Dünden Bugüne Lego Karavanlar

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Governor

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Haz 18, 2018 4:44 pm

Eskiden beri hayranıyımdır Lego karavanlarının. İster tek parça, ister çekmeli olsun sevmişimdir bu tasarımları. Hatta bir iki tane de almışımdır. Ama en güzellerini kaçırdığımı düşünüyorum. Genelde Town veya City temasından çıkıyor tabii ki bu setler. Son yıllarda Friends ve Creator setlerinden de bu güzel seriye katılım oldu. Onlara yazının sonunda gene bir bakarız.

1984 yılında 6694 numaralı set ile başlıyor karavan serüvenimiz. Karavanın çok basit bir yapısı vardı. Güzelce açılan yan duvarın içerisinde sadece iki kahve kupası yer alıyordu. Karavanı çeken araçla tam bir uyum içindeydi.

Resim

1988'de çıkan 6590 ile karavan tasarımı biraz daha modern bir hava kazanmıştı. Aslında sadece iki stud uzatılmıştı ama çift aks ile sanki daha büyük görünüyordu karavan. Aynı zamanda çatıda kullanılan yeni slope parçaları ile daha aerodinamik görünüme kavuşmuştu. Karavanın içinde iki kupanın yanısıra bu sefer bir de musluk eklenmişti detaya. Araba tasarımıda daha bir tatilci havasındaydı bu sefer. Araba ile karavan farklı renklerdeydi ama modern görünümleri ile beraber hoş bir kompozisyon oluşturmuşlardı. Yeni dönem setlerde artık yavaş yavaş yeni jantlı tekerler kullanılmaya başlamıştı. Bu sette her iki tip tekerleğide görmek mümkün.

Resim

1992 yılında 6351 ile karavan konsepti çok farklı bir yöne sapmıştı. Adrenalin bağımlısı bir çift ile karşı karşıyaydık. Karavanımız tek parça olmasına rağmen, yandan açılan duvar ile içini görebiliyor, arkadan açılan duvar ile ocak ve televizyona erişim sağlayabiliyorduk (Aslında bilgisayar gibi duruyor ama bence kasıt televizyondu). Karavanın üstünde sörf, arkasında bisiklet, römorkta ise ister yelkenli, ister motorlu kullanabileceğiniz bir gezinti teknesi vardı. Dolu dolu bir setti adeta.

Resim

2009 yılında, uzun bir aradan sonra 7639 ile yeni dönem 6 stud genişlikteki karavan tasarımı ile tekrar tatil havamıza girdik. Gene sörfümüz ve bisikletimiz vardı. Sörfün çubukları yoktu ama olsun, mangalda balığımız vardı. Bu sefer aracın arkası iki tarafa doğru komple açılıyordu. Klasik kahve kupaları ve tava ile beraber, televizyonda LCD ekran olmuştu. Ben seti içerisindeki değerli slope parçaları için almıştım. Henüz onları kullanacağım bir tasarım yapmadım ama yakındır. Bu altı stud tasarımlarında en çok takıldığım nokta çamurlukların iç hacime olan olumsuz etkisidir.

Resim Resim

2012 yılında çıkan 4435 ile tekrar arabalı karavan konseptine geri dönülmüştü. Karavan tasarımı artık 17 stud olmuştu. Bu sayede ocak, TV, oturma alanı gibi alışılmış detayların yanısıra minifigürler için yatacak yer bile vardı. TV bir pencere panelinin içine çıkartma şeklindeydi gerçi ama vardı. Standart bir araba tasarımı ve bir kamp ateşiyle setimiz tamamlanıyordu.

Resim Resim

2014 yılında 60057 ile tek parça karavana geri dönmüştük. Bu sefer spor aksesuarımız bir kanoydu. Kano ile ilgili kürek ve can yelekleri için karavanımızın üstünde özel gizli bölmeler yapılmıştı. Bayağı güzel düşünülmüştü. Bu kez yatma alanı karavanın içinde daha merkezi konumlandırılmıştı. TV gene bir çıkartmaydı. Ufakta olsa bir masamız vardı. 7639'a göre karavanın dış tasarımı daha detaylı olmuştu.

Resim Resim

2016 yılında 60117 bizi tekrar arabalı karavan tasarımı ile buluşturdu. Aslında bu arabadan çok SUV'den kırma bir araba gibiydi. Arabanın arkasında set ile gelen köpiş için geniş bırakılmıştı. Çatı parçası çıkartılarak içeri ulaşılabiliyordu. Karavan ise 13 stud'a kısaltılmıştı. Buna rağmen yatacak alan, kahve makinası ve masa gibi detaylar vardı. Ne yazıkki televizyon yoktu, ama güzel bir portatif mangal dahil edilmişti.

Resim Resim

2018 yılında 60182 ile City temasının en kapsamlı karavanı ile karşılaştık. Gene yandan açılan bir duvar ile karavanın içini görebiliyorduk. İçerde tam teşekküllü bir mutfak vardı. Mutfak dolabından, ocak , fırın ve kahve makinesına kadar herşey mevcuttu. İki kişinin rahatlıkla oturacağı bir alan da vardı. Televizyon gene bir iç panelde çıkartma olarak vardı. Ayrıca karavanın üst tarafındaki çıkıntıda gene yatma yeri bulunuyordu. Sette ufak tefek balık ağı, yengeç, piknik tüpü ve oyuncak bir yelkenli gibi ince detaylar da mevcuttu. Karavanımızı bu sefer bir pikap çekiyordu. Kapı koyma gereği bile görülmemiş çok sıradan bir tasarımdı.

Resim Resim

City ve Town setlerinin yanısıra farklı temalar altında da çeşitli karavanlar çıkartmıştı Lego. Özellikle son senelerde Friends ve Creator temaları altında birkaç tane sete rastladım. Creator setleri içerik olarak City'e daha yakınken, Friends setleri renkeleri itibariyle farklı bir kitleye hitap ediyor doğal olarak.

CREATOR KARAVANLARI:

Creator'dan ilk setimiz 2016 yılında çıkan 31052. Set tema itibariyle çok yönlü. Sadece karavan değil, doğal çevreden de güzel ağaç ve ayı tasarımı var setin içinde . Karavanın içindeki detaylar ise alıştığımız cinsten aslında ama bu sefer herşey var. Yapısal olarak karavanın arkası iki taraftan açılabiliyor, ayrıca giriş kapısının karşısında yer alan yatak kesimi dışarıya doğru çekilerek iç hacim genişletilebiliyor. City için fazla büyük olsa da, çok güzel oynanabilirliği olan bir set. Üstelik B ve C modelleri de var. Yat bence alternatif tasarımlarda bir adım önde, ev ev nereye kadar :)

Resim

İkinci Creator seti ise 2018 yılında çıkan 31079. Bu set aleni VW T1 Camper'ın minifigür ölçeklisi. Öyle diyorum ama hem modelleme hemde içerik olarak çok başarıçlı bir set aslında. Önceki Creator seti ile benzer detaylar içerse de karavan ve minifigürler konsepti direk başka bir mecraya taşımış, direk sörf yapma isteği doğuruyor içinizde. B ve C modelleri de fena değil ama ana model çok başarılı.

Resim Resim

FRIENDS KARAVANLARI:

Friends temasını başta severdim ama son dönemde öyle bir renk cümbüşüne dönüştülerki bakarken bile gözlerim kamaşıyor. Genede 2012 yılında çıkan ilk set 3184 fena değildi. Aslında detaylar karavanın içinden çok dışındaydı. Arkaya takılan römorkta bir ben eksiktim. Bisikletler, sörf, mangal, tabak, çanak, çömlek, almış başını gidiyordu. Tam bir Friends setiydi yani.

Resim Resim

2014 yılında çıkan 41034 Lego'nun çıkardığı gördüğüm en şirin karavan setiydi. Pencerinin üstündeki ufak tentesi, ve pervazındaki çiçeklerle çok şekredi. Her friends setinde olduğu gibi bir ton tabak, çanak, çömlek aksesuarı ile doluydu set. Yanısıra dinlenmek için yataklar, piknik için masa, tabure ve piknik tüpü gibi detaylar vardı. Hemde bütün bu aksesuarlar kapanıp karavanın çeşitli yerlerinde depolanabiliyordu. Araba, öte yandan... Neyse...

Resim Resim

2018'de çıkan set ise, aman Allahım... 41339, nasıl rengarenk bir set... Yeşil, turuncu, mor, mavi, pembe, beyaz... Kaç renk etti? Bilmiyorum. Camların bile mavisi var, tam şeffafı var... Tabiiki her tür börtü böcek detayla birlikte karavanın içinde kızlarımız saçlarını yapabilsin diye banyo bile var. Sadece karavanla bitmiyor, setin içinde bot, çadır, piknik masası gibi detaylar mevcut. Ama artık Friends teması bence artık şu renk olayının suyunu çıkardı.

Resim Resim

Aslında başka karavan setleride var tabi, ama ben burda genelde tatil veya gezme maksatlı olanlarını ve kendi başına çıkmış setleri listeledim. Diğerlerini belki başka bir derlemede görürüz. İlk üç karavan setime gelince:

1. 6590 (Az ama öz)
2. 31079 (T1'in büyüsüne karşı konulmaz)
3. 41034 (Çooook şiriiiin!)

amok
Meraklı
Meraklı

Çrş Haz 20, 2018 1:39 pm

Harika bir yazı olmuş yine. Karavanlar en sevilen LEGO araçlarının başında geliyor, çocukken de bayılırdık :)

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir