Dünden Bugüne Lego Büyük Uzay Gemileri

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Legolord

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Nis 23, 2018 1:10 am

Lego'nun çıkardığı büyük uzay gemilerini yıllardır takip ederim. Kimisini çok istedim, kimisini pek beğenmedim. Son dönemde uzay setlerinin sadece Star Wars olması bende bir hayal kırıklığı yaşatıyor. Kaç tane Millenium Falcon alabiliriz ki? NinjaGo ve NexoKnight setleri bilimkurgunun sınırlarında dolaşıyor ama bir uzay teması değiller. Son uzay serisi 2009 yılında çıkan Space Police 3'tü ve mükemmel tasarımlar içeriyordu. Neredeyse 10 yıl geçti ve ben hala güzel bir uzay temalı seri bekliyorum Lego'dan. Genede , en azından bugüne kadar çıkmış olan setleri bir görelim, hatırlayalım.

Ne şanslıyızki yazımız bir efsane ile başlıyor. 1979 yılında çıkan 928 Lego'nun tarihine altın harflerle kazınmıştır. Bir üçlemenin en büyük üyesiydi. Küçük kardeşlerinin numarası LL918 ve LL924'tü. Kuzenim kendi 928'inin bana verene kadar bende sadece 918 vardı. Set içeriği sadece uzay gemisiyle bitmiyordu, bu koca gövdeyi destekleyecek bir iniş platformu ve yanında kontrol kulesi görevini yapmak için başka bir platformda ufakça bir uzay üssü vardı. Uzay gemisinin arkası güzel saklanmış ikili kapı sistemi ve iniş platformu içeriyordu. Kapı açılıp platform indirildiğinde ufakça bir uzay aracı ile keşife çıkabiliyordunuz. Çok sade, çok güzel ve mükemmel bir oynanabilirkle, bence hala gideri olan bir set. Tabii ki nostaljiden söylüyorum ama, bugün çıksa alırım derim.

Resim

1983 yılında çıkan 6980 girintili, çıkıntılı gövde tasarımı, çift kokpitli, farklı ve ışıl ışıl renk skalasıyla 928'den çok farklı bir tasarım anlayışına sahipti. Seti yaptıktan sonra, tek bir kapak ile uzay gemisini ikiye ayrıdığınızda mükemmel bir savaş uçağına dönüşüyordu set. Arka bölümde ise bir laboratuvar bulunuyordu. Onuda muhafazasından ayrıca çıkartmanız gerekiyordu. Set sürpriz yumurta içinde sürpriz yumurta gibiydi adeta. İki adet bakım aracı ile set tamamlanıyordu.

Resim

1986 yılında çıkan 6985 boyut olarak büyük olsa da, içerik ve fonksiyon olarak 928 ve 6980 gibi efsane tasarımların çok arkasında kalmıştı. Set çok zengin bir parça içeriğine sahipti. Ancak, bir kargo uçağını andıran hantal bir tasarımı vardı. Arkasındaki laboratuvar tasarımı tembellik derecesinde sade ve kabaydı. Hele uzay gemisi içerisinde saklanan araç tasarımı tam bir faciaydı. Setin parçalarına bakınca, nasıl böyle bir tasarım çıkmış anlamak güç.

Resim

Ah, işte bu... Galaksinin kötü çocukları 1987 yılında Blacktron teması altında piyasaya çıktı. 6954 Renegade (mükemmel isimlendirme bu arada) Blacktron'ların amiral gemisiydi. Blacktron'un renk şeması ve asimetrik tasarımıyla önceki Lego tasarımlarından farklı bir yapıdaydı. Ama bu farklar bir gerçeği gizleyemezdi, aynı 928'de olduğu gibi uçağın arkasında iki kapılı gizli sistem açılıp, kocaman siyah bir mufaza dışarı çıkıyordu. İçinde ise oldukça sportif bir keşif aracı vardı. Kokpit kesimi ayrılıp, ufak bir keşif uçağı oluyordu. Ayrıca kanatlar üzerinde de ayrılabilen çok küçük iki hava aracı vardı. Her açıdan şık ve etkileyici bir setti Renegade.

Resim

1989 yılında 6986 ile Space Police teşkilatı Blacktron çetesine meydan okumaktaydı adeta... Renkleri ve tasarımıyla tehditkar bir havası vardı setin. İki adet hücresi ana geminin arkasındaki ayrılabilir bölümde muhafaza ediliyordu. Hücreleri taşıyan ufak araç, uzay gemisinin açılan ön tarafından girerek aynı zamanda kokpit görevi görüyordu. Setin büyük çoğunluğunun boş alan içermesi ve ilginç derecede az süsü olmasına rağmen estetik bir tasarımı vardı.

Resim

Uzay Polisi teşkilatı Blacktron'un kökünü kazımaya kararlıydı anlaşılan. 1992 yılında 6984 ile gene çok güçlü bir tasarımla geri gelmişlerdi. Tasarım etkileyiciydi ama aynı 6986 olduğu gibi uzay gemisinin orta kesimi çok dolu veya fonksiyonel değildi. Gene iki adet hücre bu sefer kanatlara yerleştirilmişti. Yeşil renk transparan parçalar çok ilgilimi çekmese de, geminin gri/siyah gövde renkleriyle pek sırıtmıyordu. Bugün, bu derlemeyi yaparken bu sette ne kadar çok özel parça kullanıldığını fark ettim, ilginç. Ama bence set içerisindeki en güzel tasarım öğesi tekerlekli araç tasarımı olmuş. Kısa bir süre önce benzer bir araç tasarımın Blacktron teması için yapmıştım.

Resim

1993 yılında Ice Planet 2002 teması altında 6973 numaralı set çıkmıştı. Aslında birçok fonksiyon içeren sete, turuncu transparan parçaların mavi-beyaz gövde rengiyle uyuşmadığını düşündüğüm için bir türlü ısınamadım. Halbuki çifte kokpit tasarımı her zaman ilgimi çekmiştir. Kokpit parçaları ve gemi gövdesi modüler olarak tasarlanmış ve pinler yardımıyla birbirlerine çeşitli şekillerde bağlanabilmektedir. Geminin orta kesiminde gizli hazne içerisinde bir roket, arka kesiminde ise açılır paravan içerisinde bir hava aracı bulunmaktaydı. Tema kutup bazlı olunca araçlara kayak benzeri parçalar takılmış ama ben pek beğenmedim. Bence harcanmış bir fırsat.

Resim

1996 yılında Exploriens teması altında çıkan 6982 gördüğüm en karmaşık uzay gemisi yapısına sahipti. Set güzel mi, değil mi hala karar verebilmiş değilim ama içimden hiç bu seti almak geçmedi, onu söyleyebilirim. Setin, tek tek anlatmaya çalışmayacağım tonla açılıp kapanan anten, cihaz, kanat, kol, kokpit vb. fonksiyonu vardı. Gövdenin arkasına takılarak taşınan aracın çirkinliği ayrı bir konu. Exploriens setlerini diğer temalardan ayıran özellik renkli camlar sayesinde aynı resimden farklı görseller görmemizi sağlayan basit bir ilüzyondu.

Resim

1997 yılında UFO teması ile tanıştık. Bu temanın büyük uzay gemisi ise 6975 idi. Pek etkileyici görmediğim bu set, boyut olarak kriterleri tutturduğu için listeye aldım. Bildiğimiz, dairesel UFO yapısıyla göze çok hoş gelmediğini söylemeliyim. Bunda baskı parçaların katkısı büyük. O yıllarda bile beğenmemiştim, hala da beğenmiyorum. Ancak setin içerisine gizlenen biri büyükçe, biri mikro olmak üzere, kumandası veya direksiyonu olmayan iki adet tekerlekli araç çok güzel saklanmış (Tahminim zihin gücüyle kontrol ediliyorlar).

Resim

1997 ile 2007 yılları arasında iki uzay teması geldi geçti, Insectoids ve Life on Mars. Fakat bu temalarda burada gördüğümüz boyutlarda uzay gemisi bulunmadığı için sadece burada belirtip geçeceğim.

2007 yılında Mars Mission teması altında iki adet büyük uzay gemisi çıktı, 7691 ve 7692. Sırayla bir göz atalım. 7691 uzaylıların ana gemisiydi. İlginç ve organik bir tasarımı vardı. Uzaylılar geminin bir parçası gibiydi adeta. Uzay gemisinin ön parçası ayrılarak ufak bir savaşçı gemisi oluyordu. Ayrıca yaylı bir tetik mekanizmasıyla setin içinden roket atabiliyordunuz. Uzaylı tasarımları biraz zayıf olsa da, araç tasarımları çok hoşuma gitmişti. 7692 ise dünyalıların ana gemisiydi. Maden arama aracını taşımakta kullanılıyordu. Estetik tasarımı dışında başka bir özelliği göze çarpmıyordu.

Resim Resim

2008 yılında 7644 ile dünyalılar Mars'ta güçlerini pekiştirmeye başlamıştır. Çift kokpit tasarımıyla oldukça şık bir tasarımı vardı 7644'ün. Kokpitler gövdeden ayrılarak, yan silah parçaları sayesinde savaşçı uçaklar haline gelebiliyordu. Araştırma aracı uçağın gövdesine gereksiz derecede büyük açılan bir platform ile alınıyordu. Uçağın orta gövdesi karmaşık yapısına rağmen, açılır kapanır kapaklar dışında kayda değer bir fonksiyon içermiyordu.

Resim

2009 yılında Space Police teşkilatı yeni tehditlerle mücadele için 5974 ile geri geldi. Devasal setin tasarımı da çok başarılıydı. Gövde içerisindeki kontrol kabini çok güzel ve estetik tasarlanmıştı. Aslında tasarım çizgilerini dünyadaki sistem polis tırlarının yapısına benzettim ben biraz. Arka kapılarak açılarak ufak bir tekerlekli araç konabiliyordu. Ayrıca gövdeden ayrılan motor parçaları, gene ön taraftan ayrılan kokpit ile birleşerek bir savaş uçağına dönüşüyordu. Hücreler bile gelişimden nasibini almış, güzel tasarlanmış kötülerin uçağından atılacak bir roketle hedefi vurabilirseniz arkadaşınızı kurtarabiliyordunuz. Modern tasarım ve renkleriyle kaçırılmaması gereken bir setti. Ama ben kaçırmıştım, o ayrı... /:'(

Resim

Son sırada 2014 yılında Lego Movie filminde gördüğümüz 70816 Benny'nin uzay gemisi var. Belliki doğrudan 928'e gönderme yapılan set, bir çok modifiye ile (ölçmedim ama) yapılmış en büyük uzay gemisi olmuş (SW setleri hariç diyelim). İlk başta ilgimi çeken set, daha sonra gereksiz teferruat ile dolu olduğu ve renk şeması dışında 928'den çok uzak olduğu için gözümden düştü. Aslında hala güzel ve büyük ama 928 takıntım sebebiyle ısınamadım sete, sorun tamamen bende yani :D. Setin ilginç özellikleri vardı. Arkadaki motoru itip çekerek kanatların uzamasını sağlayabiliyordunuz. Bu aynı zamanda yaylı roket sistemini de açıp kapatıyordu. Gene kanatlardan ayrılan, güzel tasarlanmış ufak hava araçları vardı. Onun dışında, gövdenin arkalarında açılan antenin altında iki adet ufak robot saklanmıştı. Neticede boyutuyla birçok Legosever'i tatmin edecek boyut ve güzellikte bir set.

Resim

Bu sefer seçenek çok, bazı seçimlerde zorluk çektiğimi belirtmem gerek. Ama genede ilk üç seçmem gerekse:
1. 928
2. 6980
3. 5974

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzt Nis 23, 2018 2:12 pm

Legolord yazdı:
Pzt Nis 23, 2018 1:10 am

1993 yılında Ice Planet 2002 teması altında 6973 numaralı set çıkmıştı. Aslında birçok fonksiyon içeren sete, turuncu transparan parçaların mavi-beyaz gövde rengiyle uyuşmadığını düşündüğüm için bir türlü ısınamadım. Halbuki çifte kokpit tasarımı her zaman ilgimi çekmiştir. Kokpit parçaları ve gemi gövdesi modüler olarak tasarlanmış ve pinler yardımıyla birbirlerine çeşitli şekillerde bağlanabilmektedir. Geminin orta kesiminde gizli hazne içerisinde bir roket, arka kesiminde ise açılır paravan içerisinde bir hava aracı bulunmaktaydı. Tema kutup bazlı olunca araçlara kayak benzeri parçalar takılmış ama ben pek beğenmedim. Bence harcanmış bir fırsat.

Resim
Yine sen, yine efs bir derleme :D şu alıntısını yaptığım sette bence amaç Amerika pazarında satış coşturmaktı, mekiğin arka kısmındaki kırmızı beyaz çizgilerle setin mavi beyaz yapısı ve kırmızıya göz kırpan turuncu şeffaf parçalar bana göre Amerikan bayrağından nasıl uzay gemisi yaparızın bir örneği :D. Sana biraz uyumsuz gelmiş ama çok enteresan küçükken benim çok hoşuma giden bir setti. o yüzden beni bir numaram bu arkadaştır.
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Nis 23, 2018 4:38 pm

Governor yazdı:
Pzt Nis 23, 2018 2:12 pm
Amerikan bayrağından nasıl uzay gemisi yaparızın bir örneği :D.
Bak bu benim hiç aklıma gelmemişti. Valla haklısın, özellikle arkadaki kırmızı beyaz çizgiler inanılmaz derecede Amerikan bayrağını andırıyor.

Alpollo99
Acemi
Acemi

Sal Nis 24, 2018 2:53 pm

Diğer setlere yetişemesem de 5974 setine sahibim ve gerek tasarım, gerekse oynanabilirlik olarak çok başarılı gerçekten de. Space Police serisi genel olarak harika tasarımlar içeriyordu zaten :) .
Trenleri severim :D

Kullanıcı avatarı
barton80
Acemi
Acemi

Sal Nis 24, 2018 2:58 pm

Yine çok bir güzel inceleme olmuş elinize sağlık

bu arada 5974 oldukça iyiymiş

Kullanıcı avatarı
BrickHead
Meraklı
Meraklı

Cmt Nis 28, 2018 10:47 am

Abi çok güzel bir derleme olmuş, birde hep senin derlemelerini okuyunca yeni fikirler ediniyorum=), bu kez ise; "harbi ya lego nie kendi uzay serisini çıkarmıyor artık" oldum.=) Artık kovboy serisinin yanında uzay serisini de bekler oldum=).
!!Brick Your World!!

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Cmt Nis 28, 2018 5:04 pm

bunun en büyük sebebi bence sw, teması, tıpppkı karaip korsanlarının pirates serisini iptal etmesi gibi :(
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Nis 30, 2018 7:20 am

@Governor, kesinlikle katılıyorum. Ancak, SW temasında artık bolca tekrar veya bolca tırt setler çıkmaya başlardı. Sırf Millenium Falcon için bir derleme yapabilirim, o derece yani. Hatta yapayım...

artizan
Acemi
Acemi

Pzr Tem 08, 2018 5:05 pm

Merhaba, küçük bir düzeltme yapmak istiyorum, UFO temasının ana gemisi 6979'du, 6975 değil:
Resim

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Tem 09, 2018 8:17 am

@artizan, doğrudur muhtemelen. Bende ikilemde kalmıştım, set numarası ve tutarı 6979'u gösterirken, parça sayısı 6975'i gösteriyordu (292 parça 6979 / 369 parça 6975). Listedeki büyük gemilerin hepsi 300 parçanın üzerindedir. Ben bu iki setin aralarındaki fiyat farkının 6979'da kullanılan fiber ve Light & Sound sisteminden kaynaklandığını düşünmüştüm (80$ 6979 / 60$ 6975). Onlar içinde aklımda ayrı bir derleme olduğu için 6979'u buraya katmadım.

Yeri gelmişken Insectoids temasına da değineyim, daha doğrusu neden bu listede hiç yer almadığına. Hep aklımda çünkü katsamıydım diye. O sette de büyükçe bir uçak vardı (6969), gene Light & Sound sistemli ama onun parça sayısı 6979'dan daha bile azdı (256 parça). Haliyle o da bu listede yer alamamıştı.

Setleri atlamamaya çalışıyorum ama kriterleri belirleyince bazen aradan kaçanlar olabiliyor. Uyarı için teşekkürler, tamda bu derlemelerin pek kimsenin dikkatini çekmediğini düşünmeye başlamıştım.

MicrOmega
Meraklı
Meraklı

Pzt Tem 09, 2018 1:33 pm

Legolord yazdı:
Pzt Tem 09, 2018 8:17 am
@artizan, doğrudur muhtemelen. Bende ikilemde kalmıştım, set numarası ve tutarı 6979'u gösterirken, parça sayısı 6975'i gösteriyordu (292 parça 6979 / 369 parça 6975). Listedeki büyük gemilerin hepsi 300 parçanın üzerindedir. Ben bu iki setin aralarındaki fiyat farkının 6979'da kullanılan fiber ve Light & Sound sisteminden kaynaklandığını düşünmüştüm (80$ 6979 / 60$ 6975). Onlar içinde aklımda ayrı bir derleme olduğu için 6979'u buraya katmadım.

Yeri gelmişken Insectoids temasına da değineyim, daha doğrusu neden bu listede hiç yer almadığına. Hep aklımda çünkü katsamıydım diye. O sette de büyükçe bir uçak vardı (6969), gene Light & Sound sistemli ama onun parça sayısı 6979'dan daha bile azdı (256 parça). Haliyle o da bu listede yer alamamıştı.

Setleri atlamamaya çalışıyorum ama kriterleri belirleyince bazen aradan kaçanlar olabiliyor. Uyarı için teşekkürler, tamda bu derlemelerin pek kimsenin dikkatini çekmediğini düşünmeye başlamıştım.
Çok yorum yapmasam da severek takip ediyorum. Ellerine sağlık Uğur Abi :D
Bana şu seriyi anımsatıyor:
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 7qj69iQoq9
Herkesin bakmasında fayda var bence. Çocukluğumuzun setlerini görmek çok hoş oluyor. Size de fikir verir belki.

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Sal Tem 10, 2018 11:05 am

@MicrOmega, tam bana göre olmıuş, çok teşekkürler. Çok bilgilendirici hemde. Keşke bende de bu kadar yetenek olsaydı.

MicrOmega
Meraklı
Meraklı

Sal Tem 10, 2018 7:45 pm

Legolord yazdı:
Sal Tem 10, 2018 11:05 am
@MicrOmega, tam bana göre olmıuş, çok teşekkürler. Çok bilgilendirici hemde. Keşke bende de bu kadar yetenek olsaydı.
Öyle demeyin azınız yok fazlanız var. Arkadaş video yapıyor sizinki yazı. Alanlar farklı yalnızca.

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir