Dünden Bugüne Lego İtfaiye İstasyonları

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Legolord

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzr Tem 08, 2018 1:34 pm

Polis merkezlerine bir bakış atmışken itfaiye istasyonlarını atlamak olmaz diye düşündüm. Temelde tasarımlar aynı polis merkezlerinde olduğu gibi benzer bir formülü takip etmektedir. Genede ben itfaiye istasyonlarının tasarımlarını daha renkli ve çeşitli bulmuşumdur. Belkide sebebi setteki araçların daha fazla çeşitlilik göstermesidir. Bakalım itfaiye istasyonları zaman içinde nasıl değişmiş ve gelişmiş...

1978 yılında parça çeşitliliği pek fazla değildi. 374 numaralı setin istasyon tasarımından pek belli olmasada araç tasarımlarında bu gayet belirgindi, özellikle küçük araçta. Ne kapı, ne düzgün bir ön cam, nede transparan farlar... Komik derecede basit araçlardı. İstasyonun içindeki mobilyalarda gayet kabaydı. Ancak tee o zamandan bugüne gelişmeyen (yada mükemmel tasarlandıkları için hiç değişmemiş olan diyelim) balta, kazma, kürek, oksijen tüpü gibi aksesuarlar halen geçerliliğini korumaktadır. İstasyonun güzel yanı ufak kontrol kabini açılarak içini sergiliyordu. Aynı setin 590 numaralı farklı renkte Amerikan versiyonuda bulunuyordu. Bahçedeki Lego bayrağı Amerikan bayrağı ile değiştirilmişti.

Resim Resim

Çok değil, üç sene içinde tasarımlar büyük aşama kaydetmişti. 1981 yılında çıkan 6382 her kademede önceki sete göre çok ileriydi. İstasyonun yapısından araçlara kadar bu çok açıktı. Araçlar artık içine girilebilir, kapılı, farlı, motor kaputu bile olacak şekilde tasarlanmışlardı. İtfaiye kamyonundaki makara sistemini atlamayalım. İstasyon tasarımı da çok gelişmişti, özellikle garaj kapılarının gelmesi ve aydınlık çatı tasarımı güzel gelişmelerdi. Ancak istasyonun içinde ve dışında süsleme detayları için hala zamana ihtiyaç vardı.

Resim

1985 yılında çıkan 6385 araç tasarımlarındaki ufak değişiklikler dışında, ki başarılı olduklarını söyleyemeyeceğim, pek fazla yenilik getirmemişti. İstasyon tasarımı, kontrol katında yapılan değişiklik dışında bir önceki set ile birebir aynıydı neredeyse. Ama bu bile sete biraz daha modern bir hava kazandırmaya yetmişti. Ancak bu modernizasyon itfaiyeci arkadaşların dinlenme odasına malolmuştu maalesef, zira artık alt kat sadece boş bir giriş olmuştu.

Resim

1990 yılında 6389 ile artık istasyonda helikopter desteği de olacaktı. İstasyonun kendisinde bir iki mimari değiklik dışında önceki setlere nazaran hiç fark yoktu ancak buna karşın araç tasarımları çok gelişmişti. Özellikle ultra modern itfaiye kamyonu uzun bir süre hayallerimi süslemişti, ama benzerini yapma çabalarım sonuçsuz kalmıştı. SUV'nin tekerlerine de bakarsanız balon tekerlerin içine konan yuvarlak tekli parçaların jant olarak kullanıldığını görebilirsiniz. Bugüne kadar benim dikkatimi çekmemişti, ilginç.

Resim

1994 yılında çıkan 6571'in tasarımında herşey yenilenmişti. Araçlar, helikopter ve istasyon... Herşey elden geçirilmişti. Araçlarda bu sefer ileri bir özellik olmasa da başarılı tasarımları vardı. Helikopterde kullanılan açılır kapanır fıskiye sistemi Helikopteri bir süs aracı olmaktan öteye taşımıştı. İstasyon tasarımı daha fazla cam eklenmesi sayesinde daha modern görünüyordu. İçeride çok fazla detay yoktu ama en azından artık oturup bir kahve içecek alanları vardı itfaiyeci arkadaşların.

Resim

1997 yılına geldiğimizde 6554 sayesinde bugüne kadar yapılan herşeyi silip ultra basit Juniorization dönemine giriş yapıyoruz. Herşey, ama herşeyde geri adım atılmıştı. Kaba tabiriyle araçlar 1978'e dönmüştü, kapı yok, çatı yok ve baskı farlar... Resime akıyorum ve aklıma söyleyecek iyi birşey gelmiyor. Kötü de değil aslında, çok faydalı parçalar var. Sadece set olarak ilgi çekici değil.

Resim

Sene 2000 ve 6478 ile hala Juniorization dönemindeydik. Genede yenilikler yok değildi. İlk kez bu sette gördüğüm parçalar oldu, mesela şu kocaman camlı çatı parçaları veya itfaiye kamyonunun destek ayaklarının ucundaki yuvarlak sarı parçalar gibi. Koyu renk camlarda fena değil aslında ama setin tasarımının çok bir albenisi olduğunu düşünmüyorum. Belki motor işe yarar.

Resim

2005 yılında 7240 ile karanlık çağdan çıkmıştık ama bu bize bir itfaiye kamyonuna ve birde helikoptere malolmuştu. Ama itfaiyeciler için bir aşağı kayma borusu kazanmıştık. İlerde sıkça kullanılacak bir fonksiyonolacaktı. Onların dışında istasyon tasarımı 6571'e oldukça benziyordu. O güzelim uçuk mavi camlar yerini 'gerçekçi' koyu camlara bırakmıştı. Araç tasarımlarında yeni döneme girilmişti, koca çamurluklar ve yeni slope parçaları vardı artık. Araç camının yapısı sebebiyle diye tahmin ediyorum, araçta kapı yoktu. Genede iyi bir başlangıçtı.

Resim

2007 yılında 7945 ile itfaiye istasyon tasarımı bugün alıştığımız şekline yaklaşmaya başlamıştı. Bence doğru yol bulunmuş ve uçuk mavi camlara geri dönülmüştü. Araç tasarımları bence fazla büyümüştü, itfaiye kamyonu devasal olmuştu mesela. Ama bu sayede gayet güzel detaylarla süslenmişti. Küçük aracı pek estetik bulmadım ama arka bagajın açılma şekli ve sağladığı alan güzel tasarlanmıştı. İstasyonun içerisindeki kontroller ve bilgisayarlar eski kaba yapılarından kurtulmuşlardı ve iç hacimide göz dolduruyorlardı. Sanırım helikopter için bir süre daha beklememiz gerekecekti...

Resim

2010 yılında 7208 ile artık 3 yıllık periyotlarla çıkmaya başlamıştı. İstasyon tasarımında renk ve parça kullanımı çok farklı ve estetikti. Garaj kapıları yanındaki aralıklı tasarım, kırmızı etrafını dönen beyaz şeritleri başarılı buldum. İç hacimdeki tasarımlar çok farklılık içermemekle beraber, kahve makinası ve ranza gibi detaylar sete uygun yerleştirilmişti. Araç tasarımlarında ise farklı görüşlerim var. Küçük araç hala zayıf kalmış. Burda setin yıldızı kesinlikle büyük araç. Tasarım itibariyle bir nebze daha gerçekçi göründüğünü söyleyebilirim. Kutuda da belirtilen bir yeni parça ise güvenlik ağı. Özellikle belirtilmiş ve bende başka bir sette gördüğümü hatırlamıyorum.

Resim

2013 yılında 60004 çok daha modern bir görünümle karşımıza çıkmıştı. Hemde helikopter ile beraber. Bina iyi, güzel, moderndi ama nedense bu sefer her iki araçta biraz sıradandı sanki. Hani küçük araç için bu alışılmış bir durumdu ama, belkide helikopterin gelişi ile itfaiye kamyonu daha ekonomik tasarlanmıştı. Öte yandan binanın içindeki detaylar bence artık çok ileriydi. Özellikle personelin dinlenme alanına bu sefer özel ilgi gösterilmişti. Bu sefer itfaiyecilere eşlik etmesi için bir dalmaçyalı köpişte bulunuyordu sette.

Resim

2016 yılında şimdilik son istasyonumuz olan 60110 çıkıyor. İtfaiye binasının yapısı önceki sete çok benzese de personel katı bu sefer tekrar sadece ranzadan ibaret kalmış. İstasyonun otel girişi gibi tasarlanmış giriş kapısı farklılık yaratma çabasından öteye gitmeyen anlamsız bir girişim olmuş. Arabalarda şu büyük lastiklere alışamadım ama kamyonun arkasındaki katlanan aparat güzel ve kullanışlı olmuş. Sosisçinin katılımıyla sete renk gelmiş. İtfaiye istasyonlarının vazgeçilmezi dalmaçyalı bu sette de bulunuyor.

Resim

Eğer aynı üretim süreci devam ederse bir sonraki itfaiye istasyonunun önümüzdeki yıl çıkacağını tahmin ediyorum. Bakalım o sette neler göreceğiz.

Son olarak City setleri dışında, modüler olarak tasarlanmış olan10197'den bahsetmeden olmazdı. Retro bir tasarım olan itfaiye binası çok güzel detaylarla süslüydü. Binanın dış cephesinden başlıyordu aşırı detay. İçerde de personel katındaki mutfağa ve pinpon masasına kadar devam ediyordu. İtfaiye kamyonuda tasarım konseptine uygundu. Birçok kez düşündüm almak için ama modüler toplamadığım için vazgeçmiştim.

Resim Resim

Bütün bu setlerin içinden bir ilk üç seçmek zor, zira kimisinde bina güzel, kimisinde araçlar falan. Benim için ilk üç:

1. 10197
2. 6389
3. 60110

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzr Tem 08, 2018 1:58 pm

İmkanım olsa, sırf araç modellemeleri yüzünden 6389 ve 6478 setlerini alırdım.
Özellikle 6478'in tricycle'ının römork detayı, itfaiye araçları arasında ilk kez gördüğüm bir tasarım. Tricycle arkası römork fikrini araklayayım ben buradan. :P)
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

Kullanıcı avatarı
nikolyakov
Acemi
Acemi

Pzr Tem 08, 2018 2:06 pm

Sendeki tutkuya bayılıyorum Uğur abi :hh:

Kullanıcı avatarı
TEORI
Montajcı
Montajcı

Pzr Tem 08, 2018 7:08 pm

Sefa yazdı:
Pzr Tem 08, 2018 1:58 pm
İmkanım olsa, sırf araç modellemeleri yüzünden 6389 ve 6478 setlerini alırdım.
Özellikle 6478'in tricycle'ının römork detayı, itfaiye araçları arasında ilk kez gördüğüm bir tasarım. Tricycle arkası römork fikrini araklayayım ben buradan. :P)
Yapılmışı var. Ama atv arkası. :D
20180706_220131 (1200 x 675).jpg
20180706_215758 (1200 x 675).jpg
20180706_215735 (1200 x 675).jpg
Kendimce set tadında çalışmalar yapıyorum.

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Tem 09, 2018 7:26 am

@nikolyakov Hahaha, teşekkürler. Merak işte...

amok
Meraklı
Meraklı

Pzt Tem 09, 2018 11:47 am

Yine harika olmuş yazı. Tabii ki de Fire Brigade favorimiz :)

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir