Dünden Bugüne Lego Technic Farklı Araçlar

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Legolord

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzr Eyl 23, 2018 1:19 pm

Bu derlemeyi uzun zamandır düşünüyordum. Ama başlık veya kapsam konusunda kararsızlık yaşadım. 'Benzersiz' desem abartılı olabilirdi, 'Sıradışı' desem kimisi o kadar da özel gelmiyordu bana. Haliyle farklı setler demek doğru olacaktı. Sanırım setleri görünce konu daha iyi anlaşılacak.

İlk setimiz 1980 yılından 8858. Set olmasına set tabi de, araç değil di bu set. Tamamen motor tasarımlarından oluşan bir setti. İlk dönem parçalarla yapılabiliecek motor alternatifleri için güzel bir örnek aslında.

Resim

1986 yılında çıkan 8680 Arctic Rescue Unit, Technic setlerde çıkan ilk temanın en büyük setiydi. Kapakta güzel bir aksiyon sahnesi vardı. Kocaman bir setti. Tabi bende büyüsüne kapılmıştım. Ön kapak çevrilerek açılıyor ve küçük helikopter aracın içine girebiliyordu. Pneumatic sistemle çalışan arka taraftaki platform helikopteri aracın çatısına çıkartabiliyordu. Set güzel ve büyüktü ama boyu ile içerdiği fonksiyonlar pek tatmin edici değildi. B modelide işi pek kolaylaştırmıyordu. Benzer bir aracın daha basık ve yatay şekliydi. Ama en azından biraz daha kompleks gözüküyordu.

Resim

1987 yılında çıkan 8852 Robot'u görür görmez alacağımı biliyordum. O dönemde Transformers, Voltron gibi çizgi filmler favorimdi ve böyle şekil değiştiren bir Technic seti kaçıracak değildim. Sistem basit şekilde çalışıyordu. Aracın arkasındaki çarkı çevirdiğimizde araç yavaş yavaş dikleşerek bir robota dönüşüyordu. Direksiyon kontrolü ile aracı rahatlıkla hareket ettirebiliyordunuz. Çok sevimli olmasa da transforming özelliği ile standart Technic setler içerisinde özel bir yeri vardır. Setin B modeli ise şirince bir buggy idi.

Resim Resim

1996 yılında efsane setlerden 8480 Space Shuttle geldi. Aslında bu seti Technic uçak setleri içerisinde düşündüm ama fonksiyonları bazında bakıldığında diğer uçak setlerine haksızlık olacaktı. Lego bu sette hiçbir masraftan kaçınmamıştı. Fiber optik aydınlatma sistemi, mikro motorlar, standart motorlar ve bunların çalıştırdığı bir ton fonksiyon. Şöyle bir üstünden geçersek, açılıp kapanan iniş takımları, kanatlarda hareketli flaplar, açılan shuttle kapakları, yükselen vinç sistemi ve kanatları açılan uydu sistemine ek olarak motorlarda yanıp sönen fiber optik ışıklar. Pil kutusu mekiğin arkasındaki motor kesimine ustaca gizlenmişti. Setin B modeli bir denizaltı idi. En güzel özelliği açılan ön kapaktan çıkan aracın mikro motor sayesinde hareket edebiliyor olmasıyıdı.

Resim Resim

1997 yılında 8250 Search Sub ile gerçek bir denizaltı seti çıkmış oldu. Normalde Technic 'Deniz Araçları' için ayrı bir kategori düşündüm ama denizaltı pek bu gruba girmiyordu, haliyle. Bu minik denizaltı sürprizler ile doluydu. Üstteki direksiyonu çevirdiğinizde öndeki kapak açılıyor ve içinden Technic figürü taşıyan daha minik bir denizaltı aracı çıkıyordu :P . Pneumatic sistem sayesinde öndeki kanca sistemi ile toksik varilleri tutup denizin altını temzileyebiliyordunuz. Technic figüre takılan dalış takımı ilk defa dikkatimi çekti. O yıllarda karanlık çağımda olduğum için bunu fark etmemişim yoksa kesin almıştım. Setin B modeli şekilsiz bir denizaltı aracı.

Resim Resim

1999 yılında çıkan 8446 numaralı mobil vinci daha önce hazırladığım vinçler derlemesine katmak pek doğru gelmedi çünkü çok sıradışı bir tasarımı vardı. Adeta bilimkurgu filmlerinden fırlamış gibiydi. Vinci kontrol eden aracın arka kesimi komple yükselip vincin bir parçası haline geliyordu. Kanca sistemide tasarıma uygun şekilde uzay çağı gibiydi. Ön kokpit yaylı sistem sayesinde yavaşça açılabiliyordu. Setin B modeli bir damperli kamyon, ancak bitmiş haline dair bir resim bulamadım. Genede ana modelkadar ilginç değil.

Resim Resim

2000 yılında çıkan 8457 Power Puller setini size göstermek için sabırsızlanıyordum. Renkleri ve kompozisyonuyla çok hoşuma giden bir setti. Bende neden yok bilmiyorum, zamanında atladım herhalde. Gerçekten sıradışı bir tasarımı vardı. Setin B ve C modelleri farklı motor tasarımlarıydı. İsterseniz 5x V4, isterseniz 3x V6 veya 2 x V8 motor takabiliyordunuz. Ön tekerler kablolu sistem ile kontrol ediliyordu. Çok fonksiyon bulunmuyordu sette ama çok ilgi çeken bir görünüşü vardı.

Resim

2001 yılında çıkan 1237 Asimo bir promosyon setiydi. Honda tarafından üretilmiş olan gerçek Asimo(Advanced Step in Innovative MObility) robotun Technic tasarımıydı.

Resim
Resim

2007 yılında çıkan 8274 Combine Harvester setini bir tarım aracı olduğu traktörler derlemesine koymayı düşündüm, ama tek başına kalacağı için uymayacaktı. Zaten çok alakasız fonksiyonlar içeriyordu. Özetle üstlerinden geçmek gerekirse, arka tekerlerde direksiyon kontrolü vardı, ön tekerler biçer döver aparatını çeviriyordu, aracın üzerindeki bir kapak öndeki aparatı kaldırıp indiren çarkı, yandaki kapak ise biçer döverin üzerinde biçilen samanları döken uzantının açılıp kapanmasını sağlayan çark sistemini gizliyordu. Bunların dışında öndeki aparat ile işiniz bittiğinde söküp aracın arkasına takabiliyordunuz. Fonksiyonların yanısıra görünüş olarak da oldukça güzeldi. B modeli ise bir drag yarış aracıydı. Fena bir model değildi, ancak bu seti alan arkadaşlar muhtemelen B modelini yapmayı düşünmeyeceklerdir.

Resim Resim

2016 yılında çıkan 42055 Bucket Wheel Excavator kesinlikle estetik bir set değildi ama alışılmadık bir yapısı vardı. Boyutu fonksiyonları ile daha önce bir benzeri gelmemişti. Fonksiyonlarını anlatamaya kelime haznem yetmeyeceği aşağıya resimlerini koydum. Setin B modeli gene kompleks bir araç ancak ana modelin yanında çok basit kalıyor.

Resim Resim

Fonksiyonlar:
Resim Resim
Resim

2018 yılına geldiğimizde benim ilk gözüme çarpan set 42080 Forest Harvester olmuştu. Daha önce benzeri yapılmamış bir araçtı, bir daha da yapılacağını pek tahmin etmiyorum. Bu sekiz tekerlekli, tırtıl benzeri araç pek yeşilcilerin hoşuna gitmeyen bir işe yarıyordu, ağaç kesmeye... Setteki motor pneumatic sisteme bağlanmıştı. Bu sayede kesme aparatı yumuşakça aşağı inip yukarı kaldırılabiliyor ve ağaç gövdelerini kavrayabiliyordu. Kokpit tarafı el ile sağa sola döndürülebiliyor, aracın arka gövdesindeki çark ile de en öndeki tekerler ve ön gövde kontrol edilebiliyordu. Ayrıca, sette motorlu el testeresi gibi ince detaylarda vardı. B modelide güzel tasarlanmış bir setti. Ana model kadar başarılı bir model olduğunu söyleyebilirim. Araçta direksiyon kontrolüde bulunuyordu

Resim Resim

Arada sırada çıkan, buradaki gibi benzersiz fonksiyon ve görünüşe sahip setler pek alışıldık olmayabilir, ama ilginç oldukları kesin. Bakalım daha ne farklı ve ilginç setlerle karşılaşacağız.

Bu setlerin içerisinde bir ilk üç seçmem gerekirse:

1. 8480 - Space Shuttle (Bence yenisi yapılabilecek bir set)
2. 8457 - Power Puller
3. 8274 - Combined Harvester

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzt Eyl 24, 2018 8:52 am

Bayram tatilini fazla uzatmıştın abi, özledik senin bu başlıklarını. :)
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Eyl 24, 2018 1:21 pm

Bayramdı izindi derken bayağı açtım arayı, fark ettim. Aile degelince hayat da karıştı. Yavaş yavaş dengeyi buluyorum ama :D

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir