Dünden Temalar Lego Technic Star Wars

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Governor

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt May 28, 2018 10:16 pm

Dünden bugüne serisine gene Technic bir tema ile devam etmek istiyordum. 2018 ikinci yarı Technic setleri açıklanınca aklımdaki iki liste daha bir anlam kazandı. Ama aynı zamanda oyuncakçılarda 75532 Scout Trooper Speeder seti ararken aklıma 2000'li yıllarda çıkan Technic Star Wars setleri geldi. SW Episode 1 1999 yılında çıkmıştı. Aynı sene Lego hepimizin hayatını sonsuza kadar değiştirecek olan Star Wars setlerini üretmeye başladı. İlk seri ağırlıklı Episode 1 setleri idi. Ama ilk Darth Vader minifigürü de bu sene çıkmıştı (Set numarası 7150, o seti bulana kadar gezmediğim oyuncakçı kalmamıştı). Ertesi sene Lego, herzaman yenilikçi firma olması sebebiyle, standart setlerin yanısıra bizleri Star wars evreninde iki yeni alt tema ile tanıştırdı, Technic Figürler ve Ultimate Collectors Series. Bu derlemede 2000 - 2002 yılları arasında çıkmış, bugün karşımıza Buildable Figur olarak çıkmış setlerin atası sayılabilecek, Technic Star Wars figürlerine bir göz atalım istedim. Şimdiden uyarayım kimisi pek içaçıcı değil...

2000 Yılı:

8000 bir Pit Droid seti idi. Hem Technic bir sette olması gerektiği gibi, hemde filmdeki görevine uygun şekilde bir fonksiyonu vardı. Droid filmdeki gibi katlanıyor, ve gene filmdeki gibi önündeki tek göze vurunca otomatik olarak açılıyordu. Tasarım ve fonksiyon olarak oldukça tatmin edici bir setti. Tabiiki setin Lego'nun klasına yakışır şekilde de bir B modeli vardı, bir speeder. Speeder'ın tasarımı bence renkleri hariç gayet başarılıydı.

Resim Resim

8001 bir Battle Droid setiydi. Aynı 8000 seti gibi bu Droid de filmdeki gibi katlanabiliyor ve tek düğmeyle açılabiliyordu. Aynı zamanda arkadaki bir çarkı çevirerek sırtındaki silahıda almasını sağlayabiliyorduk. Bir diğer özellik ise, sınıflarına göre ayırmak için Droid'in belli parçalarının rengi değiştirilebiliyordu. Güzel tasarlanmış ve filme uygun fonksiyonları ile beğendiğim setlerden biridir. B modeli ise bir AT-ST idi, ama hem renk hem yapım olarak pek parlak bulmadım. Bu renk AT-ST'ye hiç uygun değil.

Resim Resim Resim

Bu seneki üçüncü setimiz, 8002 bir Destroyer Droid'di ve bence tüm serideki en muhteşem tasarıma sahipti. Kompleks yapısıyla beraber, katlandıktan sonra aynı filmdeki gibi yerde yuvarladığınızda açılan bir fonksiyonu vardı. Kabul ediyorum, ben denediğimde sadece iki kere başarabildim bu olayı, ama açıldığında muhteşem bir manzarayla karşılaşıyordunuz. Tasarımda çok fazla mafsal olduğu için çok sağlam bir yapısı yoktu, ama sergilemek için çok güzel bir setti, tabi eğer bir Star Wars severseniz. Setin B modeli Driod tankıydı ve etkileyici bir unsur içermiyordu.

Resim Resim Resim

2001 Yılı:

8007 ile C3PO'yu yapma fırsatı edinmiştik, ama buna değer miydi? Tasarım şimdiki yapılabilir figürler gibi özel parçalar içermediği için o zaman bile çok etkileyici gelmemişti bana. Ama en kötüsü C3PO değildi (ne demek istediğimi yakında anlayacaksınız). C3PO'nun fonksiyon tasarımı filmlerdeki şanssızlıklarını yansıtırcasına kolları ve kafasının dağılması üzerine kurulmuştu. Karnındaki plakaya bir darbe ile C3PO darmadağın oluyordu. B modeli ne olduğunu anlayamadığım bir uzay aracıydı. Baktım, baktım anlayamadım. Anlayan olursa, bilgi verirse memnun olurum.

Resim Resim Resim

8008 benim gördüğüm, Lego'nun ürettiği en şekilsiz Storm Trooper modellemesiydi. Bu noktada tasarımcıların fikirlerinin tükendiği belli oluyordu, zira setteki tek fonksiyon arkadaki çarkla Storm Trooper'ın kolunu kaldırmasıydı. B modelide gene ne yapılmaya çalışıldığını anlayamadığım bir uzay aracıydı, sanırım...

Resim Resim

2002 Yılı:

8009 ile R2D2'da yapılabilir Technic figürler arasındaki yerini almıştı. Filme uygun şekilde açılıp kapanan ön ayak kısmı dışında fonksiyonu yoktu. B modelide yoktu setin. Tasarım fena değildi aslında ama setin fotoğrafı en güzel açıdan çekilmişti. Neden mi bundan bahsettim; sete yandan baktığınızda tamamen boş bir alan görülüyordu setin içinde. Belki bir iki fonksiyon daha eklenebilirdi ama o dönemde sadece katlanan ayak yeterli görülmüştü anlaşılan.

Resim

8010 ile sonunda beklenen olmuş ve Darth Vader'ı yapma şansına sahip olmuştuk. Lego bu sefer işi şansa bırakmamış, Darth Vader'ın kaskını özel olarak üretmişti. Tahminim, yok satacağını bilerek maliyetin altına girmişlerdi. Modelleme olarak, özellikle maske kesiminde hiçbir özel parça kullanılmaması bence büyük bir beceri örneğiydi. Ancak fonksiyon olarak kılıç sallayan sağ el ve açılıp kapanan sol elden öteye gitmiyordu. Ayrıca, artık anlaşılıyorduki, Lego B modeli ile uğraşmayacaktı, zira kim Darth Vader'ı bozup başka birşey yapmak isterdiki?

Resim

8011 ile Jango Fett yapılabiliyordu. Mor teknik parçalar dışında tek fonksiyonu arka tarafındaki bir kolu çektiğinizde Jango'nun eğilerek sırtındaki roketi fırlatmasıydı. Gene bir B modeli bulunmuyordu. Tasarım olarak bana Storm Trooper'ı hatırlatmıştı. Lego'nun özel parça kullanmak istemeyişini anlayışla karşılıyorum, çabalarınıda takdir ediyorum ama bazı şeylerin bu şekilde tasarlanması pek iyi sonuç vermemiş.

Resim

8012
Super Battle Droid serinin son seti olarak karşımızda. Gene oynayan kol aksamı dışında bir fonksiyonu yoktu. Ama en azından kolları ve bacakları, diğer insansı figürlerin aksine, oynar mafsallar sayesinde seti farklı şekillerde sergilememize izin veriyordu.

Resim

İlginç bir şekilde geçen zamanla serinin tasarımları gittikçe zayıflamış. Bu serinin neden bu kadar kısa sürdüğü anlaşılıyor. Halbuki, 2000 yılında çıkan ilk setler hem fonksiyon olarak, hemde modelleme olarak çok başarılıydı. Bence bu seri sadece ''Star Wars: Droids'' olarak çıkmalıydı. Son sene B modellerin kaldırılması büyük bir kayıp değil ama Lego açısından biraz bırakmışlık hissiyatı uyandırdı bende. Sonuçta, özellikle son sene çıkan setler bu serinin oynamaktan çok sergilemeye yönelik olduğunu gösteriyordu adeta. Buna rağmen, tasarımların o dönemde maalesef henüz yeterli estetik seviyeye ulaşmadığı farkediliyor. Lego bugün istediği özel parçayı rahatlıkla üretebildiği için modeller her zamankinden daha detaylı ve güzel. Genede bu seriden ilk üç seçmem gerekirse, bunlar kesinlikle ilk seriden olacak ve sırasıyla:

1. 8002
2. 8000
3. 8001

Kullanıcı avatarı
Legopinion
Set İncelemeleri Moderatörü
Set İncelemeleri Moderatörü

Sal May 29, 2018 9:18 pm

İlk defa gördüğüm bir kaç set vay be... Tekrardan makaleyi okumaya geri dönüyorum ellerine sağlık @Legolord
https://www.instagram.com/legopinion/
https://www.facebook.com/Legopinion/
https://legopinion.tumblr.com/
http://profile.ameba.jp/legopinion

Kullanıcı avatarı
Mk2
Acemi
Acemi

Sal May 29, 2018 10:19 pm

Güzel içerik bilgilendirici
In time you will know what it’s like to lose.

Alpollo99
Acemi
Acemi

Sal May 29, 2018 11:31 pm

Böyle setler olduğunu bilmiyordum teşekkürler. Özellikle battle droid çok güzel tasarlanmış bence.
Trenleri severim :D

MicrOmega
Meraklı
Meraklı

Prş May 31, 2018 3:37 pm

Legonun zamanında oynanabilirliğe bu kadar önem vermiş olması çok hoş bir şey. Lastikle açılıp kapanan ne görsem beğeniyorum gerçi ama konumuz bu değil.

Kullanıcı avatarı
pekaziz
Acemi
Acemi

Prş May 31, 2018 9:45 pm

Alpollo99 yazdı:
Sal May 29, 2018 11:31 pm
Böyle setler olduğunu bilmiyordum teşekkürler. Özellikle battle droid çok güzel tasarlanmış bence.
Valla ben de bu setlerden hiç haberdar değildim :)

Kullanıcı avatarı
hasskabal
Acemi
Acemi

Sal Haz 05, 2018 4:20 pm

Ben bu setlerin oyuncakçıların vitrinlerinde sergilendikleri günleri hatırlıyorum :)

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir