Dünden Bugüne Lego Technic Motorsikletler

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Governor

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Cmt Mar 17, 2018 10:21 pm

Lego Technic motorlara karşı herzaman hayranlık duymuşumdur. Devasal arabalar veya diğer iş makinaları gibi bol alanları olmamasına ve fonksiyon olarak aslında hepsi neredeyse aynı olmasına rağmen, içerdikleri teknik yapı ve estetikleriyle her birinin kendine özgü bir tarzı vardır. Derlemede belli fonkiyonları ve boyutta olan setleri değerlendirmeye aldım. Şimdi sırayla bakalım, bugünlere nasıl gelmişiz.

Herşey herzamanki gibi 70'lerin sonunda başladı. 1979 yılında çıkan 857 numaralı set bugünün standartlarıyla oldukça ilkeldi. Yarısı sistem parçalarından oluşuyordu. En büyük özelliği tek silindirli motoruydu, ama çalıştığını görmek için benzin deposunu çıkarmanız gerekiyordu.

Resim

1991 yılında, tam 12 yıl sonra yeni bir motor seti geldi, 8838. Yenilenmiş silindir bloğu sayesinde artık iki silindirliydi motor. Her iki lastikte süspansiyonluydu. Tasarım olarak pek fazla süslemesi olmadığı için görüntü olarak zayıftı. Set motordan çok, motorun iskeletini andırıyordu. Setin B modeli ise orantısız olduğu kadar şekilsizdi de. Hatta bu kadar başarısız bir B model gördüğümü hatırlamıyorum.

Resim

Of, of, of... 1993 yılında çıkan 8857 tam bir şaheserdi. Benim karanlık dönemime geldiği için kaçırmıştım. Lego bu sefer teknik ve sistem dengesini tutturmuş gibiydi. Renk ve tasarımının yanısıra, dört silindirli motoruyla hem göze hem zekaya hitap ediyordu. Tabi bu arada çok başarılı bir B modeli olduğunuda söylemeden geçemeyeceğim.

Resim

1995 yılında çıkan 8422 önceki dönemden devam eden tasarım tarzına sahipti. Çok güzel, sağlam bir teknik yapısı vardı. Çok şükür bu seti atlamamıştım. İki silindir ve ön arka süspansiyonlar artık standarttı. B modeli fena sayılmazdı ama A modelinin yanında tabiki sönük kalıyordu.

Resim

1998 yılında 8417 ile yeni teknik parçalar yüzünü göstermeye başlamıştı. 90'lı yılların sonu tasarımda bol boru süslemeli bir dönemdi. Her sette hoşuma gittiğini söyleyemem, ama bu seti görür görmez alacağımı biliyordum. Bilmediğim ise 2 tane almam gerektiğiydi. A modeli kadar B modelide acaip güzeldi. Bu sefer ön tekerde süspansiyon yoktu ama her iki modelin görünüşüde kadar güzeldi ki, bugün bu derlemeyi yaparken bu eksikliği ilk defa fark ettim. O muhteşem jantlara ve spor lastiklere sahip değilim ama sanırım B modelini yapmayı deneyeceğim.

Resim

2005 yılında dönüşüm tamamlanmış ve 8420 ile tamamiyle yeni technic tasarım anlayışına geçilmişti. B modelin Chopper (Motorcu olmadığım için tarzları karıştırabilirim) olmasıda klasik hale gelecekti. Aslında almayı düşünüyordum bu seti, ama A modelin kuyruğu çok havada duruyordu sanki. Alışamadığım için almamıştım.

Resim Resim

2008 yılında 8291 ile sürat motoru yerine cross motor tasarımını tercih etmişti Lego. Canlı bir renk ve yeni anlayışla başarılı bir modeldi. B modelide güzel bir alternatif sunuyordu.

Resim Resim

2010 yılında çıkan 8051 gördüğüm motorlar içerisinde en karmaşık teknik yapıya sahipti. Hele B modeli daha bile karmaşık görünüyordu. Dizi dizi çarklarla neye varmak istediklerini anlayamadım ama B modelini A modele tercih ettiğimi söylemeliyim.

Resim Resim

2013 yılı 42007 ile tekrar cross yılıydı. Farklı renk, aynı tarz, ufak kozmetik değişiklikler ile aslında yanyana koyduğunuzda tam birbirleriyle yarışmak için yapılmışlardı adeta. Bence 8291'i alan herkesin alması gereken bir setti. B modeli için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Resim Resim

2015 yılında çıkan 42036 hem görünüş, hemde teknik olarak alışılageldik bir setti. Doğruyu söylemek gerekirse B modeli daha ilginç geldi bana. Belkide Lego B modele daha fazla önem verip, bu sefer sürat motorunu B modeli yapmalıydı.

Resim Resim

2017 yılında BMW lisanslı 42063 çıktı. Yapım klavuzunu incelemedim ama sadece kapaktaki fotoğrafına bile bakarak, yapım tekniğinin diğer motorlara göre daha farklı ve kompleks olduğunu görebilirsiniz. Serinin standartları tabiiki bu sette de vardı, iki silindir motor ve ön ve arka süspansiyonlar. BMW'nin ilgili modelini bilmesem de bir iki incelemede modellemenin başarılı olduğunu okudum. Ayrıca sürreal bir B modeli olmasıda ayrı bir tazelik getirmiş. Belkide artık bilimkurgu teknik setlerin zamanı gelmiştir.

Resim Resim

Aslında keşke hepsinin yapılı halini yanyana görebilme şansımız olsaydı. Gerçekten güzel bir manzara olacağını düşünüyorum. Sonuç olarak, aralarından ilk üçü seçmem gerekse:

1. 8857
2. 8422
3. 8051 (B Modeli)

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Cmt Mar 17, 2018 10:48 pm

1) 8291 - B model (Yalnız bu alternatif modelde o arazi tekerlekleri çok sırıtmış, B model için 8291 kutusunun içinde düz/slick tekerlekler de yer almalıydı bence)
2) 8291 - A model
3) 8420 - A model

şeklinde, 3 ayrı kategoriden bir tasarım seçerek kendi listemi noktalıyorum. :P)
8857 gibi melez tasarımları bir türlü sevemedim gitti. LEGO bugün 8857 A modelini, system parçalarından arındırıp modern technic parçaları ile revize ederek tekrar çıkartsa, saniye düşünmem anında alırım. 8838'in B modeli ise tam bir tasarım faciasıymış. :D
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

Kullanıcı avatarı
Technicman
Moderatör
Moderatör

Pzr Nis 08, 2018 6:55 pm

Valla çok başarılı bir dünden bugüne olmuş emeğine sağlık çocukluğuma gittim geri geldim sayenizde teşekkür ederim.
Sorun varsa Technic çözer B)

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzt Nis 09, 2018 10:19 am

@Legolord 'a dünden bugüne rozeti vermek lazım ya adam nostalji kralı oldu remen :D
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Nis 09, 2018 6:01 pm

@Technicman Arada bir gidip geliyorum bende çocukluğuma, Legolar sağolsun :)

@Governor Hahaha, teşekkürler, biraz nostaljiden kimseye zarar gelmez...

fisherman
Meraklı
Meraklı

Sal Nis 10, 2018 3:10 pm

Bana 857 acayip havalı geliyor. Ne bileyim tam bir clasic technic aurası var sette. Elimdeki parçalarla bir deneyeceğim bakalım olacak mı :))

Bu arada tesadüfü bir şekilde 8838 geçti. Masamın bir köşesinde duruyor, gelip geçen ellemeden edemiyor. Bence 2000 öncesi her set çok farklı.

Kullanıcı avatarı
Legopinion
Set İncelemeleri Moderatörü
Set İncelemeleri Moderatörü

Prş May 03, 2018 11:43 pm

42063 parça olarakta set olarakta çok başarılı. Ben tek onu seçerdim diğerleri hiç ilgimi çekmemişti.
https://www.instagram.com/legopinion/
https://www.facebook.com/Legopinion/
https://legopinion.tumblr.com/
http://profile.ameba.jp/legopinion

Kullanıcı avatarı
raptor00
Meraklı
Meraklı

Cum May 04, 2018 12:01 pm

Benim ilk 4 :
42054
8420 B modeli
42063
8051
Aradıgım mf: goo.gl/1dqaJT
Aradıgım set: goo.gl/VxJ5cs
Begendigim set: goo.gl/QrJU4S

Setlerim: goo.gl/tnuDGq
Mflerim: goo.gl/1KvffF

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir