Dünden Lego Katalogları

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Governor

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzr Haz 03, 2018 10:05 pm

Bir ara lafı geçmişti Lego kataloglarının. Bende de uzun yıllardır biriktirdiğim bazı kataloglar vardı. Fırsat bu fırsat hem çıkarıp tekrar nostalji yaptım, hemde sizlerle paylaşmak istedim. Bendeki en eski kataloğun 1984 yılına ait olduğunu gördüm. Aslında bu birazda Lego'nun değerini az buçuk anlamaya yaklaşma yaşlarıma denk geliyor.

Her yıl aldığımız Lego kutularından çıkan kataloglardaki minicik set resimlerine saatlerce bakardık. Saatlerce derken şaka yapmıyorum. Bakıp bakıp hayallerimizde kaç seti yaşattığımızı hatırlamıyorum bile. Hele hele hem maddi, hemde fiziksel olarak almanın mümkün olmadığı mega setleri unutmam mümkün değil. Mesela, 1989 yılında çıkan Black Seas Barracuda'yı ikinci el olarak ancak 2010 yılında alabilmiştim (Hemde kutulu olarak).

1980 ve 1990'larda bugünki gibi her taraf oyuncakçı kaynamıyordu. Lego olan dükkanlarda da bütün setleri görmek mümkün değildi. Bugün bile bütün oyuncakçılarda her seti göremiyorsunuz. Ama en azından internette artık setlerin büyük resimelerine, 3 boyutlu renderlarına, yapım klavuzlarına erişebiliyoruz. Kataloglar hala basılmaya devam ediyor gerçi. Bugün bazı oyuncakçılarda dönemin setlerini gösteren kalın katalogları görmek mümkün. Eskiden bunlardan da toplardım ama en son 2012 yılında onu da bırakmışım.

Başlığı özellikle dünden diyerek bıraktım, çünkü bugünü internetten herkesin takip ettiğini forumdaki söyleşilerden görebiliyorum. O zaman eski kataloglardan örneklere bir bakalım...

Mini Kataloglar: Her kutunun içinden çıkan kataloglar farklı boyuttaydı. Küçükçe setlerden katlanabilir, aşağı ukarı A3 boyutunda, tek sayfa, arkalı önlü baskılı kataloglar çıkardı. Bunlar daha çok özet kataloglar şeklindeydi. Bütün setleri görmek mümkün olmazdı. Genelde o sene çıkan yeni setleri gösterirdi:

Resim Resim

Resim Resim

Normal Kataloglar: Orta boy ve büyük setlerde genelde A5 boyutunda ve kitapçık şeklinde olurdu kataloglar. Bu kataloglar aşağı yukarı bütün temalara değinirdi. Senede 700-800 setin çıkmadığı zamanlarda, önceki yıllarda çıkan setlerde yeni setler ile beraber gösterilirdi. Yeni setlerin yanlarına bir yıldız veya işaret konarak eski setlerden ayrılırlardı. Bir nevi bugün internet sitesinde gördüğümüze benzer bir yapıydı yani. Küçük bir detay, eski kataloglarda pek mizansen yer almazken, yeni kataloglarda setlerle kurulmuş olan güzel şehirler ve mizansenler sergilenmeye başlamıştı.

Resim Resim

Bir dip not, aşağıdaki 1984 yılı kataloğunda görünen bütün uzay setlerini toplamayı başardığım için kendimi şanslı sayıyorum, kimisi yedek parçalardan yapılmış olsa dahi!

Resim Resim

Technic Kataloglar: Normal kataloglarda Technic setlerin tanıtılmasına rağmen, Technic setlerin kutusundan Technic katalogları çıkıyordu. Lego burda adeta Technic setleri diğer temalardan ayırmak ister gibiydi. Onlar oyuncaktı, Technic ise ayrı bir dünya. Bu arada, 1980'lerde şimdikine nazaran sıkı Legocuymuşum, aşağıdaki sayfadaki bütün setleri almışım. Hatta helikopterin parçaları kaybolduğu için iki kere aldığımı hatırlıyorum.

Resim Resim

Büyük Kataloglar:
90'lı yıllarda oyuncakçılarda daha büyükçe katalogları görmeye başladık. Lego'nun resmi sitesi 1996 yılında devreye girmişti ama kaç kişide internet vardı ki? Bizim için setleri görme kaynağı hala bu kataloglardı. Haliyle, oyuncakçılarda bedava dağıtılan bu kataloglar hayat kurtarmıştı. Set almadan da katalog sahibi olabiliyorduk artık. Gerçi her kataloğu alırken genede çekiniyorduk, hiç bedavaya katalog mu olurmuş?

Resim Resim Resim

Aslında özlemiyor değilim kutulardan katalog çıktığı günleri, ama bu zamanda gereksiliğini anlayabiliyorum. Cepten bile girip bakabiliyoruz, eski veya yeni bütün setlere. Ama olsun, ben gene arada çıkarıp bakarım bu kataloglara. Ekstra dikkatli bir şekilde açıp kapatırım, zira bir daha yerine koyulması mümkün olmayan hazineler onlar benim için.

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzr Haz 03, 2018 10:57 pm

Kataloglar konusunda aktarabileceğim bir birikimim yok ama yazında da bahsettiğin gibi eski kataloglardaki belli bir konsepte ait setlerle oluşturulan diorama görselleri ayrı bir tat katıyordu.Tabi bir de durup durup katalogları açıp, saatlerce onlara bakmak... Belki de paranın satın alamayacağı nadir şeylerden biridir bu. :D
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

Kullanıcı avatarı
TEORI
Meraklı
Meraklı

Pzr Haz 03, 2018 11:25 pm

93 yılı kataloğuna baka baka yıllarca içimdeki lego ateşini hiç söndürmedim. Yani o katologlar bir zamanlar bir umut ışığıydı.

Kullanıcı avatarı
Legopinion
Set İncelemeleri Moderatörü
Set İncelemeleri Moderatörü

Pzt Haz 04, 2018 12:06 am

90lı yıllarda o kataloglara bakıp ne hayaller kurdum. Her zaman yeri farklı oldu.
https://www.instagram.com/legopinion/
https://www.facebook.com/Legopinion/
https://legopinion.tumblr.com/
http://profile.ameba.jp/legopinion

Kullanıcı avatarı
Ozcanasrocker
Acemi
Acemi

Sal Eyl 04, 2018 10:43 am

Resim

Resim

Resim

Resim

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Sal Eyl 04, 2018 4:30 pm

ah bu kataloglar, eskiden katalog demek hayal kurmak demekti, çoğu zaman paramın yetmediği setlere bakıp iç geçirirdim, hoş gerçi o yıllarda paran olsa bile bütün setler bulunmuyordu, oyuncakçıdan oyuncakçıya setler farklılık gösteriyor, katalogda beğendiğimiz bir seti bütün istanbuldaki oyuncakçıları dolaşa dolaşa arıyorduk. Bir de o yıllarda eldeki mal satılana kadar raflarda duruyordu, bu yıl aldığım setten 2-3 yıl öncesinin kataloğu çıktığı için hangi set hangi yılın onu da bilmezdim :) Elimdeki katalogların kimisi İngilizce kimisi Almanca, Türkçe tabii ki yoktu o zamanlar. Arada sırada ben de açıp bakıyorum, çocukluğuma döndüren bir kapı adeta :)
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

Kullanıcı avatarı
Ozcanasrocker
Acemi
Acemi

Sal Eyl 04, 2018 5:21 pm

Kesinlikle katılıyorum üstad,katalog demek hayal kurmak demekti eskiden.Hatta farklı katalog çıksın diye dua ederdim :D

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir