Dünden Bugüne Lego SW Millenium Falcon

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Governor

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Sal May 01, 2018 1:00 pm

Forumun bir köşesinde bahsi geçmişken, şu meşhur Millenium Falcon'un Lego versiyonlarına bir gözatmak istedim. Çünkü set hem Star Wars hayranlarının, hemde Legoseverlerin büyük hayranlık duyduğu bir uzay gemisi. Bunlardan biride benim tabi, ama gidip her versiyonunu alacak kadar değil. Bugüne kadar birçok farklı boyutu üretildiği için, yazı içerisinde bu setleri yıl sırasına değilde, kendi seçtiğim boyut sırasında göre listeleyeceğim. Sırasıyla Standart, UCS, Midi, Mini/Micro ve az kalsın unutuyordum, anahtarlık.

İlk Star Wars serisi 1999 yılında Episode I'in sinemalara gelmesiyle aynı zamanda çıkmıştı. Ama her nasıl olduysa bu seride Millenium Falcon yoktu. Olsun, bu seri bize Darth Vader'ı ve ilk X-Wing'i vermişti.

Standart setlerle başlayalım:

2000 yılında ilk Millenium Falcon geldi, 7190. Görünüş olarak büyük ölçüde orijinaline yakın modellenmiş olsa da dönemin iyi modellenmiş setlerinin bir adım gerisinde kalıyordu. UFO temasından alınan büyük kaplama parçaları göze pek hoş gelmiyordu. Ama bu parçalar sayesinde üst kesim tek parça olarak çıkartılarak geniş bir oyun alanı sunuyordu içeride. Genede yeteri kadar detay içermediğini düşünüyorum. Bunların dışında, yapım klavuzu Lego'nun ruhuna uygun olarak farklı model resimleri içeriyordu ve bunları güzel bir çizgi romanla aksiyon haline dönüştürüyordu. Bence kaybolmuş güzel bir gelenekmiş.

Resim Resim Resim Resim

2004 yılında çıkan 4504 ile bugün yakından tanıdığımız yapım tekniği ile tanışmış olduk. Bu haliyle şeklen daha düzgün bir hale gelmişti efsanevi Millenium Falcon. Yelpaze gibi açılan kanatçıklar setin tüm içeriğini gözler önüne seriyordu. Ayrıca sete güzel fonksiyonlar da eklenmişti: bir kaçış kapsülü, açılan iniş platformu, açılan kargo bölümü gibi. İç mekan bir nebze daha detay içeriyordu. Bence en önemli değişikliklerden biride pembiş minifigürlerin gelişi olmuştu. Bu benim ilk Millenium Falcon'u alamamam ile ilgili tek pişmanlığımdır.

Resim Resim

2011 yılında çıkan 7965 yeni parçalarla desteklenmesine rağmen yapım tekniğinde çok az yenilik içeriyordu. Yeni fonksiyonlar arasında filmdekine benzer bir saklanma alanı, alt ve üst silahları kullanmak için ikili oturma sırası ve pek özellik sayılır mı bilmiyorum ama fiskeli roketler (Flick Missile başka nasıl tercüme edilir bilmiyorum) vardı.

Resim Resim

2015 yılında çıkan 75105 iç mekandaki kozmetik bir iki değişiklik dışında kayda değer bir yenilik getirmemişti. O sene çıkan The Force Awakens filminin karakterleri ile dolu setin yapım ve fonksiyonları birebir aynıydı. Aslında bu kötü birşey sayılmaz, kaçırdığınız güzel bir seti alma fırsatı yakalamış oluyordunuz.

Resim

Yıl 2018 ve yeni Han Solo filmiyle beraber çıkan 75212 kendinden önceki 2 model ile aynı formülü takip ediyordu: Yeni dekor ve yeni karakterler, aynı Millenium Falcon. Pardon, mavi-beyaz Falcon. Başka ne diyebilirim ki, almayacağım bir MF daha.

Resim Resim

Sırada Lego'nun gururu UCS'ler var:

2007 yılında Millenium Falcon 90cm'e yakın boyu, 5197 parçalık heybetiyle Ultimate Collectors Series olarak hayatımıza girdi (10179). O güne kadar yapılmış en çok parça içeren setti. Boyutunun aksine içerdiği fonksiyonlar çok azdı. Minifigür ölçeğindeydi ama minifigürleri barındıracak alanları kısıtlıydı. Standart setlerdeki geniş yaşam alanları bulunmuyordu. Genede insanın salonunun orta yerinde görmek isteyeceği bir şaheserdi. Ayrıca nette dolaşırken birde siyahını yapmış olan birine rastladım: Black Falcon, muhteşem. Belkide orijinalinden bile güzel.

Resim Resim Resim Resim Resim

2017'de 75192 çıktı ve parça sayısını 7500'ün üzerine çıkartarak yeni bir rekor kırdı. Bu setin güzel tarafı bir iki parça değişimiyle yeni ve eski filmler arasında geçiş yapabiliyordunuz. Tabii ki her iki durum içinde gereken minifigürler setle beraber geliyordu. Bu sette figürler için daha fazla alışılmış MF içi kesimi bulunuyordu. Yeni dönem parçalarla kısmen de olsa modernize edilmişti.

Resim Resim Resim

Midi, Mini ve Micro Modeller:

Kalan modellere çok fazla girmeyeceğim ama genede ufak bir göz gezdirmekte fayda var.

2009 yılında çıkan 7778 bir midiscale Millenium Falcon'du. Herhangi bir minifig içermediği gibi, hiç bir fonksiyonu bulunmuyordu. Yada şöyle söyleyelim, tek fonksiyonu oynanabilir boyut ve sağlamlıkta olmasıydı. Ama sanırım bu ölçek tutmamış olacak ki benzeri boyutta sadece bir set daha çıktı, Star Destroyer, sonra bir daha bu ölçekte set görmedik.

Resim

2014 yılında bir Microfighters furyası başladı ve halen devam etmekte. Bu furya içerisinde şimdiye kadar MF'in iki versiyonu iki farklı set olarak karşımıza çıktı. 2014 yılında çıkan ilk çıkan sette Han (75030), 2018 yılında çıkan ikinci sette ise Chewie vardı (75193). İkinci set yeni filmlerdeki MF versiyonuydu.

Resim Resim

Bu setlerin dışında, çeşitli promosyon ve açılışlar için üretilmiş micro setler nevcuttu:

Yıl: 2003, Set: 4488 - Microfighters serisinden önce Mini Building setleri varmış. filmlerdeki birçok aracın mini versiyonu bu seride çıkmış.

Resim

Yıl: 2016, Set: SW911607-1 - Star Wars çizgi romanı ile verilen bir promosyon. Pek albenisi olduğunu söyleyemeyeceğim. Aynı yıl bir benzeri Toys'r Us için hazırlanmış (TRUFALCON-1).

Resim Resim

Yıl: 2016, Set: SWMF-1 - Target isimli mağaza için özel üretim promosyon. Amerika'daki bu tarz mağazalar için özel üretim setler olduğunu duymuştum.

Resim

Son olarak Yıl: 2007, Set: 852113-1 - İlginç şekilde bence en güzel micro set bir set değil, bir anahtarlık olarak üretilmiş.

Resim

Bir ton MF içinden ilk üç seçmeli miyim bilemedim. Yani hepsi aynı aracın farklı versiyonları. Ben bendeki 4504'den çok memnunum. Diğerlerinde olmayan fonksiyonları ile bence çok özel. UCS'ler tabii ki çok etkileyici ama evinizde çok geniş bir sergileme alanı gerektiriyor. Micro setlerde, gerçekçi olmak lazım, aynı hissi vermiyor. Lego herkese hitap edecek bir boyut ve set üretmiş gibi görünüyor. Geriye size en uygununu seçmek kalıyor.

Kullanıcı avatarı
barton80
Acemi
Acemi

Sal May 01, 2018 1:24 pm

Yine süper bir inceleme hocam,

75192 gerçekten efsane

bu arada maltepe deki legoshopta 75192 yi gördüm,satılıyordu

Kullanıcı avatarı
BrickHead
Meraklı
Meraklı

Sal May 01, 2018 4:24 pm

Keyifle okuduğum başka bir derleme olmuş=), teşekkür ederim çok güzel yazmışsın.
!!Brick Your World!!

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Çrş May 02, 2018 4:04 pm

Bu adam yaptımı yapıyor arkadaş, derleme, inceleme, makale hepsi bir arada! Okuyodum, bitirmeyi bekleyemeden yorum yazdım, dur okumaya devam ediyorum şimdi :D
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

amok
Meraklı
Meraklı

Çrş May 02, 2018 4:06 pm

Çok güzel derleme her zamanki gibi, teşekkür ederiz!

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Çrş May 02, 2018 4:13 pm

Okuduktan sonra bir ekleme. Ya bu eski en eski sw setlerinde minifigürlerin sarı minifigür olması. Daha sonradan ten rengine dönmesi falan tabi hep alınan ırkçılıkla ilgili eleştrilerden olsa gerek
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Çrş May 02, 2018 4:46 pm

Yok o ırkçılık meselesi senin tahmininin tam tersi. LEGO yıllar boyunca bu ırkçılık meselesine karşı durduğu için tüm minifigürleri sabit olarak sarı renkli üretip durdu. SW gibi lisanslı ürünlerin ilk dönemlerinde bile bu çizgisini korurken daha sonrasında lisans sahiplerinin "daha gerçekçi ürünler" baskısı yüzünden flesh figürler çıktı ortaya. Flesh figürlerin varlığı yüzünden, Basketball teması gibi serilerde Kobe Bryant, Vince Carter, Shaq gibi figürler için mecburi olarak siyahi ten rengini de işin içine dahil ettiler (Sonrasında Super Heroes setlerindeki siyahi karakterlerin figürlerine de yansıttılar bunu). Bunların haricinde, halen ırkçılığa karşı oldukları için lisanssız, standart setlerin minifigürlerini sarı tenli üretiyorlar.

Uygun bir vakit bulup kendime zaman ayırabilecek olursam bu konuda bir şeyler karalarım foruma.
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Çrş May 02, 2018 6:57 pm

Governor yazdı:
Çrş May 02, 2018 4:04 pm
Bu adam yaptımı yapıyor arkadaş, derleme, inceleme, makale hepsi bir arada! Okuyodum, bitirmeyi bekleyemeden yorum yazdım, dur okumaya devam ediyorum şimdi :D
Hahahaha, ben sizlerle varım... :D

Kullanıcı avatarı
Legopinion
Set İncelemeleri Moderatörü
Set İncelemeleri Moderatörü

Çrş May 02, 2018 10:50 pm

Süper inceleme ve yine harika, saygılar legolord!
https://www.instagram.com/legopinion/
https://www.facebook.com/Legopinion/
https://legopinion.tumblr.com/
http://profile.ameba.jp/legopinion

ismailserdar
Acemi
Acemi

Cmt May 26, 2018 8:34 am

Müthiş bir makale olmuş tebrik ederim.

Kullanıcı avatarı
hasskabal
Acemi
Acemi

Sal Haz 05, 2018 2:36 pm

Lego Millenium Falcon Hakkında çok güzel bir makale olmuş gerçekten eline sağlık. ;)

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Çrş Haz 06, 2018 8:13 am

Teşekkürler arkadaşlar, fırsat buldukça devam etmeye çalışacağım.

Kullanıcı avatarı
Robinson
Acemi
Acemi

Çrş Haz 06, 2018 8:34 am

LegoLord döktürmüş yine. Özlemişim bu tarz yazılarını :D
Captain Robinson

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir