Dünden Bugüne Lego SW X-Wing

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Governor

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Tem 30, 2018 2:52 am

Neredeyse bütün klasik SW araçlarını sevsemde bazıları tabiiki bir adım öne çıkıyor. Lego'da benimle aynı fikirde olacak ki Star Wars Teması ilk çıktığından beri X-Wing setleri farklı boyutlarda ve çeşitlerde sıksık karşımıza çıkmış. Millenium Falcon'dan sonra güzel bir devam yazısı olur dedim. Aynı MF derlemesinde olduğu gibi burada da sırasıyla standart, UCS, Mini/Micro vs. şeklinde bugüne kadar çıkmış X-Wing setlerine bir bakalım.

Standart X-Wing Setleri:

Herşey 1999 yılında başlamıştı. Lego'nun SW setleri çıkaracağı duyurulunca heyecandan duramamıştım. Üniversiteyi yeni bitirmiştim ve karanlık çağdan çıkmak üzereydim. Yakın çevredeki bütün oyuncakçıları ablukaya almıştım, sürekli takipteydim. Zira çıktığı gibi bir tane set bile kalmamasından korkuyordum.

İlk aldığım SW setidir 7140 X-Wing Fighter. Gerçi o serideki bütün klasik SW setlerini almıştım ama X-Wing farklıdır. Yeni X-Wingler çıkana kadar gayet tatmin edici bir tasarımı vardı. Şimdikilere oranla çok ama çok basit bir yapıdaydı. Her kanat elle tek tek açılıyordu. İniş takımlarını uçuş sırasında sökmek gerekiyordu. Özellikle arka iniş takımlarından hiç hoşlanmmıştım, kocaman bir sehpa gibiydi. Uçağın içine minifigür zarzor sığmıştı. Belli ki tasarımda bayağı zorluk çekilmişti, ama sonuç harikaydı. Önde ve arkada açılan bölümler vardı, buralarda Luke'un ışın kılıcını veya diğer aksesuarları saklayabiliyordunuz. Uçağın yanısıra sette birde asi pilotu, teknisyen ve bakım aracı vardı ama tabi onlar çabucak yedek parça havuzuna gömülmüşlerdi :( . Setin yapım klavuzunda alternatif modeller ve bunlarla ilgili güzel bir çizgi roman da vardı. Ancak bu uygulama çok uzun ömürlü olmadı ve 2001 yılındaki seride çoktan unutulmuştu.

Resim Resim

Resim Resim

2004 yılında çıkan 4502'de en büyük değişiklik artık kanatların bir mekanizmayla açılmasıydı. Tabi yeni dönem slope parçalarla set daha estetik hale getirilmeye çalışılmıştı ama bana göre pek fayda sağlamamıştı. Belkide çok fazla ve karışık renkler kullandıkları içindir veya bana öyle göründü. Yalnız iniş takımını kıskanmıştım. Arka tarafada sabit ve göze batmayan bir çözüm üretmişlerdi. Kargo alanını uçağın altına koydukları bir kapakla çözmüşlerdi. Bu sefer Luke'a usta Yoda eşlik ediyordu. Güzelce modellenmiş bir kulübesi vardı. Yalnız kutuda sanki kulübe içinde bir aydınlatma varmış gibi görünüyor ama yok, biraz yanıltıcı olmuş resim.

Resim

2006 yılında çıkan 6212 numaralı set 4502 ile birebir aynıydı. Özür dilerim, fark vardı, kanatlara ışık koymuşlardı. Bu noktada Lego artık SW setlerinin gücünü görmüş olacakki, numarayı değiştirip aynı seti satmakta bir sıkıntı görmemişlerdi. Gerek yoktu böyle bir stratejiye bence, olan Yoda'nın kulübesine olmuştu.

Resim

2012 yılında çıkan 9493 tasarıma köklü değişiklikler getirmişti. İlk bakışta belli olmasada, uçağın burun yapısından kanatlar, silahlar ve motorlara kadar herşey değişmişti. Kanatları açan mekanizma bile değişmişti, benzerdi ama değişmişti. İşte şimdi daha estetik olmuştu X-Wing. Ama bu değişiklikler sebebiyle artık bir kargo bölümü kalmamıştı. İki farklı pilot ve astrodroid seçeneği sunulmuştu, Luke ve R2D2 ile Porkins ve R5D8.

Resim

2015 yılında yeni SW filmelerinin başlaması ile beraber eski uçakların yeni tasarımlarını görmeye başladık. 75102'nin tasarımındaki en belirgin değişiklik motorlarıydı. Artık hazır parça değildi. Kanatlarda ve silah sistemlerinde de değişiklikler vardı. Silahlarda artık stud shooter ve flick missile'lar kullanılıyordu. Kanatları açan mekanizma benzerdi, sadece açma çarkının yeri değiştirilmişti. Luke yerine Poe vardı ana karakter olarak. Yeni filmlerde R2D2 yerine BB8 kullanılması tasarımcıları rahatlatmış olsa gerek, zira artık droidleri yerleştirmek için çok daha az bir alana ihtiyaç kalmıştı. Setin yanında teknik destek ekibi ve birde asi pilotu bulunuyor.

Resim

2016 yılında çıkan 75149 numaralı sette X-Wing sadece renk değiştirmişti. Renk şemasının bir önceki modele göre gözüme daha hoş göründüğünü belirtmem lazım. Ayrıca beraberinde gelen minifigürleri de daha başarılı buldum.

Resim

2018 yılına geldiğimizde Luke 75218 ile geri dönüş yapmıştı. Motorlar haricinde modelin dış görünüşünde yapısal pek değişiklik olmamıştı. Setteki en belirgin değişiklik ise kanatları açıp kapatan mekanizmada yapılmıştı. Daha önce bir dişli sistemini çevirerek açıp kapadığımız kanatları bu sefer aracın üzerinde görünen kolu iterek açıyor, gövdenin altından çıkan bir 'sopa'ya bastırarak tek hamlede kapatabiliyoruz. Yalnız, alttaki sopa belirgin bir şekilde uçağın altından sarkıyor ve bence kötü görünüyor. Tahminim bir sonraki tasarımda bu sistem değişecektir. Pilot ve droid seçenekleri bu sette de mevcut, Luke ve R2D2, Biggs ve R2Q2.

Resim

İlk X-Wing'in elle açılan kanatlarından sonra ikinci seride sistemin lastikli olarak tasarlandığını görmüştüm, ancak bugün bile aynı şekilde tasarlandığına dikkat etmemiştim. X-Wing tasarımı yıllar içerisinde gerçekten güzel bir evrim geçirmiş. Son setin açma kapama mekanizmasındaki o sarkıt dışında gözüme takılan bir flasosu olmamıştır. Bununla beraber, bütün bu setlerin içerisinden 75149'u tercih etsemde, muhtemelen üzerindeki stud shooter ve flick missile'ları sökerdim.

Kısa özet bilgiler vermem gerekirse, ilk set 266 parçayken, son set 731 parça. Üstelik ilk sette teknik bakım aracı dahil. Tabi bunun karşılığı olarak ilk set 30 dolarken, şimdiki setler 80 dolara gelmiş durumda.

X-Wing Ultimate Collectors Series Setleri

X wing ile ilgili iki adet UCS set çıkmış. Birincisi 2000 yılındaki 7191. Aslında gövde tasarımı bugünki System X-Wing tasarım yöntemi ile büyük bir benzerlik taşıyor. Özellikle burun kesimi. Tabiiki 2000 yılında bugün kullandığımız estetik slope parçaları olmadığı için fazla tırtıklı bir yapısı vardı gövdenin. Kanatları açan mekanizma tamamen çarklı sisteme dayanıyordu, lastikli değildi. Açma kapama düğmesi güzel kamufle edilmişti, system setlerinin aksine açıkta çark görünmüyordu. Alt tarafta bir kargo bölümü ve nispeten detaylı bir kokpit vardı. Bütün bunların yanısıra birde B modeli vardı, hemde bir UCS setinde!

Resim Resim

İkinci X-Wing UCS ise 2013 yılında çıkmış. 10240 her kademede yeni parçalarla güncellenmiş ve geliştirilmiş bir modeldi. Çok güzel ve estetikti. Kokpit daha detaylı tasarlanmıştı. Kanatların açma kapama mekanizması güncel Technic parçalar ile sıfırdan tasarlanmıştı. Kontrol düğmesi önceki modeldeki ile aynı şekilde güzel gizlenmişti. Ancak bugün çıkan standart X-Wing setlerini görünce bu UCS model ile aralarında görsel ve yapısal bir fark kalmadığını görmek bu seti biraz önemsizleştirdi gözümde.

Resim

UCS Setlerde parça sayısı standart setlerdeki kadar dramatik artmamış, 1300'e 1560 diyebiliriz. Parasal olarakda 150 dolara karşılık 200 dolar gene çok büyük bir artış değil standart setler ile kıyaslandığında.

Mini ve Micro Setler:

2003 yılında çıkmış ilk mini setler. 4484 hem X-Wing, hemde Tie Advance içeriyormuş. Aslında kokpit için 1x1 transparan cheeseslope kullanılabilirmiş. Sanırım yoktu o dönemde. Aynı tasarım 2004 yılında 6963 olarak tek başına da üretilmiş.

Resim

Resim

2011 yılında 30051 ile geliştirilmiş bir mini tasarım üretilmiş. Renkleri ve studless tasarımı ile gayet güzel göründüğünü söyleyebilirim.

Resim

Çok benzer bir tasarım 2012'de bir ara gezegenli olarak satılan 9677 numaralı set için üretilmiş.

Resim

2014 yılında 'Bunun neresi X-Wing' diyebileceğimiz 75032 numaralı Microfighters seti üretilmiş. Faydalı parça bile bulmakta zorlandığım, zorlama bir set olmuş.

Resim

Sırasıyla 2014 ve 2015 yılında numarasız, poromosyon setleri olarak farklı renklerde tasarlanmış iki microbuild. Boyutlarına göre hiçte fena değiller aslında.

Resim Resim

2016 yılında çıkan 30278 çok güzel modellenmiş. Ama BB8 nerede?

Resim

2016
yılının birde 75125 numaralı Microfighter seti çıkmış. Daha önceki set ile benzerlikler taşıyan tasarım gene olmamış bence. Hatta okadar olmamışki, Lego Astro Droid bile koymamış sete.

Resim

Şöyle bir dönüp baktığımda her seride X-Wing güzel geliştirilmiş. Bir tek Microgihters tasarımlarını zayıf buldum. Zaten bu sene oyuncakçılarda da görmedim, sanırım bitti o seri. Aynı Millenium Falcon'da olduğu gibi, tasarımlar arasında çok az farklılıklar olduğu için bir ilk üç seçmek çok anlamlı görünmüyor. Ancak belirtmem gerekirki bence gri renk beyazdan daha çok yakışıyor X-Wing'e.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Meraklı
Meraklı

Pzt Tem 30, 2018 3:11 am

Yine eşsiz bir makale. Hem bu kadar özet hem de bu kadar geniş içerikli nasıl olunura bir örnek.

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzt Tem 30, 2018 10:09 am

Ben de tam, "Legolord bu pazar gününü boş geçti" diye düşünmeye başlamışken güzel bir sürpriz oldu bu X-Wing başlığı. :)

Nedendir bilmem, benim için X-Wing yalnızca 9493 setinden ibaret. Bana göre o setin tek eksiği, X-Wing'in fabrikadan yeni çıkmış, sıfır km gibi duran tertemiz tasarımıydı. Gövdenin orasına burasına bir kaç tane 1x1 ya da 1x2 gri veya tan plateler atıp (sticker'a bile razıyım) biraz da olsa kullanılmış, yıpranmışlık havası yakalasalar daha gerçekçi olurdu kanısındayım. Sonuçta bunlar savaş araçları, etliye sütlüye karışmadan galaksiler arası yolcu taşımacılığı yapan araçlar değil. :P Bu sete vurulmamın bir diğer sebebi de pilotla (ya da minifigürle) kıyaslandığında olması gereken ideal boyutun tutturulmuş olması. Siyah ve Mavi olanlarda da bu ölçek hakim ama onlar ne yazık ki benim gözümde X-Wing değil, olamaz da. :| 75218 ise ilk etapta beni studless tasarımı sayesinde cezbetse de sonrasında o kadar etkilememeye başladı. Modellemede adını tam koyamadığım eksik kalan, tamamlanmamış bir şeyler var sanki.

UCS olanları ve daha küçük boyutluları, minifigure-scale takıntımdan dolayı görmezden geliyorum. Minifigürle orantılı olmayan hangi set olursa olsun bana çekici gelmiyor açıkçası.
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

amok
Meraklı
Meraklı

Pzt Tem 30, 2018 12:16 pm

En sevdiğim Star Wars aracı kesinlikle X-Wing, yazı için çok teşekkürler.

Bir çok Star Wars hayranına göre ve bana göre de yapılmış en iyi X-Wing şu:

xwing.JPG

https://www.brothers-brick.com/2011/11/ ... -wing-yet/

Bu resmi bir LEGO seti değil ama, Mike Psiaki'ye ait bir tasarım. Mike Psiaki ise The LEGO Group'un son dönemdeki en başarılı tasarımcısı :)

Kullanıcı avatarı
Technicman
Moderatör
Moderatör

Sal Tem 31, 2018 12:44 am

Gene döktürmüşsün üstad eline sağlık teşekkür ederim
Sorun varsa Technic çözer B)

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Sal Tem 31, 2018 8:27 am

Teşekkürler arkadaşlar, aklıma yeni fikirler geldikçe devam etmeye çalışacağım.

@amok, sanırım bu versiyonu bir videoda görmüştüm. Çıkan setlerden daha başarılı olduğu kesin. Bu şekilde üretilmemesinin bir sebebi vardır elbet.

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Sal Tem 31, 2018 9:58 am

O şekilde üretilememesinin sebebi çok basit; kokpit camının rengi ve biçimi.
O camla değil X-Wing, herhangi bir tasarım bile çıkartsalar satamazlar. :P
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

Kullanıcı avatarı
Legopinion
Set İncelemeleri Moderatörü
Set İncelemeleri Moderatörü

Cmt Ağu 04, 2018 4:19 am

Kesinlikle 75149 benim tek sahip olduğum x-wing figürleri ve filmdeki poe karakteri çok çok başarılıydı.
https://www.instagram.com/legopinion/
https://www.facebook.com/Legopinion/
https://legopinion.tumblr.com/
http://profile.ameba.jp/legopinion

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir