Dünden bugüne LEGO minifigürlerinin evrimi

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Governor

Minifigürünüz nasıl olmalı?

Sarı tenli ve klasik :) suratlı
4
27%
Sarı tenli ve alternatif mimikli
7
47%
Teni realist renklerde (Flesh) olsun, benim olsun.
4
27%

Toplam oy: 15
Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Cum May 04, 2018 1:38 am

00.png

Takvim yaprakları 1978 yılını gösterdiğinde minifigürlerin primitif öncülleri diyebileceğimiz LEGOLAND OLD TYPE figürler (bkz: Dünden bugüne LEGO figürleri) tarihe karışırken, 600 Police Car seti ile minifigürler hayatımıza girmiş oldu. Old Type figürlerle kıyaslandığında kol ve bacak eklemlerine sahip olan minifigürler daha gerçekçi bir insan modeli sunarken aynı zamanda Old Type figürlerinin sahip olmadığı başka bir detayı da barındırıyordu. Yüz ifadeleri... İlk üretilen minifigürler bugün artık "Klasik surat" diye nitelenen :) ifadesindeyken böylece herhangi bir cinsiyetçi çağrışımdan da oldukça uzak bir havaya sahipti. Minifigürlerin cinsiyetini ayıran tek unsur ise figürlerin sahip oldukları saçlarıydı. 1978'de üretilmeye başlayıp bugüne kadar gelen bu minifigürlerin bir diğer özelliği ise, herhangi bir ırkçı yaklaşımda bulunmamak ve her tür etnik kesime eşit mesafede bulunmak adına ten renklerinin sabit olarak sarı renkli olarak üretilmesidir.

01.png

(Bu polis minifigürü için daha temiz ve uygun açılı bir fotoğraf bulamadım, idare edin. Bu sayede torsoda renkli baskı yerine sticker uygulamasına gidildiğini de görmüş oluyoruz.)

Bir yandan cinsiyetsiz minifigürlerin, toplumun bazı kesimlerinin tepkilerine yol açması, bir yandan da klasik suratların artık sıradanlaşıp, tüm albenisini yitirmeye başlaması neticesinde LEGO, 1989 senesinde ürettiği Pirates temasındaki figürlerde köklü bir değişime giderek minifigür evrimindeki ilk dönüm noktasını da bize göstermiş oldu. Ne idi peki bu farklılık? 1989 tarihli, "6285 Black Seas Barracuda" setinde karşımıza çıkan ilk dişi minifigür kendine hayat bulurken aynı zamanda minfigürlerin mimikleri de değişim göstermeye başlayarak alternatif ifadelere sahip olmaya başladı. Artık :) ifadesinden kurtulan minifigürler, farklı mimiklerin yanı sıra yüzlerinde gözlük, farklı renklerde saç, sakal, bıyık gibi detayları da barındırarak, her minifigüre bir kişilik katmaya ve diğerlerinden ayrılmasına olanak sağladı. Bu setin, minifigür tarihi açısından bir diğer önemi ise, korsan gemimizin kaptanında görülüyor. 1978-1989 arasında üretilen tüm minifigürler standart vücut uzuvlarına sahipken, Captain Red Beard minifigürü, klasikleşmiş minifigür formatının dışına çıkarak el ve ayak aksamlarında farklı parçaların kullanıldığı ilk figür olma şerefine nail olmuş vaziyette.

02.png

1993 senesinde, Castle temasındaki "6020 Magic Shop" polybag'indeki Majisto Wizard (a.k.a. Merlin the Wizard) minifigürü aracılığıyla minifigürler, suratlarındaki baskılı sabit sakallardan kurutularak ayrı bir parçaya sahip takma sakallara kavuştu. Keza şapka takmayan minifigürlerin saç parçalarının, tek düzelikten kurtulup alternatif biçimlerde modellenmeye başlanması da yine bu tarihe rastlamakta. 1994 senesinde üretilen Islanders alt temasındaki "6246 Crocodile Cage" setiyle, bu saçlar aynı zamanda çeşitli parçaların takılabileceği türden fonksiyonellik kazanmaya başlıyor.

03.png
(Dipnot: Bu fotoğrafta, Merlin'in sırtında görülen siyah parça, erken dönem pelerini. Şimdiki kumaş pelerinler ortaya çıkmadan önceki pelerin parçaları plastikten üretilip, yine torso ile kafa arasına yerleştirilecek biçimdeydi. Bu da ek bilgi olarak bulunsun burada.)

Kısmi olarak anatomisi bozulan Kaptan Kızıl Sakal'dan bahsetmiştik. Kendisinden sonra vücut kalıbı tam anlamı ile başkalaşım geçirmiş olan ilk minifigürün ortaya çıkışı ise 1995 senesine tekabül ediyor. O sene çıkan Castle temasındaki "6036 Skeleton Surprise" seti, setin ismine nazire yaparcasına bize yepyeni bir minifigürü müjdelemiş oldu. Etleri çürümeye yüz tutan minifigürlerimizin neye benzeyeceğini artık bu iskeletler sayesinde öğrenebilmiştik.

04.jpg
(23.05 KiB) Hiç indirilmedi

Madem yeni kalıplara sahip olarak alanında öncü olmuş minifigürlerden bahsediyoruz, o halde buradan devam edelim. LEGO'nun vaz geçilmez temalarından olan Space temasındaki dünya dışı yaşam formuna sahip minifigürlerden bahsetmezsek olmaz. Her ne kadar daha öncesinde "uzaylı" olarak tabir edebileceğimiz örnekler bulunsa da bunlar, minifigürlerin standart ayak ve gövdelerine sahip olan ve kafalarındaki ten renkleri ya da kasklarının form farklılığı ile vurgulanan minifigürler olmaktan öteye gidemediler. 2001 yılında piyasaya çıkan Life on Mars temasındaki uzaylı figürleri ise, insansı olmayan kalıplarda üretilen ilk minifigürler olma özelliğini taşıyor.

05.jpg
(20.91 KiB) Hiç indirilmedi

Biz yolumuza uzaydan devam ederken, insansı minifigürlere geri dönelim ve LEGO'nun minifigürlerde daha başka ne tür değişimler ortaya koyduğunu görelim. Milenyumun başlarında The LEGO Company'nin içinde bulunduğu mali duruma çözüm yollarından biri olarak lisanslı setler üretmeye başlaması herkesin malumu. Bu bağlamda lisans anlaşması sağlanan ilk tema ise 1999 yılında üretime başlanan Star Wars olarak karşımıza çıkıyor. Bu bilgi şimdilik cebimizde bir dursun. 99'da çıkan ilk lisanslı setten 4 yıl sonra, 2003 tarihinde bir başka lisanslı seri olarak Basketball temasını görüyoruz Bu temada her ne oluyorsa, isim hakları alınan minifigürler için yapılan çalışmalar neticesinde basketbolcu minifigürlerimizin ten rengi değişiveriyor ve model alındıkları gerçek NBA oyuncularının ten renklerine bürünüveriyorlar. Bu çalışmanın neticesinde Allen Iverson, Dirk Nowitzki, Shaq, Vince Carter, Kobe Bryant, Tim Duncan gibi dönemin popüler oyuncularını temsil eden minifigürler daha gerçekçi ten renkleri ile üretime geçerken aynı temaya ait olan ancak lisans bağlayıcılığı bulunmayan minifigürler ise klasik olarak sarı tenli üretiliyor.
Şimdi cebimizdeki bilgiye geri dönelim ve SW minifigürlerinde neler olduğuna bir bakalım; 1999-2003 arasında hazırlanan SW temasındaki tüm minifigürler (en azından insansı olanlar) TLC'nin ırkçılık politikası doğrultusunda sarı tenli üretilirken, biraz da Basketball temasının rüzgarına kapılarak aynı sene üretilen "10123 Cloud City" setindeki Lando Calrissian minifigürünü, filmdeki aslına uygun olarak siyahi bir tenle piyasaya sürüyorlar. Bu karar LEGO için minifigür alanında bir dönüm noktası olma özelliğine sahip. O güne dek, çeyrek asır boyunca karakteristik olarak sarı tenli üretilen minifigürlerdeki bu tabunun aşılabildiğini gören lisans sahibi firmalar ise bu tarihten itibaren kendilerine ait LEGO ürünlerindeki minifigürlerin, gerçekçi olması yönünde talepte bulunmaya başlıyor. Böylece "Flesh Minifigure" olarak tanımlanan biçime dönüşen minifigürlerimiz evrim basamağındaki "şimdilik" son noktasına gelmiş oluyor.

06.png

Sonraki süreçlerde, tamamen duygusal nedenlerden dolayı ten renklerinde böylesi bir değişikliğe gitmek zorunda kalan LEGO, bu uygulamayı yalnızca lisanslı ürünlerle sınırlı tutarak diğer tüm genel setlerdeki minifigürlerini şirket politikası gereği, 40 yıldır olduğu gibi bugün de sarı tenli olacak şekilde üretmeye devam etmekte.

1978'den bu zamana dek, minifigürlerimizin 40 yıl boyunca yaşadığı köklü değişimler bu şekilde cereyan etmişken sizin favori minifigür kombinasyonunuz hangisi? Yukarıdaki ankete katılmayı ihmal etmeyin. :P)

Dipnot: 4. ve 5. görsellerin neden otomatik olarak foruma aktarılamadığını anlamadım. Sağ tık + yeni sekmede aç komutu ile erişilebiliyor ama burada gözükmüyor nedense. @admin göreve! :|
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Cum May 04, 2018 6:20 pm

Ten rengi hiçbir zaman cazip gelmedi bana. Oğlanın setleri arasında Han'a yakışır bir sarı surat olacaktı, akşama bakıp değiştirmek istedim yazıyı görünce. Her ne kadar nostaljik takılsam da tarihim zayıf biraz. Bu yazı çok bilgilendirici olmuş, teşekkürler.

amok
Meraklı
Meraklı

Cum May 04, 2018 11:40 pm

Harika bir yazi olmus, tesekkur ederiz.

Kullanıcı avatarı
BrickHead
Meraklı
Meraklı

Cmt May 05, 2018 9:29 am

Güzel bir yazı olmuş emeğine teşekkürler=).
!!Brick Your World!!

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Cum May 11, 2018 9:15 am

Makalelerinin devamını bekleriz ;) @Legolord 'un dominasyonu altında şuan buralar :D
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

fisherman
Meraklı
Meraklı

Cum May 11, 2018 2:59 pm

Bu figür olayı para tuzağı bence. Ne tür bir heyecanı yada katkısı var bünyelere anlamıyorum.

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Cum May 11, 2018 8:08 pm

Governor yazdı:
Cum May 11, 2018 9:15 am
Makalelerinin devamını bekleriz ;) @Legolord 'un dominasyonu altında şuan buralar :D
Yok hacı, benden bu kadar. :D Adam benden kopya çekip, "Dünden bugüne" konseptinin üstüne çökerek, buraları parsellediğinde kimsenin sesi çıkmıyordu. Şimdi mi "Legolord'un dominasyonu" konuşuluyor? :'') Kendisini onore etmek için bölümün adını "Legolord ile LEGO tarihi" falan yapın, hak ediyor adam bunu. :P)

fisherman yazdı:
Cum May 11, 2018 2:59 pm
Bu figür olayı para tuzağı bence. Ne tür bir heyecanı yada katkısı var bünyelere anlamıyorum.
Aynı mantıkla bakarsak, LEGO'nun kendisi de hatta ve hatta hobi olarak nitelendirilen tüm kişisel uğraşlar da başlı başına birer para tuzağı.
En basitinden, resim sanatının içinde bile realizm, natüralizm, ekspresyonizm gibi envai çeşit alt dal varken, LEGOcular arasında da bu tür ayrışmaların olması gayet doğal. Kimine bir masa üzerinde LEGO'dan şehir kurmak zevksiz gelirken kimine de gear'lar ve axle'lar yüzünden technic setler anlamsız gelir. Olay tamamen ilgi ve keyif meselesi kısacası. Minifigürlerin, kimsenin boyunu uzatan bir katkısı getirisi bulunmuyor.
-----

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Cmt May 12, 2018 2:58 pm

sefacim o resimler neden gozukmuyor ben de bilmiyorum ama cok guzel bir makale olmus eline saglik :)
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Sal May 29, 2018 8:16 am

Sefa yazdı:
Adam benden kopya çekip, "Dünden bugüne" konseptinin üstüne çökerek, buraları parsellediğinde kimsenin sesi çıkmıyordu.
Çötüm valla, hemde acaip kopyaladım. Ama bir sorun neden yaptım... Sizin için yaptım. Technic'i olmayan Sistem'ciler için yaptım, Sistemi olmayan Bionicle'cılar için yaptım. 2000 yılında doğup, 80'leri taşdevri olarak gören gençler için yaptım... :D 24 Haziran'da beni seçin, daha neler yapacağım... |P

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Sal May 29, 2018 9:38 pm

Çök abi çök, ileride çevirme var. :D
Herkesin yapması gereken ama kimsenin yapmadığı şeyi bir tek sen yapıyorsun. Buralara sen çökmeyeceksin de kim çökecek başka? :P)
-----

Kullanıcı avatarı
Legopinion
Set İncelemeleri Moderatörü
Set İncelemeleri Moderatörü

Sal May 29, 2018 9:46 pm

Legolord yazdı:
Sal May 29, 2018 8:16 am
Sefa yazdı:
Adam benden kopya çekip, "Dünden bugüne" konseptinin üstüne çökerek, buraları parsellediğinde kimsenin sesi çıkmıyordu.
Çötüm valla, hemde acaip kopyaladım. Ama bir sorun neden yaptım... Sizin için yaptım. Technic'i olmayan Sistem'ciler için yaptım, Sistemi olmayan Bionicle'cılar için yaptım. 2000 yılında doğup, 80'leri taşdevri olarak gören gençler için yaptım... :D 24 Haziran'da beni seçin, daha neler yapacağım... |P
Benden teknikçi olmaz :/ Ama oyum sana reyis..
https://www.instagram.com/legopinion/
https://www.facebook.com/Legopinion/
https://legopinion.tumblr.com/
http://profile.ameba.jp/legopinion

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir