Dünden Bugüne Lego Technic Helikopterler

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Governor

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzr Nis 15, 2018 12:20 am

Lego Technic teması kapsamında yıllar içerisinde birçok farklı makine ve araç tasarımları ile karşımıza çıktı. İş makineleri fonksiyonlarıyla, süper arabalar estetikleriyle bizleri kendilerine hayran bırakmıştı. Henüz iş makinelerine girmedim ama bir açı yakalayıp onlara da bir göz atmak istiyorum. Şimdilik, bu derlemede sayıca oldukça fazla olan, ama genel anlamda Technic setler içerisinde hak ettikleri yere gelemediklerini düşündüğüm helikopterlere bakmak istedim. Şöyle üstün körü baktığımda tasarımların bazen çok başarılı, bazende ilginç derecede özelliksiz olduğunu gördüm. O yüzden özellikle çok küçük ve karma setlere girmeyeceğim. Onlar için ayrı bir sayfa düşünebilirim, ama şimdilik pek merak etmiyorum. İsterseniz daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım.

İlk Technic Helikopter seti 1977 yılında çıkan 852'ydi. Setin eski dönem technic parçalardan yapılmış olması sebebiyle pikselize bir görüntüsü vardı. Arka kanat sistem parçalarından oluşturulmuştu. Pervane kısmı koca blok parçalardan yapılmıştı. Tabii ki pervaneler (ön ve arka) dişli sistemiyle dönüyordu, ama setin fotoğrafına bakınca fark edemeyeceğiniz bir diğer fonksiyon ise, helikopterin kokpitindeki kontrol kolları ile helikopterin pervanesini yukarı aşağı oynatabileceğiniz bir sistem olmasıydı. Dönemin parçaları ile yapılabilecek gerçekten çok güzel bir teknik tasarım yaratıcılığıymış bence. B modeli ise A model ile kıyaslanmayacak kadar basit bir uçak tasarımıymış.

Resim

1982 yılında çıkan 8844 benim için çok özeldir. Bana ilk alındığında değerini bilmediğim için parçalarını kaybetmiştim. Birkaç yıl sonra tekrar alma şansını yakalamıştım. Neredeyse o günden beri yapılı tutarım. Tasarım 852'ye oranla çok gelişmişti. Kesinlikle daha estetik bir hal almıştı. Kokpit kontrolleri artık pervaneyi kontrol etmiyordu ama açılır kapanır bir tekerlek sistemi vardı. Parvane kısımlarının tasarımı da daha ince görünüşleriyle artık göze batmıyordu. Setin B modeli ise gene şirin bir mini helikopter tasarımıydı (Kendine has bir ismi varsa bilmiyorum). Ne yazıkki iyi bir fikir verebilecek resmini bulamadım.

Resim Resim

1986 yılında ilk Technic teması olan "Kutup" setleri diyebileceğimiz seri çıktı. 8640 her biri ayrı güzel olan bu muhteşem serinin bir parçasıydı. Hatırlıyorum, 3'lü pervane yapısıyla beni benden almıştı, görülmemiş birşeydi. Tek fonksiyonu dönen pervaneleriydi. Ama bu seri ile çıkan Technic figürler bu setleri inanılmaz oynanabilir kılıyordu. Setin B modeli için kararsızım. İlginç bir kar aracı, güzel olmadığı kesin ama şirin bişi...

Resim

1991 yılında çıkan 8856 fonksiyon açısından çok zengindi. Ancak, estetik görünüşü hakkında aynı yorumu yapamayacağım. Geçtim 8640'ı, neredeyse 10 yıl önce çıkmış 8844'den bile çok daha kutu görüntüsüne sahipti. Ama setin her tarafından fonksiyon fışkırıyordu adeta... Kablolu sistem ile pervaneler her yöne yatabilir şekilde kontrol edilebiliyordu. Açılır kapanır tekerleklerin yanısıra, ufacık bir vinç için bile iki fonksiyon vardı, hem kanca, hemde vinçin açılıp kapanması için. He, bu arada, pervaneler dönüyordu. Setin B modeli aynı derece kutu kesit bir bot tasarımıydı.

Resim

1995 yılına çıkan 8412 numaralı set kendinden önce gelen 8856 ile aynı kablolu pervane kontrol sistemine sahipti. Ama bunu çok daha güzel bir model tasarımı içerisinde sunuyordu. Diğer tek fonksiyonu pervanenin dönmesi olmasına rağmen, Technic bir set olarak başarılı bir tasarımdı. B modeli fena sayılmayacak, sade bir uçak tasarımıydı.

Resim

Lego Technic helikopterinizin nasıl uçtuğunu merak mı ediyorsunuz? İşte size fırsat. 1995 yılında çıkan bir diğer helikopter seti ise 8485'ti. Aslında buna helikopter seti demek ne kadar doğru bilemiyorum. Kutu kapağındaki en büyük resim bir helikoptere ait olduğu için bu şekilde kabul edebiliriz sanırım. Bu set ile birinci elden tecrübem yok ama nette Mindstorms setlerinin bu "Control Center" setleri ile başladığını kabul edenler gördüm. Yanlış da olmayabilirler, kontrol merkezinden gördüğüm kadarıyla programlama fonksiyonları hemen göze çarpıyor. Fotoğraf yetmeyeceği için birde video linki koydum. Harika bir setmiş.

Resim

https://www.youtube.com/watch?v=yJXPkhjGwkg

1996 yılında ışıl ışıl fiberoptik sistemi ile 8456 çıkmıştı. Aslında bu çok amaçlı bir setti, ama set hem yenilikçi, hemde ana model bir helikopter olunca bahsetmeden geçmek istemedim. Standart pervane fonksiyonunun yanısıra, bir ara birçok sette gördüğümüz fiber optik ışık sistemi bu sette de kullanılmıştı. Pervane dönerken setin arkasına doğru uzanan fiber optik kablolar sırayla yanıyordu. Arka pervanenin dönmemesine rağmen, görünüşü ve fiber optik sistemiyle ilgi çekici bir tasarımdı. Karma bir set olduğu için bir çok alternatif modeli vardı. Hepsinden bahsetmek pek pratik olmayacağı için bulduğum toplu resmi aşağıda paylaşıyorum. Bence hepsi kendi çapında başarılı olmuş.

Resim Resim

1997 yılında çıkan 8232 ile Technic figür tekrar karşımıza çıkmıştı. Bu sefer farklı bir teknik sistem kullanılmıştı helikopterde: "Press & Play". Özetle, modelde kurulu bir sistem sayesinde çevirmeli bir sistem yerine, çark sistemini harekete geçirecek 1x dişli bir parçaya basarak pervanelerin dönmesi sağlanıyordu. Sistem içersine takılı lastik sayesinde, sürekli basarak dönme hareketi devam ettirilebiliyordu. Setin başka bir fonksiyonu bulunmuyordu. B modeli ise bir çeşit su aracıydı.

Resim Resim

1999 yılında yeni dönem parça desteğiyle oldukça estetik, Apaçi helikopterlerine benzer tarzı ile 8444 çıktı. İlginç görselliği ve standart pervane fonksiyonları dışında başka bir özelliği olmayan setin B modeli olarak elle tutulur bir tasarım bulunmuyor. Bunlar, netten yaptığım araştırmalara göre, üstünde bile durmaya gerek görmediğim yarım yamalak fikirler gibi kalmış.

Resim

2011 yılında, sonunda Lego helikopter tasarımıyla ilgili tecrübe birikimlerini bir araya getirerek 8068 numaralı seti çıkardı. Set içerdiği fonksiyonlarla 8856 numaralı setin güncellenmiş versiyonu gibiydi. Artık ful modern parçalara geçildiği için helikopterin görselliği fevkalade güzelleşmişti. Belki pervaneyi yatırma fonksiyonu yoktu ama vinç sistemi ve açılıp kapanan tekerlekleriyle yeterince Technic'ti. Ayrıca kendi başına bile orijinal bir set olarak satılabilecek kadar güzel bir B modeli vardı. Hatta bu setten iki tane almış olsaydınız birbirinden çok farklı ve güzel iki adet helikopter setiniz olabilirdi. Arka pervane olarak spor jant kullanmak kimin aklına gelirdi ki?

Resim Resim

Muhteşem tasarımlar arka arkaya geliyordu, 2012 yılında çıkan 9396 bir göstergeydi. Tekrar vinçli bir kurtarma helikopteri tasarımıyla karşı karşıyaydık. Standart vinç, pervane ve iniş takımı fonksiyonlarına açılı kapılar, kargo alanı ve pervane yatma kontrolleri eklenmişti. Gerek görsellik, gerekse fonksiyonlar açısından oldukça tatmin edici bir setti. B modeli de fena sayılmazdı. Belki bir önceki yıl çıkan 8068 gibi iki kere alınmazdı ama ilginç bir tasarım olduğuda kesin.

Resim Resim

2016 yılında çıkan 42052 motorlu sistemiyle arka arkaya çıkan üçüncü vinçli helikopter tasarımına bir yenilik getirmişti. Terse çalışan çift pervane sistemi (Başka nasıl tanımlanabilir bilemiyorum :o ) ilginç bir tasarımdı. Motorlu, alttan açılan kargo kapısı, yandan açılan kapılar, vinç sistemi derken liste uzayıp gidiyor. Ama tasarımın güzelliğine de değinmeden bu yazıyı bitirmek olmaz. Artık panel parçaları sayesinde helikopter mükemmel modellenmişti. Kokpitten motor yapısına, arka kanatlara kadar çok başarılı bir tasarımdı. B modeli ise bu sete çok bir şey katmayan, biraz vasat bir tasarımdı. Tasarımcılar biraz daha yaratıcı davranıp, diğer setlerdeki gibi ana modelden uzak bir tasarım düşünmeliydi bence.

Resim Resim

Böylelikle bu derlemenin de sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bence arada bir iki istisna set ve birbirini tekrar eden setler dışında helikopterlerin gelişimi başarılı olmuş. Her ne kadar yeni parçalardan şikayet etsem de, bunların estetiğe etkisi yadsınamaz. Gelelim benim ilk üç tercihime:

1. 8485 (Videoyu seyredin, başka birşey diyemem)
2. 8068 (x2 bile olabilir, o derece yani)
3. 8844 (Nostalji illet bişi, akıl mantık dinlemiyor :))

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzr Nis 15, 2018 1:04 am

Hem technic brikclerden arınıp modern parçalar sayesinde daha estetik bir tasarıma sahip olmasından hem de renklerinden dolayı 8068'i tek geçiyorum bu sefer. :P)

Yalnız, 9396'nın B modelindeki ana pervane yapısını çözemedim. Temsili görselde çapraz duran 2 büyük pervane görünüyor ama bunun mantığını idrak edemedim tam olarak. Youtube'dan bu meretin videolarına bi' bakmak lazım.

Edit:
Şu video ile 9396'nın B modeli de gönlümü çalar gibi oldu. :P)
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

Kullanıcı avatarı
Technicman
Moderatör
Moderatör

Pzr Nis 15, 2018 4:22 pm

Gene çok güzel bir yazı olmuş 9396 sahibiyim ama 8856 hala bende çocukluğumun acısı dır. Nasip olmayan Lego' lara
Sorun varsa Technic çözer B)

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzt Nis 16, 2018 10:31 am

Dünden bu güneleri en son derleyip bir kitap olarak sunmalısın abi :D tam dava adamısın ya helal olsun :D
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Nis 16, 2018 9:28 pm

Governor yazdı:
Dünden bu güneleri en son derleyip bir kitap olarak sunmalısın abi :D tam dava adamısın ya helal olsun :D
Hahaha, sen tabi şakayla karışık söylüyorsun ama ben ufakça bir kitap yazdım zaten... Bir buluşmaya getiririm :D

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzt Nis 16, 2018 9:54 pm

O kitapçığı hiçbir zaman göremeyeceğiz yani? :P)
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

Kullanıcı avatarı
jackred
Acemi
Acemi

Sal Nis 17, 2018 12:12 pm

Legolord yazdı:
Governor yazdı:
Hahaha, sen tabi şakayla karışık söylüyorsun ama ben ufakça bir kitap yazdım zaten... Bir buluşmaya getiririm :D
Her kıymetli kitabın er geç bir pdf sürümü olur ResimResimResim

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Kullanıcı avatarı
Legopinion
Set İncelemeleri Moderatörü
Set İncelemeleri Moderatörü

Cmt Nis 21, 2018 10:51 pm

Ellerine sağlık yine çok güzel bir inceleme olmuş.
https://www.instagram.com/legopinion/
https://www.facebook.com/Legopinion/
https://legopinion.tumblr.com/
http://profile.ameba.jp/legopinion

Kullanıcı avatarı
barton80
Acemi
Acemi

Pzr Nis 22, 2018 2:50 pm

Emeğinize sağlık hocam

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Nis 23, 2018 7:28 am

Teşekkürler arkadaşlar, ben sizlerle varım :D

@jackred , haklısın, hiç aklıma gelmemişti. Fikir için teşekkürler...

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir