Dünden Bugüne Lego Technic Deniz Araçları

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Legolord

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzr Eki 21, 2018 9:57 am

Kara ve hava araçları ile ilgili bir dolu Technic seti gördükten sonra sıranın deniz araçlarına gelmesi kaçınılmazdı tabii ki. Yalnız deniz araçları arabalar ve kamyonlar kadar çok sayıda üretilmemiş. Hatta bu derlemede seçici olamayacağım. Bütün gemi, hovercraft, yarış teknesi ve yelkenli tarzı deniz araçlarını tek seferde görebileceğiz. Haliyle kriter veya kategori olmadan tarih sırasında göre başlıyorum...

1992 yılında çıkan ilk deniz aracı 8839 Supply Ship'ti. Set dönemin parçalarıyla tam bir Karadeniz takasını andırıyordu. Dümenin kontrolü bir önceki yıl çıkan yeni kablolu sistem ile sağlanıyordu. Vinç fonksiyonları, ikisi geminin gövdesinde olmak üzere üç farklı noktadan kontrol ediliyordu. Setin B modeli bir hovercrafttı. Açıkçası geminin (yada taka mı desek) göze hoş gelen bir yapısı olmadığı için B modeli de yapılabilirmiş.

Resim

1993 yılında ana modeli hovercraft olan 8824 Hovercraft çıktı. Basit bir modeldi. direksiyon kontrolü ve modeli ittirdiğinizde dönen bir pervanesi vardı. Hovercraftın tabanını oluşturan yumuşak plastik parçalar tamamen hovercraft araçlarına özeldi. Lego'nun bu parçaları başka amaçla kullandığını görmedim. Setin B modeli ufakça bir helikopterdi. Lego'nun ana model olarak ürettiği o kadar güzel helikopter varken bu B modeli yapmayı pek gerekli görmüyorum.

Resim

1996 yılında bu sefer farklı bir deniz aracı, 8223 Hydrofoil çıktı. Estetik olarak güzeldi. Boyut itibairyle sadece bir fonksiyonu vardı, aracı ittiğinizde arkadaki pervane dönüyordu. Belkide seti nenbüyük artısı Technic figürdü. B modeli ise gene bir helikopterdi. O da fena değildi ama bence ana model hem farkl hemde güzel olduğu için bozmayı düşünmezdim.

Resim Resim

1999 yılında çıkan 8246 Hydro Racer bir önceki modelin minyatür haliydi. Hatta fonksiyonu bile aynıydı. Benzerlikler bunulada kalmıyordu, B modelide bir helikopterdi. Ana model idare ederdi, ama ben bu sefer B modeli daha çok sevdim.

Resim Resim

Uzun aradan sonra, 2013 yılında tekrar bir Hovercraft 42002 çıktı. Yeni dönem kaplama parçaları ile oldukça şık bir görnümü vardı. Ancak fonksiyon olarak önceki modellerin ötesine geçemiyordu. Hala ittirince dönen bir pervanesi vardı. Tek ilave çift silindirli bir motordu. Setin B modeli bir pervaneli bir uçaktı. Gösteri uçaklarına benzer yapısı aslında o kadar da kötü değildi ama pervaneyi elle çevirmeyi pek fonksiyon olarak kabul edemiyorum.

Resim Resim

2016'da deniz yarış araçlarına bir yenisi daha eklenmişti, 42045 Hydroplane Racer. Renkleri ve tasarımı ie çok hoştu. Uzun süre alıp almamakta kararsızdım. Sonunda biraz fonksiyonsuz olduğu için almamıştım. Önceki modeldeki motor geliştirilmiş ve artık 4 silindir olmuştu. Setin B modelini yaış teknesi olarak tanımlamışlar ama ben daha çok Star Wars'daki speeder araçlarına benzettim. Fena da bulmadım hani...

Resim Resim

2017 yılında çıkan 42064 Ocean Explorer çok kapsamlı bir araştırma gemisiydi. Sadece kendi özellikli değildi, geminin üzerindeki helikopter ve denizaltı bile fonksiyoneldi. Setin boyutuna göre fonksiyonları minimaldi, dümen kontrolü ve vinç kontrolü. Yapım da ilginç bir yol izlenmişti, vinç kontrolleri geminin tepesinde, dümen kontrolü ise vincin hemen arkasındaydı. Helikoper küçüktü fakat hem üst hem arka pervaneyi aynı anda çeviren basit bir düzenek vardı. Denizaltıda da hem arkadaki motorları çeviren, hemde öndeki kolları açıp kapatan bir sistem vardı. Set tam oyunluktu, tek başına dev kadro resmen. Setin B modeli ise bir mavnaydı. Bence güzel tasarlanmıştı ama hem görsel, hemde fonksiyon olarak çok albenisi olmadığı için, ana modele tercih edilebileceğini sanmıyorum.

Resim Resim

2018 yılında iki deniz aracı ile karşılaştık, 42074 Racing Yacht ve 42076 Hovercraft. Numara sırısından gidersek:

42074 yelkenli teknenin ilk göze çarpan yanı canlı renkleriydi. Çokda güzel modellenmişti. Güzel bir detayı şimdi gördüm, yelkenlerde setin Technic olduğunu ima eden desenler ustaca yerleştirilmişti. Setin fonksiyonları mümkün oldukça gerçekçi tasarlanmış makara sistemi ile yelkenli kontrolü ve teknenin hem sağından hem solundan kullanabileceğimiz dümen sistemiydi. B modelide aynı derece güzel bir katamarandı. Ana modeleden pek farklı değildi aslında. Haliyle hangisini yapamak isteyeceğiniz kişisel tercihlerinize kalmış.

Resim Resim

Son setimiz ise 42076 Hovercraft. Set estetikten çok fonksiyondu. hareket edince dönen motorlar, harekerli vinç sistemi ve açılıp kapanan ön kapağın yanısıra küçük kamyonda direksiyon kontrolü ve süspansiyon vardı. Vinç sistemi sayesinde kamyonun arkasına yük yüklenebiliyordu. Görüntü olarak etkilemese de, aynı araştırma gemisi gibi güzel oyananbilirliği olan bir setti. Setin B modeli biraz daha farklı tasarlanmış bir hovercrafttı. Araç bu sefer bir helikopter platformu görevi görüyordu. Sanırım bayağı parça artmış olacak ki konuyla alakasız birde çekici kamyon yapılabiliyordu. Bana sorarsanız B modeli geliştirilerek daha iyi bir ana model yapılabilirmiş, çünkü sıradan bir kargo mavnasından daha çok potansiyeli varmış.

Resim

Ships, sailboats, hydroracers, hovercrafts diye aradığımda karşıma çıkan bütün modeller bunlar oldu işte. Bazı universal setlerde de deniz araçları var tabi, ama bu tarz setler başka bir derlemenin konusu olacak. Benim ilk üç tercimie gelirsek:

1. 42045
2. 42074
3. 42002

Sanırım bende artık klasik Technic setlerdense yeni setlere yönelmeye başladım...

Kullanıcı avatarı
Sefa
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzr Eki 21, 2018 9:15 pm

Arkaik dönem diyeceğim, eski tip parçalı technic setlerini sevemesem de bu listede benim için ilk sıraya 8223 - Hydrofoil yerleşir. Arından da 42045 - Hydroplane Racer gelir ve orada biter sıralama. 42002'yi çok zorladım ama listeye katmaya değer bulamadım.

Şu senin dünden bugüne indeks başlığında sorduğum bir soru vardı "Bu tasarım garabetleri son yıllara mı özgü, yoksa 40 yıldır LEGO firması technic temasında deniz araçları yapmayı beceremiyor mu merak ettim" diye. Cevabımı almış oldum artık. :D
-----
Sticker düşmanı DUPLOCU B)

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Pzt Eki 22, 2018 7:54 am

Sefa yazdı:
Pzr Eki 21, 2018 9:15 pm
Arkaik dönem diyeceğim, eski tip parçalı technic setlerini sevemesem de bu listede benim için ilk sıraya 8223 - Hydrofoil yerleşir. Arından da 42045 - Hydroplane Racer gelir ve orada biter sıralama. 42002'yi çok zorladım ama listeye katmaya değer bulamadım.

Şu senin dünden bugüne indeks başlığında sorduğum bir soru vardı "Bu tasarım garabetleri son yıllara mı özgü, yoksa 40 yıldır LEGO firması technic temasında deniz araçları yapmayı beceremiyor mu merak ettim" diye. Cevabımı almış oldum artık. :D
Lego'da olayın farkında herhalde, 4 farklı araç tipini toparlayarak 10 tane set bile bir araya getiremedim. Bence sebebi fonksiyon. Gemi, ve teknelerde pek fonksiyon olmuyor. Bir vinç yapıyor adam her tarafı ayrı oynuyor :D . O yüzden araştırma gemisinin üstünde hem denzaltı, hemde helikopter bulunuyor. Yoksa Lego bu küçük araçlardan çok daha vasıfsızlarını Technic olarak çıkartmıştı.

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir