Dünden Temalar Lego Technic Vinçler

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Legolord

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzr Ağu 05, 2018 11:25 am

Bence süper arabaların yanısıra Technic temasını en iyi gösteren araçlar iş makinaları oluyor. Tabii ki Lego'da çok teknik kamyonlar var, geçen bunlara bakmıştık zaten. Ama iş makinaları, loderler, ekskavatörler vb. gibi araçların günlük gördüğümüz araçlardan daha ilginç fonksiyonlar içerdikleri bir gerçek. İşte vinçlerde o araçların en karmaşık fonksiyonlara sahip olanlarındandır. Lego bu karmaşık makinaları hem fonksiyon, hemde görünüş olarak modellemekte gün geçtikçe daha başarılı olmuş. Tekrar tarihte geri gidip, en baştan Lego Technic vinçler nasıl gelişmiş bir bakalım.

İlk Technic vinç 1978 senesinde çıkan 855 numaralı setti. Tamamen mekanikti. Direksiyon kontrolü yoktu, destek ayakları System parçalarından oluşuyordu ve elle açılıyor ve monte ediliyordu. Vinç kısmınıda gövdenin üstünde çeviren bir çarklı sistem yoktu, o da elle dönüyordu. Peki bunun neresi Technic idi? Vinç kısmı, yani bom muhtelif çarklı sistemlerle inip-kalkıyor, uzuyor-kısalıyor ve kanca iple indirilip-kaldırılabiliyordu. O döneme ait motorlu sistemle destekleyebiliyordunuz seti. B modeli ise damperli kamyondu. Onda da direksiyon kontrolü bulunmuyordu. Nostalji bir yana, bence ana modelin ful mekanik teknik sistemleri bence hala geçerliliğini koruyor.

Resim Resim

Uzun yıllar sonra, 1995'de şekline daha alıştığımız yapısıyla 8460 numaralı set üretildi. 80'lerin ilk yarsında çıkan Pneumatic sistem bu sette geliştirilmiş hali ile bomu kaldırmakta kullanılıyordu. En ön ve en arka olmak üzere 4 lastikten direksiyon kontrolü vardı bu sefer. Çark düzenekleriyle vincin diğer fonksiyonlarını kontrol edebiliyordunuz. Motorlu sistem opsiyoneldi. Bir güzel özellik Tecnic Figürlerin oturabileceği koltukları vardı. B modeli vinç sistemli bir kamyondu. O da en az ana model kadar başarılı tasarlanmıştı bence. Bazı diğer B modeller gibi kafadan atma bir model gibi durmuyordu. Ana modeldeki benzer fonksiyonların hepsine sahipti. Pneumatic sistemin pompa mekanizması damperin altına çok güzel gizlenmiş ve zekice bir sistemle damperin arkasındaki düğmeye bastırarak kullanılıyordu. Bence kendi başına bile set olabilecek kadar güzel bir B modelmiş. Bu set o kadar tutulmuştu ki, 2002 ve 2003 yıllraında farklı set numaraları ile yeniden üretilmişti. Benzeri ancak 10 yıl sonra üretilebilecekti.

Resim Resim

2005 yılında çıkan 8421'e 8460 benzeri demek aslında pek doğru değil. Birincisi artık yeni dönem Technic parçaları kullanılmaya başlamıştı, ikincisi set selefine göre oldukça geliştirilmişti. Nasıl mı? Öncelikle, 8460 850 parça içerirken, bu canavar 1884 parçadan oluşuyordu, iki katından fazla yani. Sette bomu kaldırmak için kullanılan Pneumatic sistemin yanısıra makara sistemi ve bomu uzatmak için çift fonksiyonlu motor kendinden geliyordu. Motor bu sefer opsiyonel değildi. Direksiyonla artık 6 tekeri kontrol edebiliyorduk. Son olarak birde 6 silindirli motor bloğu eklenmişti artık. Setin B modeli vinç kesimini sepetli hale getiren gereksiz bir sistemmiş. Hayal kırıklığı, ama yetenekli ellerde bu settten şaheserler çıkabileceğini düşünüyorum.

Resim Resim

2006 yılında 8288 farklı bir vinç tasarımıyla tanışamamızı sağladı. Bu sefer vincimiz kamyon üstü bir vinç değildi. Kablo sistemli, paletli bir vinçti. Çok basit bir mekanik sistemle, tamamen elle kontrol ediliyordu fonksiyonlar. Karmaşık olan yapım sırasında ipleri doğru yerden doğru makaraya bağlamaktı. Bom ve kanca dışında başka bir fonksiyon içermiyordu set. B modeli ise aynı altyapı üzerine bir kule vinç yapılmış haliydi ve bu şekli ile de gayet başarılı bir tasarımdı.

Resim Resim

2010 yılında çıkan 8053 tekrar mobil vinç tasarımına dönülmüştü. Pneumatic sistem yerini hidrolik görünen 'Linear Actuator'a bırakmıştı. Bu set estetik olarak 8421'in eline su dökemeyeceği gibi, fonksiyon olarakta çok gerideydi. Tabiiki vinç kontol fonksiyonları yerindeydi ama artık aracın motor bloğu yoktu. Yer olmadığında değil aslında, sadece Lego bu sefer motoru es geçmişti. Sette motor foknsiyonuda yoktu. Ayrıca destek ayak sistemlerinin açılma sistemide pek başarılı değildi. Örümcek gibi açılan ayakları yere sabitlemek için herbirini tek tek elle ayarlamanız gerekiyordu. İnternetten gördüğüm kadarıyla setin yapısı pek stabil değilmiş, fazla sallantılı göründü bana. B modeli ise farklı bir vinç sistemi, sanki limanlarda gördüklerimize benziyor. Her iki modelide pek başarılı bulduğumu söyleyemeyeceğim.

Resim Resim

2013 yılında çıkan 42009 bu tarz vinç tasarımında zirveye ulaşmıştı. Artık, aracın hareketi dışında, bütün fonksiyonlar yeni jenerasyon motor sistemine bağlanmıştı. Ayakların açılması, yere basması, bütün vinç kontrolleri buna dahildi. Motor bloğu v8 olarak geri gelmişti. Setin B modeli iki araç birden içeriyordu, basit bir pikap ve ilginç görünümlü bir telehandler. Tasarımlarına birşey diyemeyeceğim ama bazı modifiyelerle daha albenisi olan setlere dönüştürülebilirler gibi sanki.

Resim Resim

2015 yılında çıkan 42042 ile tekrar kablolu ve paletli vinç tasarımı ile karşılaştık. Artık aracın hareketi dahil bütün fonksiyonlar motrolu hale getirilmişti. Sadece kepçenin açılıp kapanması el ile yapılıyordu. Yalnız, setin videolarını izlediğimde paletli sitemin biraz tekleyerek ilerlediğini gördüm. Diğer fonksiyonlar yağ gibi kayıyordu. B modeli ise, aynı 8288 gibi, aynı temeller üzerine kule vinç yapılmış haliydi ve gene başarılı bir tasarımdı.

Resim Resim

2018 yılına geldiğimizde ilginç bir tesadüfle karşılaşıyoruz. Yoksa tesadüf değil mi? Bilemiyorum, anlatayım siz karar verin. Bu sene çıkan 42082, teee 1978 yılında çıkan 855 numaralı setin 40 yıl sonraki hali değil mi? Gövde altındaki dolap alanına kadar benzer bir yapıları var. Tabi 855'in 512 parçasına karşılık bu sette 4057 parça vardı o ayrı. Aracın hareketi ve direksiyon dışında, gene vinç kontrolleri ve destek ayakları motorla kontrol ediliyordu. Tabiki direksiyon 4 tekeride kontrol ediyor ve gövde altında v8 bir motor bloğu bulunuyordu. Prefabrik ev yapmaya yarayan parçalar oynamak için iyi tabi ama bence maliyette de bi 5-10 dolar fark ettirmiştir. Ben çok gerekli bulmadım, direk yedek parça kovası diyorum. Setin B modeli aynı temel üzerine yapılmış bir kazık makinası. Ben ana modeli daha estetik bulduğumu söylemeliyim, aynı zamanda daha fonksiyonel.

Resim Resim

Her zaman hayran olduğum ama hiçbir zaman alamadığım setlerdir vinçler. Hep aynı dönemde çıkan bir başka seti canım çektiği için bütçe ayıramamışımdır. Bu kadar benzer tasarım içerisinde ilk üç seçmek fazla tekrar getireceği için, aklımdaki bir taneyi söylemek daha uygun olacak sanırım. Ben bu setlerin içinde en çok 42009'u beğendim. Bundan sonra çıkacak bu tarz seti 42009 ile kıyaslayarak almayı düşünebilirim.

Büyük setlerin dışında, ufakça vinç setlerinide unutmayalım istedim. Kısa kısa onlarada bir bakalım:

2007 yılında çıkan 8270, makara ve bomu indirip kaldıran sistem dahil temel kontroller içeren bir setti. Setin B modeli mobil kule vinç olarak görünüyor.

Resim Resim

2011 yılında çıkan 8067 şirin olduğu kadar fonksiyoneldide. Vincin yanısıra direksiyon kontrolü bile bulunuyordu. B modeli bence daha bile başarılı bir çekici kamyondu.

Resim Resim

2012 yılında çıkan 9391 gene çok başarılı ve fonksiynel bir setti. B modelide gene en az kendi kadar şirin bir dozerdi. Belkide bu sretten iki tane almak gerekirdi.

Resim Resim

MicrOmega
Meraklı
Meraklı

Pzr Ağu 05, 2018 7:46 pm

42009a zamanında haksızlık etmiş olsam da benim de favorim o olabilirdi büyükler arasında. Eğer 42042 olmasaydı :D
Küçük ve orta boy setlerde lego daha başarılı oluyor bence büyüklere nazaran. 8109 da 42008 de çok güzel örnek olarak.
9391 de 8067 de çok başarılı setler, iyi ki zamanında bir 8067 yakalamışım.

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Ağu 06, 2018 8:04 am

MicrOmega yazdı:
Pzr Ağu 05, 2018 7:46 pm
Küçük ve orta boy setlerde lego daha başarılı oluyor bence büyüklere nazaran.
Set büyük olunca beklentilerde büyük oluyor, belkide sebep odur. Zamanında 8680 Arctic Rescue Base'i almıştım, dönemin büyük Technic seti. Alırken acaip heyecanlanmıştım. Ama yapınca, içi öyle boştuki, fonksiyonlar kapladığı alana değmiyordu. Helikopter hariç parça havuzuna gitti set. Technic Figürler dışında faydası olmadı bana.

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Ağu 06, 2018 8:06 am

Bahsi geçmişken, 8680:

Resim

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Ağu 06, 2018 4:31 pm

Brickset'teki arkadaşlarda 40. yıl konusunda benimle aynı fikirdelermiş, hemde 42082'nin detaylı incelemesini yapmışlar:

https://brickset.com/article/37742/revi ... ane-part-2

MicrOmega
Meraklı
Meraklı

Pzt Ağu 06, 2018 7:52 pm

Legolord yazdı:
Pzt Ağu 06, 2018 8:06 am
Bahsi geçmişken, 8680:

Resim
Sanki ben ziyarete geldiğimde tek parça halindeydi bu set.

Kullanıcı avatarı
Technicman
Moderatör
Moderatör

Pzt Ağu 06, 2018 10:53 pm

eline sağlık çok güzel bir sonrakini iple çekiyorum.
Sorun varsa Technic çözer B)

Kullanıcı avatarı
raptor00
Meraklı
Meraklı

Sal Ağu 07, 2018 1:22 am

vinçleri seviyorum. ilk 855 numara baya şirin görünüyor. 42009u da 42082ye tercih ederim , daha estetik gibi duruyor. 42042 de cok iyi.
Aradıgım mf: goo.gl/1dqaJT
Aradıgım set: goo.gl/VxJ5cs
Begendigim set: goo.gl/QrJU4S

Setlerim: goo.gl/tnuDGq
Mflerim: goo.gl/1KvffF

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Sal Ağu 07, 2018 9:54 am

güzel yakalamışsın yine abi. Dünden bu güneleri ileride derleyip kitap haline dönüştürmeyi düşünüyor musun :D
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

walinzi
Acemi
Acemi

Sal Ağu 07, 2018 1:03 pm

Aslında 42070 42038 9397 8258 vb temaları farklı olsa da bunlarda da vinç sistemi bulunuyor bunları da dahil etmek lazım . Hele 42070 in orjinal de rc olması olayı ayrı bir konuma taşıyor

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Sal Ağu 07, 2018 4:34 pm

@MicrOmega, doğrudur, 8680'i yakın zamanda ayırmıştım parçalara.

@Governor, valla bu yazıları kaybetmek istemem. Hep böyle bakmak istemiştim geriye doğru. Kısmet bugüneymiş.

@walinzi, aslında haksız sayılmazsın. Bende bir süre gittim geldim o konuda . Ama özelliği vinç olan araçlarla, vinç özelliği olan araçları ayırmaya karar verdim. Böylece kamyonlar için ayrı bir derleme yaptım, vinçler için ayrı.

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir