Dünden Lego Town Teması Light and Sound Setleri

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Legolord

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzr Tem 15, 2018 10:11 am

Lego, yenilikçi bir düşünce yapısı içerisinde, herzaman yeni sistemler, yeni temalar icat ediyordu. Hepsinin başarılı olduğu söylenemez tabi, ama 1980'lerin ikinci yarısında çıkan Light and Sound sistemi bence setlerin oynanabilirliğine çok katkı sağlayan bir yenilikti. Pil kutusunun kaba yapısına rağmen onu büyük küçük farklı tasarımlarda kullanabilmek yetenek istiyordu. Serinin sonlarına doğru tasarımlarda bir adım ileri bile gidilmişti, yeri gelince bundan bahsedeceğim. Light and Sound sistemi sadece town serisinde çıkmamıştı. Classic Space setlerinde de uzun bir müddet bu sistem kullanılmıştı. Büyük uzay gemileri başlığında bir iki mesajda adı geçen set gibi mesela. Ama set sayısının fazlalığı sebebiyle yazıyı Town ve Space olarak ikiye ayırdım. Burada Town setlerine bir bakarız, sona ayrı bir derlemede Space'e bakarız. Tabi sistem en son 98'de kullanıldığı için tema adı 'Dünden' ile başlayıp kaldı. Vay be, tam 20 yıl geçmiş. Bende bu temadaki tek setimi 86'da almıştım, onun üstünden de 32 yıl geçmiş...

Kısaca bu sistemin çalışma prensibi hakkında bilgi vereyim, sonra setlere geçeriz. Sistemimizin en önemli parçası 3 brick yüksekliğinde, 4x8 stud boyutlarında, 9V pil taşıyan bir kutuydu. Üzerindeki iki sıra studın yarısı iletkenlik görevi yapan metaldi. Sistem, kutunun sonundaki gri düğmeden açılıp kapanıyordu:

Resim

Üzerine takılan dairesel ses aksesuarının tepesindeki tırtıklı düğmeyi çevirdiğimizde iki farklı siren çalıyordu. Benzer şekilde ışık parçalarıda parçayı taktığınız yöne göre ya sabit yanıyor, yada yanıp sönüyordu.

Resim Resim

İletkenliği tasarımda farklı yerlere taşımak için 2x4 ve 2x8 ince parçalar da mevcuttu. Onlarda bu sisteme özel, içleri metal kaplanmış parçalar olduğu için kaybetmek istemezdiniz, yoksa elektriği taşıyacak parçanız olmazdı.

Light and Sound, 1986 yılında, yapıya uygun olarak ilk önce Polis ve İtfaiye setlerinde çıkmıştı. Minibüslerde daha önce depolama alanı olarak kullanılan alanda bu sefer koca bir pil kutusu bulunuyordu. 6450 numaralı Polis seti çok fazla detay içermediği için, arkasına konan bir pencere parçasıyla çok az bir depolama alanı bırakılmıştı. Bariyer ve telsiz gibi aksesuarlar minibüsün yanındaki tutmaçlara takılıyordu. 6480 numaralı İtfaiye setinde ise minibüsün arkasına pencere yerine bir makara-hortum sistemi konmuş, diğer unsurlar kamyonun çektiği ufak römorka yerleştirilmişti. Üzerine konan merdiven sistemi basit olmasına rağmen, bütün fonksiyonları yerine getirebildiğinden herhangi bir eksiği bulunmuyordu.

Resim Resim

1989 yılında iki farklı sette gördük bu sistemi. 6481 iş makinası setinde farklı ışık ve uyarı işaretleri aksesuarları bulunuyordu. Bu uyarı işaretlerini ışık parçasının üzerine taktığınızda onlarda yanıp sönüyordu. 6482 ise bir kurtarma helikopteriydi. Büyük yapısı sayesinde pil kutusu helikopterin ön tarafına doğru kamufle edilmiş ve açılan arka kapak ile hastanın taşınabilmesi için geniş alan bırakılmıştı. Hasta bakıcının hastayı kontrol edebileceği entrümanlar bile vardı içerde. Yalnız setin fotoğrafında size de helikopter sanki hastayı ezmek üzereymiş gibi gelmiyor mu? :D

Resim Resim

1991
yılında sistemi gene bir polis ve itfaiye setinde görüyoruz. 6430 polis seti benim çok sevdiğim bir tasarımdır. Pil kutusu estetik görüntüsünü hiç bir şekilde bozmamıştır. Arkasında açılan küçük bagaja iki kuka ve bir yol işareti anca sığdırılmıştır. 6440 ise bir havalimanı itfaiyesidir. Bu sette araç 6 stud genişliğinde tasarlanmış olmasına rağmen şaşırtıcı bir tasarım unusuru göremedim. En ilgi çekici tasarımlar tepedeki fıskiye sistemi ve aracın önündeki fıskiyelerin gizlenme mekanizmasıydı. Pil kutusu bu setten çok götürmüştü.

Resim Resim

1994 yılına geldiğimizde Light and Sound sadece bir sette çıkmıştı. Polis tekneleri derlemesinde de gördüğümüz 6483 numaralı setti bu. Teknenin tasarımı çok estetikti. Pil kutusu teknenin kamara kısmına saklandığından, pek az bir kullanım alanı bırakıyordu. Ama bunu telafi etmek için, sette Light and Sound sistemi ses ve ışığın yanısıra bir mikromotor sayesinde hareketi de desteklemeye başlamıştı. Teknenin tepesindeki anten bu sayede dönebiliyordu. Çok etkili bir fonksiyon olmasa da, bir sistem seti için böyle hareketli bir unsur ilerici bir tasarımdı.

Resim

1995 yılı Town setleri tasarımında Light and Sound sisteminin zirve yaptığı noktadır. 6484 numaralı set 6 stud genişlikte tasarlanmış bir çekiciydi. Siz hiç bu sette koca bir pil kutusu, bir mikromotor, kontrol düğmesi, veya hareketli makara sistemi olabileceğini düşünebilir misiniz? İşte bu sette hepsi vardı. Artı bir F1 arabası ve tam set alet takımı da cabası. Bir daha hiç bir ufak sette böyle fonksiyona yardım eden hareketli sistem gördüğümü hatırlamıyorum. Çekicinin bomu elle indirilip kaldırılıyordu ama mikromotor ve 3-5 teknik parça sayesinde makara çok basit bir şekilde kancayı alçaltıp yükseltiyordu. Sette ışık vardı ama ses modülü bulunmuyordu. İhiyaçta yoktu gerçi. Şimdi aklıma geldi, belkide motor sesi ekleyebilirlerdi.

Resim

Bu setlerin haricinde, town serisine dahil olmadığı için ayrıca belirtmem gereken bir Light and Sound seti daha var. 735 numaralı Basic seti. 1990 yılında çıkan set, Town setlerine kıyasla daha kapsamlı tasarımlar içeriyordu. Basic setleri 1980 ve 90'larda de birçok tasarım içeren, Lego'nun mantalitesini daha iyi sergileyen setlerdi. Bir nevi bugünün creator setleri gibi... Yıl itibariyle sadece ses ve ışık içeren setler, aslında büyük yapılarıyla muhtelif hareketli fonksiyonlarda içerebilirmiş. Yapımda gösterilen yegane motorize fonksiyon komik derecede büyük 810 sayesinde ileri geri hareket imkanı olmuş.

Resim Resim

Sistemi geliştirmek isteyenler için destek paketi de çıkmış 1992 yılında. Güzel ve kullanışlı parçalar varmış içlerinde aslında.

Resim

Merak edenler için, mikromotor aşağıdaki gibi, standart posta kutusu parçasından pekte büyük olmayanbir parçadır.

Resim

Bana sorarsanız Light and Sound sistemi tam gelişimini tamamlayamadan tedavülden kalkmış. Bugünün o koca koca 6 - 8 stud genişliğindeki araçlarını düşünsenize. Olasılıklar neredeyse sınırsız. Ben sistem geri gelse fean olmaz diyorum. Hem şimdi şarjlı sistem lityum piller sayesinde çok daha az pil yeri gerekir. Motorlarıda nano yapabilirsek City setlerini düşünemiyorum. Gelelim benim ilk üç tercihime:

1. 6484
2. 6430
3. 6482

Bu seri tam bana göreymiş, hepsi nostaljik :D

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzr Tem 15, 2018 11:28 am

6484 ve 6430 harika görünüyor.
LEGO'nun, bu sistemi kısıtlı temalarla bize sunması ve sonrasında da bunu sonlandırması çok büyük kayıp. Bugünün, Creator Expert araçları boyutlarındaki "Model Team" teması araçlarına, bu tür ses ve ışık modülü eklemeleri o seriyi bambaşka bir boyuta taşımış olurdu. Teknoloji bu kadar ilerleyerek, bir yandan güç kaynaklarının performansı artıp bir yandan da ürün boyutları küçülmüşken bu düzeneğin hayatta olmaması ise başlı başına bir tartışma konusu. Gerçi haklarını yemeyelim şimdi, arada bir de olsa 2x3 light brick içeren setler çıkarıyorlar ama o parçayı da set içerisinde o kadar cins bir yere koyuyorlar ki ışık düzeneğinin hiçbir esprisi kalmıyor.

Seninde bahsettiğin gibi, bu sistemlerin kullanım alanı oldukça geniş bir yelpazeye yayılabilecek potansiyele sahip. Modüler binalarını ya da sokak lambalarını ışıklandırabilmek için elinde matkapla, LEGO parçalarını mahveden nice insanlar gördü bu gözler. :P)
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

MicrOmega
Meraklı
Meraklı

Pzr Tem 15, 2018 8:15 pm

Benzer ışıklı veya sesli brickler creator temasında da kullanılıyordu bir ara. 4958de ses kutusu, kırmızı ejderhalı sette ve diğer birkaç ufak sette ışık kutusu tarzı parçalar vardı. Bence hoş bir hava katıyordu. Artık kullanılıyor mu bilmiyorum ama ben pek rastlamadım son senelerde.

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Tem 16, 2018 7:32 am

Bence isteklileri hala var, ve kesinlikle geri gelmeli. Özellikle tasarımlar bu kadar büyümüşken.

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzt Tem 16, 2018 8:29 pm

Önce başlığı düzeltsem mi dedim, sonrasında bi baktım ki konu "bu güne"'lik bir konu değil :D eline sağlık, ben saydığın setler arasında basic setlere sahip olmak isterdim, basic serisi her ne kadar işin temeli olarak tanıtılsa da modeller çok ihtişamlı modellerdi, LEGO bir standart gütmüyor, yeri geliyor boyutlar değişiyor. Ayrıca 6483'de ayrı bir şekilmiş! Bunlardan BL'de denk getirmek lazım :)
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

Kullanıcı avatarı
raptor00
Meraklı
Meraklı

Sal Tem 17, 2018 1:36 pm

ilk defa goruyorum, ansiklopedik bilgi olmuş. ozellikle ısık cok güzelmiş. Herhalde teknik aksaklık falan olabilir diye kaldırmıslardır. Yoksa cok güzel bir ozellik. minik motor da cok iyi fikir. bakayım bricklinkte var mı.
Aradıgım mf: goo.gl/1dqaJT
Aradıgım set: goo.gl/VxJ5cs
Begendigim set: goo.gl/QrJU4S

Setlerim: goo.gl/tnuDGq
Mflerim: goo.gl/1KvffF

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir