Dünden Bugüne Lego Technic F1 Arabaları

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Governor

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Nis 09, 2018 11:57 pm

Lego'da Formula arabalarının geçmişi herzamanki gibi 1970'lere dayanırken Technic Formula arabalarının mazisi, birazdan da göreceğimiz gibi, o kadar eskiye gitmiyor. Genede süper arabaları hazırlarken farkettimki Lego kendi derlemelerine yetecek sayıda set çıkarmıştı. Herzamanki gibi bir yerde boyut anlamında bir çizgi çekmek gerekiyordu, haliyle burda çok ufak setleri görmeyeceğiz. Çok vakit kaybetmeden bu birbirinden çok farklı boyut ve özelliklerdeki tasarım harikalarına bir bakalım bakalım, dünden bugüne nasıl bir evrimleşme sürecinden geçmişler.

Konvansiyonel bir başlangıç olmayacak ama Lego ilk ciddi Formula 1 arabasını 1994 yılında 8880 setinin B modeli olarak çıkartmış. Setin A modeli zaten efsaneyken, tutup birde mükemmel bir B modeli ile bu setten iki tane alınmasını anlamlı kılmış. Ama ben ne yazıkki bir tane bile almamıştım. Bağımsız 4 tekerden süspansiyon, direksiyon kontrolü, V8 motor, renkleri ve devasal boyutuyla hem estetik, hem fonksiyon olarak son derece başarılı bir tasarım.

Resim

1995 yılında çıkan 8440, yapı olarak 8880'in B modelinin küçültülmüş bir modeli gibiydi. Kablolu sistem gibi yenilikçi bir direksiyon kontrolü vardı. Süspansiyonlu değildi ama V6 motoru ve renkleriyle gözalıcıydı. Setin B modelide kendi çapında çok başarılı bir Hot Rod'du. Daha önce birkaç kez söylemiş olabilirim, hala söylüyorum: Lego neden hala ciddi bir Hot Rod seti üretmiyor anlamıyorum!

Resim

1999 yılında Technic setler halen dönüşüm aşamasındaydı. Kaplama parçaları çıkmış ama stud'lı parçalar halen kullanımdaydı. 8445 işte böyle bir dönemde çıkmıştı. Setin adı Indy Storm'du ama genede F1 arabası olarak kabul edebileceğimizi düşünüyorum. Set aslında 8440'ın modern parçalarla yeniden yorumlanmış şekli gibiydi. Benzer yapı ve fonksiyonlara kendinden açılan motor kaputu eklenmişti. Setin iki B modeli vardı. Bir tanesi üç tekerli bir motor, diğeri ise en az 8440'ın B modeli kadar başarılı bir modern Hot Rod. Motor için düzgün bir resim bulamadım ama merak edilecek bir durum değil.

Resim Resim

2000 yılında, evet 1 yıl içinde yani, 8458 Silver Champion bir yılda tasarımların ne kadar ileri gidebileceğini gösterdi bize. Tasarım süper araba boyutlarındaydı. Bu sayede modele süspansiyon eklenmesi ve silindir sayısının artarak aracın 10 silindirli olması sağlanmıştı. Motor kaputu 8445 gibi hidrolik bir sistemle açılabiliyordu, ancak boyut sebebiyle daha etkileyiciydi. B ve C modelleri aynı derece etkileyiciydi. Silver Truck olarak isimlendirilmiş olan B modelin yapım klavuzu vardı, ama Street Sensation isimli C modeli internetten yapılabiliyordu.

Resim Resim
Resim

2002 yılında çıkan 8461 8458'in birebir kopyası idi. Bir iki modern kaplama parçası ve renk değişimleri ile BMW Williams F1 aracı olarak tekrar sunulmuştu Silver Champion. Lego'da yapılmamış birşey değildi bu. İnternette okuduğum kadarıyla aynı alternatif modelleri bu sette de yapmak mümkündü, hatta renkler itibariyle daha güzel olduklarına dair rivayetler de var ama pek kaliteli fotoğraflara rastlayamadım.

Resim

2004 yılında Lego Ferrari lisansı ile Racers teması altında gerçek F1 arabasının 1/10 boyutlarında 8486'yı çıkardı. Tema Racers olabilirdi ama set kesinlikle Technic'ti. Setin tasarımındaki sadelik etkileyiciydi. Direksiyon kontrolü ve V10 motor dışında başka fonksiyon yoktu ama set gerçekten çok göz alıcıydı. Kendisinden önce gelen BMW Williams seti gibi bu modelde de bir B modeli bulunmuyordu.

Resim

2006 yılı Ferrari ile devam etmiş, bu sefer 8674 ile boyut biraz daha büyümüş, ölçek 1/8 olmuştu. Lego'nun kendi setlerinde olduğu gibi boyutla beraber ilave fonksiyonlar eklenmiş. Süspansiyonlar, açılır motor kaputu ve sökülebilir burun kesimi gibi. Ama açık söylemem gerekirse bir önceki modelin sade güzelliğini bu sette göremedim.

Resim

Ve listemizin sonunda 2013 yılında çıkan 42000 var. Fonksiyon bazında daha önce görmediğimiz birşey yok. Ama son F1 arabasından buyana 7 yıl geçtiğinden çıktığı, dönemde ilgi çekmiş olabileceğini düşünüyorum. Ancak, BMW Willams'dan beri herhangi bir F1 arabasını almış olan birinin bu seti almasını pek gerekli görmüyorum.

Resim Resim

Gelelim benim ilk üç tercihime:

1. 8386
2. 8461
3. 8440

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir