Dünden Bugüne Lego Technic Traktörler

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Legolord

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzr Ağu 12, 2018 11:07 am

Lego'nun ürettiği şatafatlı süper arabalar ve uçuk fonksiyonlarla donatılmış kamyonlarının arasında dikkat çekmeyen daha birçok araç setleri mevcut. Traktörler böyle setlere uygun bir örnek oluşturuyor. Hep ikinci plana atıldıklarını düşündüğüm setlerdir bunlar. Ama geçmişe dönüp baktığımda, onlarında güzel bir gelişim sürecinden geçtiklerini gördüm. Arada Lego bazı kestirme yollara girmiş tabi, yeri gelince bunlardan bahsederim, ama sonuçta çok güzel setler üretilmiş. Technic'le beraber traktör setleride hem görsel olarak, hemde fonksiyonlar olarak gelişmiş ve ilerlemiş. Haydi başlayalım...

1977'de çıkan 851 o yıl üretilmiş 4 setten biriydi. Modellemede System parçaları ağırlıklı olarak kullanılmıştı. İlginçtir, Technic araçlar ilk başlarda ön tekerlekleri konrol etmek için 2x2 döner System parçaları kullanmıştır. Bu teknik, araçların ön kesimlerinde fonksiyon ve yer olarak çok kısıtlayıcıydı. Buna rağmen bence çok güzel modellenmiş bir setti. Aracın arka tekeri çarklardan oluşan mekanik bir sistemle traktörün arkasına takılacak ekipmandaki mekanizmaları harekete geçiriyordu. İstenildiğinde bu ekipman sürücü koltuğunun yanındaki bir kol ile yukarı kaldırılarak devre dışı bıraklılabiliyordu. Oldukça gerçekçi bir fonksiyondu. Setin B modelleri traktörün arkasına takılabilecek farklı tarım ekipmanları içeriyordu. Parça Sayısı: 316.

Resim

1981'de çıkan 8859 önceki traktör setine göre çok farklı yapıdaydı. Etkileyici derecede büyüktü öncelikle. 2 silindirli motor eklenmişti. Aynı yıl, ön tekerlerin kontrolleri için uzun süre kullanılacak yeni ve daha verimli bir düzenek geliştirilmişti. Arkadaki ekipman gene aynı şekilde bir kol vasıtasıyla yükseltilip alçaltılabiliyordu, ancak arka tekerlerden güç aktarımı olmadığı için sabitti, kısaca motora karşılık değerli bir fonksiyonu kaybetmiştik. Genede aynı dönemde çıkan destek parça paketi ile (8710) bu fonksiyonu kazanıp hareketli bir ekler yapmakta mümkündü. Set, boyutuyla dönenim rüya setlerindendi (Benim için hepsi rüya set gerçi, o ayrı :D). B modeli Offroad Rally minibüsleri gibi garip bir araç olmuş, pek başarılı bir tasarım gibi gelmedi bana. Parça Sayısı: 610.

Resim Resim Resim

1986 yılında daha klasik traktör görünüşüle 8849 üretildi. Canlı renkleri ile güzel tasarlanmıştı. Setin arkasındaki ekipman ve tanklar tamamen görsellik içindi. Daha önceki tasarımlara benzer şekilde sistem aşağı yukarı oynatılabiliyordu. Sette motor yoktu. Ön tekerler hem traktörün öndeki egzozundan, hemde sürücü kabinindeki direksiyon ile kontrol edilebiliyordu. Güzel düşünülmüştü. Açık söylemem gerekirse bu sette beni traktörden çok B modeldeki Buggy etkilemişti. Şimdi size etkileyici gelmeyebilir ama o zamanlarda bu büyüklükte, cıvıl cıvıl sarı, mavi, kırmızı renklerle kendi arabanızı yapıp arkadaşlarınıza hava atmak inanılmaz olurdu. Hiç tadamayacağım çünkü bu seti alamamıştım :(. Parça Sayısı: 346.

Resim

2006'da, yani tam yirmi yıl sonra 8284 yeni dönem Technic parçaları ile karşımıza çıktı. Doğal olarak 20 yıl önceki setlere göre daha estetik görünüyordu. Aynı zamanda daha dar alana, daha fazla fonksiyon sıkıştırılabilmişti. Araç 4 silindirli motora sahipti. Arkasındaki ekipman indirilip kaldırılabildiği gibi, arka tekerlereolan bağlantısıyla dönme hareketinide yapabiliyordu. Kabinin tepesindeki çark da direksiyon fonksiyonu görüyordu. Setin B modeli bir Buggy'di. Enteresan tasarımdı ama traktörü bozup yapacak kadar merak uyandırmazdı bende...Parça Sayısı: 872.

Resim Resim

2009 yılında çıkan 8063 size tanıdık gelebilir, çünkü 8284'ün sadece rengi değiştirilek sunulmuş haliydi. Tabi arkaya bir treyler eklenerek albenisi arttırılmıştı. Traktörün standart fonksiyonlarına treylerin kalkıp inen damper özelliği eklenmişti. Aslında bu şekilde yeniden üretim bence fena bir fikir değildi. Yani aynı seti farklı renkte sunmak kötü birşey değil, hatta örneğin Porsche farklı renklerde ve/veya yarış çıkartmalı olarak tekrar sunulsa fena mı olurdu? Turuncu rengi beğenmeyenlere de alma imkanı doğardı... Her neyse, setin B modeli farklı tasarlanmış bir traktör eklentisiydi. Aslında isteyenler 8284'de gösterilen B modelide pekala yapabilirler gibime geliyor, hemde kırmızı! Parça Sayısı: 1100 (Demekki treyler 300 parça civarında).

Resim Resim

2010 yılında, öncekilere nazaran daha küçük ama eklentileriyle fonksiyonları arttırılmış 8049 çıktı. Traktör üzerinde direksiyon kontrolü dışında fonksiyon bulunmuyordu. Bütün dikkat arkadaki vinç koluna verilmişti. Vincin kendi ekseninde dönüş ve kıskaç kesimi el ile kontrol ediliyordu. Geri kalan fonksiyonlar için Pneumatic sistem kullanılıyordu. Traktör tasarrımıda kötü değildi aslında, dadece çok basit kalmıştı. Setin B modeli fonksiyonları ana gövdeye toplayan bir Telehandler'dı.. Biraz daha basit bir düzeneğe sahip olmasına rağmen bu sefer kıskaç Pneumatic sisteme dahil edilmişti. Bu sette B modeli tercih edilebilir derece başarılı göründü bana. Parça Sayısı: 525 (Sırf traktör 270 parça civarı olabilir, biraz sonra tahminimin dayanağını anlatacağım).

Resim Resim

2012 yılında çıkan 9393 kendisinden bir dönem önce çıkan 8049'a çok benzemekle beraber, arkasında treyler olmadığı için onun ekonomik kuzeni gibiydi. Bu benzerlik sebebiyle bir önceki setin parça sayısını çok yakın olarak tahmin edebildiğimi düşünmekteyim. Sette gene bütün fonsiyonel özellikler arkadaki aparatta toplanmıştı, sistemin indirilip kaldırılabilmesi, traktör yürürken mekanizmanın dönmesi ve bir kolla mekanizmanın kapanıp açılması gibi... B modeli şık bir Buggy'di bu sefer. Hatta gene traktöre tercih edilebilecek akdar güzel tasarlanmış diyebilirim. Artık bu aşamada traktör setlerindeki ön ve arka teker boyutlarındaki farklılık sebebiyle B modellerde ağırlıklı buggy yapılmasının sebebini anlayabiliyorum. Parça Sayısı: 353.

Resim Resim

Yıl 2016 ve Kral geldi: 42054 Claas Xerion 5000 Trac VC. Mükemmel görünüşünün yanısıra daha önce görülmemiş bir direksiyon kontrolüne sahipti. 3 farklı seçeneki ile tekerleklerin dönüşünü kontrol edeibliyordunuz: ön arka aynı yöne, ön arka karşıt yönde ve sadece ön tekerlerin kontrol edildiği seçenek. Kabin kendi ekseininde motor fonksiyonu ile dönüyordu. Arkadaki vinç koluda kısmen motorluydu. Sadece vincin ucundaki uzayan bom ve kıskaç kısmı el ile kontrol ediliyordu. B modeli farklı bir aparattı. Aracın kendi yapısında bir değişiklik olmadığı için bence her iki olasılık da makbul. Bu seti neden almadığımı biliyorum. Yazımın başında dediğim gibi, traktörler her zaman diğer şatafarlı setlerin yanında sönük kalıyorlar. Porsche'ye o kadar takılmıştımki bu mükemmel seti gözüm görmemişti. Parça Sayısı: 1977.

Resim Resim Resim

Traktör serisinde de diğer serilerde olduğu gibi ufak tefek, ekonomik setler çıkmıştı. Onları büyük setlerden ayırarak burada, kendi içlerinde bir bakmak istedim:

2006
model 8281'in Technic yapısı dışında tek fonksiyonu traktörü ilerlettiğinizde arkadaki apartın döner bıçaklarıydı. Direksiyon kontrolü bile bulunmuyordu.

Resim Resim

2009 yılında çıkan 8260'da ise fonksiyon öne alınmış bir kovaydı. Yükseltilip alçaltılması bir fonksiyona bağlıyken, kovanın kendisi bir System parçasıydı ve dökme işlemi el ile yapılıyordu. Bence B modeli daha güzel ve şirin bir motordu.

Resim
Resim

Traktör setleri zaman içerisinde çok farklı fonksiyonlar, renkeler ve boyutlarda çıkmış. Aralarından ilk üç seçmem gerekirse:

1. 42054
2. 851
3. 8063

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzr Ağu 12, 2018 11:55 am

8049 ve 8063'ü bayağı bi sevdim.
851, renk paleti korunup güncel parçalarla revize edilecek olsa güzel bir satış grafiği yakalar kanısındayım. System'de çiftlik setlerinin/araçlarının kıt olmasından dolayı, şehir kuranlar kasaba/köy gibi küçük nüfuslu bölgelerde rahatlıkla değerlendirebilirler o traktörü.
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

MicrOmega
Meraklı
Meraklı

Pzt Ağu 13, 2018 12:41 am

Offff. Bu yazı tamamen nostalji dolu benim için. 2010 civarlarındaki setler tam technice atıldığım zamanlara denk geliyor.
42054 bambaşka bir CLAASmanda, diğer setlerle kıyaslamaya bile gerek yok. İkinci sıraya 9393 ve üçüncü sıraya 8049u koyardım, gerek bendeki hatırları gerekse dönemlerine nazaran kompleksiteleri olsun.

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir