılar ve kaput aslında pek fonksiyon sayılmasa da, özellikler arasında yer alıyor. V8 motor, direksiyon ve süspansiyon sistemi zaten artık serinin kaçınılmaz fonksiyonları. Genede bu setin fonksiyondan çok boyut ve formuyla öne çıktığını söylemek yanlış olmaz sanırım. Yeşil ve turuncu renklere alerjim olduğu için bana pek hitap etmedi.

Resim Resim

Ve kral geldi...(Ama neden Turuncu!) Yıl 2016... Porsche'nin yılı... 42056 ilk çıktığı andan itibaren kutusuyla bile beni kendine hayran bıraktı. Farklı bir renkte olsaydı (Belki yeşil bile olsa) atlayıp almak isteyeceğim bir seti turuncu gibi manasız bir renkte çıkarmışlardı. Gidip çinli immitasyon üretici mi alayım? Set torpido gözünden, direksiyondan vites sistemine, özel valizden, yükselen kanat sistemine kadar standart dışı detaylarla doluydu. Motor, süspansiyon, direksiyon kontrolü falan var bile dememe gerek yok zaten. Aracın en ince ayrıntısına kadar özenle tasarlandığı belliydi. Favorilerim arasında ama... Ah turuncu ah...

Resim

2018, 42083. Bu alan Bugatti Chiron için rezerve edilmiştir. Porsche bugün Lego'nun neler yapabileceğinin göstergesiyse, Bugatti Chiron'un favorim olacağını düşünüyorum. Merakla nasıl bir set çıkartacaklarını bekliyorum (Mavi olsun, mavi olsun, mavi olsun.... :''( )

Resim

Süper arabalar arasında benim favori üçüm:
1. 42056 Porsche (Biliyorum, sırf renk yüzünden almadım ama çok etkileyici olduğunu kabul etmem gerek)
2. 8070 (Motor fonksiyonları ve Hotrod B modeli... Sevdim onu bir kere)
3. 8860 (Bu sete o kadar çok baktımki, artık beynime kazındı, olmazsa olmazım)

Son bir dip not, Ferrari'leri olan bazı insanlar çeşitli modifiyelerle sete süspansiyon eklemeyi başarmışlar. Direksion ve vites ayarı yapanlar olduğunuda okudum sağda solda.

Kullanıcı avatarı
Legopinion
Set İncelemeleri Moderatörü
Set İncelemeleri Moderatörü

Pzr Mar 11, 2018 12:24 am

8653 legodan en keyif aldığım setlerden biriydi. Racers aşkımın başladiği setti...
https://www.instagram.com/legopinion/
https://www.facebook.com/Legopinion/
https://legopinion.tumblr.com/
http://profile.ameba.jp/legopinion

Kullanıcı avatarı
Technicman
Moderatör
Moderatör

Pzr Mar 11, 2018 10:46 pm

Süper olmuş bir Technic çi olarak gözlerim yaşardı. Eski siyah süper araba zamanın ötesindeydi benim gözümde. 42056 Porsche dip not ekleyim. Aracın içinden çıkan bir 1X4 plate basılı bir kod var onu İnternet sitesine girdiğinizde araç size kayıtlı oluyor bir evrak olarak size veriliyor. Gayet hoş bir ayrıntı.
Sorun varsa Technic çözer B)

Kullanıcı avatarı
raptor00
Meraklı
Meraklı

Pzr Haz 10, 2018 3:56 pm

8860 ilkokulda katalogdan gördügüm setti ve cok heyecanlandırmıştı , tam anlamıyla hayran olmustum fakat tabii sadece hayal etmekle kalmıştım. Cünkü alabildigim birkac tane en ufaklarından castle ve pirate serisiydi :D
Aradıgım mf: goo.gl/1dqaJT
Aradıgım set: goo.gl/VxJ5cs
Begendigim set: goo.gl/QrJU4S

Setlerim: goo.gl/tnuDGq
Mflerim: goo.gl/1KvffF

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir