Dünden Bugüne Lego Hastaneler

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Governor

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Sal Tem 10, 2018 10:43 am

Polis merkezi ve İtfaiye istasyonlarının artık periyodik olarak çıkmasına rağmen, Lego'nun uzun aralıklarla çıkardığı bir başka büyük şehir seti ise Hastane'dir. Gerçi 2000'li yıllarda artık hastanelerde 6 yıllık aralıklarla çıkmaya başlladı sanki. Arada çıkan arama kurtarma helikopteri veya ambulans uçaklarla konuyu taze tutuyor aslında Lego. En sonuncusu bu yıl çıkan seride set sayısı az olsa da, hatırı sayılır ve güzel örnekler mevcut. Bu derlemede yarı istisna yapıp modern minifigür öncesi zamandan bir set ile başlayacağız.

1978 yılında, henüz minifigürler bugün alıştığımız formlarını almadan önce, 363 numaralı set ile ilk hastane setimiz ile tanışmış olduk. El-cepte minifigürler olarak bilinen bu minifigürler henüz sıcak gülümsemeleriyle içimizi ısıtmaya başlamamışlardı. Sınırlı yapılarına rağmen işlevsellikleri güzel yansıtılmıştı sete. Ayrıca bu sette görülen tekerlekli sandalye kavramı ancak 40 yıl sonra (Hatta 43 yıl) tekrar bir hastane setinde kullanılacaktı. Ambulans ancak bir matchbox araç büyüklüğündeydi ama boyutlarına bakınca sanki hasta taşıyabilecek yeterli alan vardı içinde. Hastane tasarımıda çok basit yapılmıştı. Önden ve arkadan çift kapıyla girişi vardı. Setin içerisinde detay olmadığı için önüde arkasıda kapalıydı.

Resim

1980 yılında çıkan 6364 bir hastane değildi belki ama çok şirin bir sağlık ocağıydı. İçerisinde sade tasarlanmış bir hasta yatağı ve hasta kabul masası bulunuyordu. Sağlık aracıda iki kişi alacak şekilde üstü açık tasarlanmıştı.

Resim

1987 yılında Lego Hastane konusuna ciddi eğilme kararı vermiş olmalıki 6380 numaralı set ile çıktı karşımıza. Set tasarımı, renkleri ve aydınlık yapısıyla bir bahar ferahlığı estiriyordu adeta. Büyükçe bir alana yayılmış olan hastanede bir muayenehane bulunuyordu ama güzel detaylandırılmıştı. Hasta kabul tarafı gayet standarttı. İkinci katta sadece bir posta kutusu olması alan israfı olmuş. Set bende olsa orijinalliğini düşünmez, bir hasta odasına çevirirdim. Ambulans da setin genel tasarımına uygun olarak ferah bir şekilde, çepeçevre pencereli şekilde tasarlanmıştı. Artık yeni sedye parçaları yaygın şekilde kullanılmaya başlamıştı.

Resim

1993 yılında Lego eğitim serisi Dacta kapsamında 9364'ü çıkardı. Dacta setleri diğer setler gibi her oyuncakçıda bulunmuyormuş. Eğitim maksatlı oldukları için daha çok okullara ve eğitim kurumlarına satışı yapılıyormuş. Bu Avrupa için kulağa normal geliyor. Set bir hastanenin içini gösterecek şekilde tasarlanmış. Sette kompozisyon gereği bir ambulans ve sağlık aracı bulunuyor. Tabiiki set hastanenin içine odaklandığından fizik terapiden, acil servise, yoğun bakımdaki serumlardan hasta başındaki çiçeklere kadar bir çok detay içeriyordu. 18 minifigürle çok dolu bir setti.

Resim

2006 yılında, çok uzun bir süre sonra çıkan 7892 kafayı karıştıran bir setti benim için. Hastane neden Everest'in zirvesinde yapılmıştı? Hastaneye dar bir merdivenle çıkılıyordu, helikopter platformu gayet tehlikeli bir şekilde yamacın yanına kurulmuştu, garaja ise çok dik bir yokuşla çıkılıyordu. Şimdi bir düşünelim, hasta yürüyerek gelemiyor, helikopter hastayı yanda açıkta bir sedyede getirebiliyor ve ambulanslar hastaneye ulaşmak için 45 derece yokuş tırmanıyor (Hadi sizin için 30 derece olsun)... Sağlık aracı olarak SUV tercih edilmesi haliyle gayet nomaldi, zira hasta gelemeyeceğine göre hastaya gitmek gerekiyordu. Çok, ama çok kötü bir tasarımdı. İç tasarım ise gayet standarttı, hasta kabul ve hasta yatakları. Ameliyathane ise elektrikli testere, metal kesici gibi espirili bir şekilde donatılmıştı.

Resim

2012 yılında 4429 ile hastane olması gerektiği gibi düzayak tasarlanmıştı. Gerek ambulans, gerekse helikopter düzgün bir şekilde hasta taşımaya elverişliydi. Kutuda mizansen bile güzel hazırlanmıştı, muza basıp kayan hastaya ambulanstaki sağlık personeli sedye ile, hastaneden fırlayan doktor da elinde şırınga ile ilk müdahale için koşturuyordu. Bu sefer bir ameliyathane yoktu ama setin içeriğindeki ambulans ve helikopter ile genel tasarım gayet hoş ve yeterliydi. Hastane, tasarımında kullanılan büyük camlar ile gayet modern görünüyordu.

Resim

2018 yılında çıkan 60204 gerek hastanenin yapısı, gerekse içerdiği detaylar ile çok güzel tasarlanmıştı. Aynı renk şeması olmasına rağmen yeni mimari seti daha modern gösteriyordu. Modüler yapısı rahat bir oynama imkanı sağlıyordu. Bu gerekliydi, çünkü hastanenin içerisinde göz muayenesi, x-ray, hasta odası gibi bir çok detay vardı. Ambulans tasarımı gerçeğe bir kademe daha yaklaşmıştı. Helikopter tasarımında göze çarpan ekstra bir detay olmasa da, iniş platformunun yere öylesine atılmış üç beş parçadan oluşması pek hoş olmamış. Genede setin bütününe bakıldığında, 12 adet birbirinden çeşitli minifigür ile oynamak ve eğlenmek için gayet başarılı bir set.

Resim Resim

Set sayısı az olunca ilk üçü seçmekte kolay oluyor:

1. 60204 (Muhteşem Hastane)
2. 6380 (Nostalji)
3. 4429 (Eksiksiz)

Lego bu tasarım prensibiyle devam ederse bir sonraki hastane setinin 2024 yılında çıkacağını tahmin ediyorum. Bakalım ne yenilikler gelecek 2024'e kadar.

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Sal Tem 10, 2018 12:33 pm

Sadece hastane olarak değil, LEGO'nun medikal alanda bu kadar seyrek set çıkartması bana çok saçma geliyor. 2-3 senede bir ufak tefek revizelerle çıkan polis ve itfaiye setleri ile içimiz dışımız şişmişken sağlık alanında set ve figür bulabilmek, çöldeki vaha gibi. Bunun en büyük sıkıntısını da eminim evinin bir odasında şehir kuranlar yaşıyordur. Hastanesiz şehir mi olur?

Sedyelerin altındaki tekerlek parçaları da ayrı bir dert. Tamam ambulansların ya da binaların iç kısımlarında kullanılmaya kalktığında bi yükseklik farkı oluşmasına sebep oluyordur ama sabit bir parça değil sonuçta bunlar, çıkabildiği gibi katlanabilme imkanına da sahip. Eskiden tekerlekli olarak üretilen sedyeleri son dönemlerde ne demeye tekerleksiz olarak ürettiklerini çok merak ediyorum.

60204 muazzam görünüyor ama arka kapısı yukarıya doğru açılan ambulans beni soğuttu. Bu formattaki ambulans tasarımları gerçekçiliği yansıtmıyor hiç. Yanlara doğru açılan kapılar koymak çok mu zor? (her neyse bu konu, Dünden Bugüne Lego Ambulansları başlığının konusu) Yine de 4429 ile birlikte favorim olduğu aşikar.

60204 kutusunun arka görselinde, en üst kattaki hastanın elinde alçıya benzer bir parça mı görüyorum yoksa gözlerim beni yanıltıyor mu? :o
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

Kullanıcı avatarı
TEORI
Meraklı
Meraklı

Sal Tem 10, 2018 1:01 pm

Bu yazı dizileri şahsım için çok faydalı buluyorum. Ambulans mevzularına takılmıyorum. Çünkü üzerinde yapılacak ufak oynamalarla genişletilip düzgün bir hale getirilebilir.

legojackson
Acemi
Acemi

Sal Tem 10, 2018 1:31 pm

Sefa yazdı:
Sal Tem 10, 2018 12:33 pm
Sadece hastane olarak değil, LEGO'nun medikal alanda bu kadar seyrek set çıkartması bana çok saçma geliyor. 2-3 senede bir ufak tefek revizelerle çıkan polis ve itfaiye setleri ile içimiz dışımız şişmişken sağlık alanında set ve figür bulabilmek, çöldeki vaha gibi. Bunun en büyük sıkıntısını da eminim evinin bir odasında şehir kuranlar yaşıyordur. Hastanesiz şehir mi olur?

Sedyelerin altındaki tekerlek parçaları da ayrı bir dert. Tamam ambulansların ya da binaların iç kısımlarında kullanılmaya kalktığında bi yükseklik farkı oluşmasına sebep oluyordur ama sabit bir parça değil sonuçta bunlar, çıkabildiği gibi katlanabilme imkanına da sahip. Eskiden tekerlekli olarak üretilen sedyeleri son dönemlerde ne demeye tekerleksiz olarak ürettiklerini çok merak ediyorum.

60204 muazzam görünüyor ama arka kapısı yukarıya doğru açılan ambulans beni soğuttu. Bu formattaki ambulans tasarımları gerçekçiliği yansıtmıyor hiç. Yanlara doğru açılan kapılar koymak çok mu zor? (her neyse bu konu, Dünden Bugüne Lego Ambulansları başlığının konusu) Yine de 4429 ile birlikte favorim olduğu aşikar.

60204 kutusunun arka görselinde, en üst kattaki hastanın elinde alçıya benzer bir parça mı görüyorum yoksa gözlerim beni yanıltıyor mu? :o
bende alçıları ilk LDD de gördüm gerçekten muazzamlar :D

amok
Meraklı
Meraklı

Sal Tem 10, 2018 1:53 pm

Yazı süper olmuş. Yeni hastane (60204) gerçekten çok çok başarılı, eskileri aramaya gerek yok :)

Kullanıcı avatarı
pekaziz
Acemi
Acemi

Sal Tem 10, 2018 1:58 pm

Ben de 60204'ü geçen hafta alıp kurdum, ama heyecandan fotoğraf çekip inceleme için saklamayı unuttum :)
Kanımca tek eksiği çok dar odaları sebebiyle (özellikle acil servis ve giriş kısmı) oynanabilirliğinin biraz zor olması. Onun dışında şahane bir set :)

Kullanıcı avatarı
pekaziz
Acemi
Acemi

Sal Tem 10, 2018 2:04 pm

Telefonda önceki mesajı güncelleyemedim:)
@sefa, kodunu hatırlamıyorum ama Friends setlerinde o alçı parçası vardı daha önce.

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Sal Tem 10, 2018 2:18 pm

Alçı/bandaj parçasının kodunu buldum; 30924.
Şimdilik yalnızca 3 sette ortaya çıkmış diyerek koskoca hastane kronolojisi başlığını daha fazla baltalamadan uzaklaşıyorum ben. :P)
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir