İzmir'den bir KFOL annesi

TRLUG kullanıcıları tanışma, toplanma ve etkinlikleri

Moderatör: Governor

alp
Acemi
Acemi

Pzt Tem 16, 2018 4:25 pm

Herkese merhaba,

Ben İzmir’den bir KFOL annesiyim. 10 yaşındaki oğlum adına burada yazıyorum. ‘Lego Storage & Organization ideas’ diye internette gezinirken forumunuza denk geldik. Herkesin emeğine sağlık. Oldukça yararlı bilgiler var.

Oğlum tam bir lego tutkunu. Biz onunla ve onun için Lego dünyasına girdiğimiz için setleri genellikle 2011 yılı sonrasına ait. Geçen hafta içinde Saturn V ve Bugatti Chiron setlerini bitirdi. Brickset profili şu şekilde:

https://brickset.com/profile/Alp-%c3%96zpamir

Artan lego fiyatları ve oğlumun artan lego bitirme hızı nedeniyle artık oldukça zorlanıyoruz. Ancak gelişiminde legonun katkısı şüphesiz çok fazla olduğu için dayanmaya çalışıyoruz.

Lego set koleksiyonerliği dışında stop motion filmi çekmek ve MOC tasarımı da çok hoşuna gidiyor. MOC tasarımı için bir öneriler başlığınız var mı forumunuzda bilmiyorum ama bu konuda fikirleriniz bizim için çok faydalı olur.

- Öncelikle tercih ettiğiniz bir program var mı? LDD, LDraw veya stud.io arasındaki üstünlükler neler?
- Parça temini için bricklink’ten önerdiğiniz dükkanlar var mı?
- Parçaları ayırmak için nasıl bir yöntem kullanıyorsunuz? Akro-Mils’in çekmeceli düzenleyicilerini Türkiye’de satan bir yer var mı?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder, İzmir’den herkese legolu günler dileriz…

amok
Meraklı
Meraklı

Pzt Tem 16, 2018 4:40 pm

Merhabalar. Hoşgeldiniz.

Merak ettiğiniz konularda size yardımcı olabilecek çok sayıda arkadaşımız olacaktır, İzmir'de de epey TRLUG üyesi bulunmakta... Tekrar hoşgeldiniz aramıza.

Kullanıcı avatarı
raptor00
Meraklı
Meraklı

Pzt Tem 16, 2018 5:39 pm

merhaba, hosgeldiniz.
Bricksetteki Alp'in setlere bakınca herhangi bir MOC tasarımı yapabilecegini düsünüyorum. MOC tasarımlara yönlendirmek set tamamlama hızını düsürmede önemli bir yardımcı etken olabilir :) Her set icin alternatif modeller de yapılıyor ayrıca. Internette MOC tasarımlar icin kılavuzlar bulunuyor ama bir tasarımın resimlerine bakarak benzer bir model cıkarmak da güzel bir yöntem. En sonunda kendisi özgün tasarım yapmaya başladıgında hedefe varmış olur.

Bazen gercek yerine pc ile tasarım yapmak daha uygun oluyor.
Ben ldd kullanıyorum, daha hızlı ve kullanıslı geliyor. LDD bazı teknik konular dısında bence uygun. Mesela dişlilerin simulasyonu gibi konular oldugunda ldraw daha basarılı buldum ama genelde ldd daha kullanıslı. Stud.IO bilgisayarı fazla kastıgı icin tercih etmedim. Ldd icin bluerender eklentisi ile güzel cıktı resimler alınabiliyor. Aradaki farklar konusunda bir tartısma:

https://www.quora.com/What-are-the-diff ... l-Designer

Bricklinkten alısveriste kargo maliyeti nedeniyle genelde avrupa tercih ediliyor. Ebayde ornegin sahtekar satıcıya cok rastlanabilir ama bricklinkte bir hayli az olmalı. Zaten satıcının daha önce yaptıgı alısverislere bakıldıgında bir fikir elde ediliyor. Negatif yorumlara cok az rastlıyorum. Ayrıca yeni setler bazen Türkiyede daha uygun fiyatlı olabiliyor.

Önerilecek siteler:
Setlerin alternatifleri:
https://rebrickable.com/sets/alternates/
Setlerin LDD dosyaları:
https://www.eurobricks.com/forum/index. ... de-in-ldd/
Setlerin ldraw dosyaları
https://www.eurobricks.com/forum/index. ... -in-ldraw/
Moc lxf dosyaları
https://www.eurobricks.com/forum/index. ... lxf-index/
Aradıgım mf: goo.gl/1dqaJT
Aradıgım set: goo.gl/VxJ5cs
Begendigim set: goo.gl/QrJU4S

Setlerim: goo.gl/tnuDGq
Mflerim: goo.gl/1KvffF

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzt Tem 16, 2018 7:18 pm

Forumumuza hoş geldiniz diyerek hemen sorularınızı kendimce cevaplayayım,
alp yazdı:

- Öncelikle tercih ettiğiniz bir program var mı? LDD, LDraw veya stud.io arasındaki üstünlükler neler?
- Parçaları ayırmak için nasıl bir yöntem kullanıyorsunuz? Akro-Mils’in çekmeceli düzenleyicilerini Türkiye’de satan bir yer var mı?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder, İzmir’den herkese legolu günler dileriz…
1- Benim favorim LDD, kullanımı çok rahat, birincil olarak burada yapıyorum tasarımlarımı, LDraw'a oldum olası ısınamadım. stud.io'nun LDD ye göre kullanımı daha zor olmasına karşın 2 türlü üstünlüğü var, birincisi render seçeneği sayesinde fotorealistik renderler alabiliyoruz, ikincisi ise parçaları doğrudan bricklink'e yükleyerek wishliste dönüştürüp sipariş işini çok kolaylaştırıyoruz. yani bu konuda benim rotam LDD ile tasarlayıp nasıl gözüktüğüne stud.io dan render alıp baktıktan sonra bl'ye upload ederek listedeki parçaları kovalamak şeklinde.

2- Parça temini için BL'de benim stratejim kargo fiyatı düşük dükkanlar, bunu da anlamanın en kolay yolu listede yanında şimşek olan dükkanlardan alışveriş yapmak, bu dükkanlar shippingi otomatik olarak hesaplatarak instant checkout'a imkan sağlıyor, tak diye yazıyor kargo ücretini, ödemeyi yapıp siparişi geçiyorsunuz. Bunun için japonyadaki ve irlandadaki dükkanlara bakmanızı öneririm, enteresan bir şekilde bu iki ülkeden ülkemize kargo ücretleri çok makul.

3- Parça ayrımı için avadanlık denen sistemleri kullanıyorum. Çekmece işi renk ve türe göre ayrım yapmak için çok pahalıya kaçıyor, çekmece kısmı pleksiglas değil mat beyaz plastik olanların ise içini göremiyorsunuz, o yüzden ben bu avadanlık sistemine geçtim. Yeri izmirde olan ve online satış yapan bir site var port-bag marka avadanlıklar tanesi 60 kuruş civarı satılıyor, bir boy büyüğü ise 1₺ civarıydı, ufak olanın linki burada sayfayı incelerseniz boy boy modeller var, çok araştırdım, bulduğum en şık çözüm bu oldu. Bu arkadaşlar 9₺ kargo ücretini sabit olarak belirlemişler. Lakin siz izmirde olduğunuz için elden de teslim alabilirsiniz.

Tekrardan forumumuza hoş geldiniz. Oğlunuzun MOC'larını da bekliyoruz iyi forumlar :)
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

alp
Acemi
Acemi

Pzt Tem 16, 2018 11:18 pm

Çok teşekkür ederim. Şimdiden sorularımın cevabını aldım bile. İzmir'de veya İstanbul'da bir etkinlik düzenlenirse ailece katılmayı çok isteriz. Aslında bu kadar legocu biraraya gelmişken Türkiye'de bir brick event düzenlenemez mi diye düşünmedim değil. Bugünlerde gerçekleşen Bricks By The Bay Convention'ı hayranlıkla takip ediyoruz.
Bu forum da bize Türkiye'de lego ile ilgili güzel gelişmeler olabileceği konusunda umut verdi. Herkesin emeğine sağlık...
amok yazdı:
Pzt Tem 16, 2018 4:40 pm
Merhabalar. Hoşgeldiniz.

Merak ettiğiniz konularda size yardımcı olabilecek çok sayıda arkadaşımız olacaktır, İzmir'de de epey TRLUG üyesi bulunmakta... Tekrar hoşgeldiniz aramıza.

alp
Acemi
Acemi

Pzt Tem 16, 2018 11:22 pm

Çok teşekkür ederiz. Özellikle LDD dosyaları çok işimize yaradı, oldukça fikir verdi. Umarım sizler gibi özgün tasarımlar yapmaya başlar. Vakit ayırıp cevapladığınız için tekrar teşekkürler...
raptor00 yazdı:
Pzt Tem 16, 2018 5:39 pm
merhaba, hosgeldiniz.
Bricksetteki Alp'in setlere bakınca herhangi bir MOC tasarımı yapabilecegini düsünüyorum. MOC tasarımlara yönlendirmek set tamamlama hızını düsürmede önemli bir yardımcı etken olabilir :) Her set icin alternatif modeller de yapılıyor ayrıca. Internette MOC tasarımlar icin kılavuzlar bulunuyor ama bir tasarımın resimlerine bakarak benzer bir model cıkarmak da güzel bir yöntem. En sonunda kendisi özgün tasarım yapmaya başladıgında hedefe varmış olur.

Bazen gercek yerine pc ile tasarım yapmak daha uygun oluyor.
Ben ldd kullanıyorum, daha hızlı ve kullanıslı geliyor. LDD bazı teknik konular dısında bence uygun. Mesela dişlilerin simulasyonu gibi konular oldugunda ldraw daha basarılı buldum ama genelde ldd daha kullanıslı. Stud.IO bilgisayarı fazla kastıgı icin tercih etmedim. Ldd icin bluerender eklentisi ile güzel cıktı resimler alınabiliyor. Aradaki farklar konusunda bir tartısma:

https://www.quora.com/What-are-the-diff ... l-Designer

Bricklinkten alısveriste kargo maliyeti nedeniyle genelde avrupa tercih ediliyor. Ebayde ornegin sahtekar satıcıya cok rastlanabilir ama bricklinkte bir hayli az olmalı. Zaten satıcının daha önce yaptıgı alısverislere bakıldıgında bir fikir elde ediliyor. Negatif yorumlara cok az rastlıyorum. Ayrıca yeni setler bazen Türkiyede daha uygun fiyatlı olabiliyor.

Önerilecek siteler:
Setlerin alternatifleri:
https://rebrickable.com/sets/alternates/
Setlerin LDD dosyaları:
https://www.eurobricks.com/forum/index. ... de-in-ldd/
Setlerin ldraw dosyaları
https://www.eurobricks.com/forum/index. ... -in-ldraw/
Moc lxf dosyaları
https://www.eurobricks.com/forum/index. ... lxf-index/

alp
Acemi
Acemi

Pzt Tem 16, 2018 11:39 pm

Çok teşekkür ederiz. Bu forumun oluşmasındaki emeğinize sağlık. Özellikle parça ayrımı konusundaki öneriniz bizim için süper oldu. Yarın firma ile iletişime geçeceğiz. 'Anneeee 2x4 plate gerekiyor, bulabilir misin?' gibi soruların sayenizde biteceğini umuyorum. Sadece bunun için bile size ne kadar teşekkür etsem az :D
Governor yazdı:
Pzt Tem 16, 2018 7:18 pm
Forumumuza hoş geldiniz diyerek hemen sorularınızı kendimce cevaplayayım,
alp yazdı:

1- Benim favorim LDD, kullanımı çok rahat, birincil olarak burada yapıyorum tasarımlarımı, LDraw'a oldum olası ısınamadım. stud.io'nun LDD ye göre kullanımı daha zor olmasına karşın 2 türlü üstünlüğü var, birincisi render seçeneği sayesinde fotorealistik renderler alabiliyoruz, ikincisi ise parçaları doğrudan bricklink'e yükleyerek wishliste dönüştürüp sipariş işini çok kolaylaştırıyoruz. yani bu konuda benim rotam LDD ile tasarlayıp nasıl gözüktüğüne stud.io dan render alıp baktıktan sonra bl'ye upload ederek listedeki parçaları kovalamak şeklinde.

2- Parça temini için BL'de benim stratejim kargo fiyatı düşük dükkanlar, bunu da anlamanın en kolay yolu listede yanında şimşek olan dükkanlardan alışveriş yapmak, bu dükkanlar shippingi otomatik olarak hesaplatarak instant checkout'a imkan sağlıyor, tak diye yazıyor kargo ücretini, ödemeyi yapıp siparişi geçiyorsunuz. Bunun için japonyadaki ve irlandadaki dükkanlara bakmanızı öneririm, enteresan bir şekilde bu iki ülkeden ülkemize kargo ücretleri çok makul.

3- Parça ayrımı için avadanlık denen sistemleri kullanıyorum. Çekmece işi renk ve türe göre ayrım yapmak için çok pahalıya kaçıyor, çekmece kısmı pleksiglas değil mat beyaz plastik olanların ise içini göremiyorsunuz, o yüzden ben bu avadanlık sistemine geçtim. Yeri izmirde olan ve online satış yapan bir site var port-bag marka avadanlıklar tanesi 60 kuruş civarı satılıyor, bir boy büyüğü ise 1₺ civarıydı, ufak olanın linki burada sayfayı incelerseniz boy boy modeller var, çok araştırdım, bulduğum en şık çözüm bu oldu. Bu arkadaşlar 9₺ kargo ücretini sabit olarak belirlemişler. Lakin siz izmirde olduğunuz için elden de teslim alabilirsiniz.

Tekrardan forumumuza hoş geldiniz. Oğlunuzun MOC'larını da bekliyoruz iyi forumlar :)

MicrOmega
Meraklı
Meraklı

Sal Tem 17, 2018 12:14 am

Merhaba, hoş geldiniz. Koleksiyondaki setlere ve büyüklüklerine bakınca hepsini sergilemediğinizi varsayıyorum. Yaş da küçük olduğundan mutlaka bir kısmını parçalara ayırıp kendisi bir şeyler yapmayı deniyordur. Parçaları veya setleri muhafaza ederken bence dikkat edilmesi gereken en önemli husus tozlanma. Bir kez tozlandı mı temizlemek çok vakit alıyor ve genel olarak can sıkıcı bir durum. Benim yapılı olmayan setlerim 3-4 set birlikte tek bir ayakkabı kutusu boyutlarında kutularda dolapta duruyor. Hherhangi bir parçaya ihtiyaç olduğunda zaten durduğu kutu belli olduğu için yatağa döküp arasından seçiyorum. En hızlı veya en mantıklı yöntem olduğu söylenemez ama legoları yayıp binlerce parça arasından bulmaktan zevk alan biriyse oğlunuz, kesinlikle tavsiyemdir.

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Sal Tem 17, 2018 8:09 am

Bence MOC yapmak için yeterince parça birikimi olmuş :D, haliyle dövize bağlı olarak artan Lego fiyatlarından etkilenmenize gerek olmayabilir. Ben MOC yaparken Lego'nun kendi ürünlerinden faydalanıyorum. Eski, yeni fark etmiyor. Beğendiğim set varsa benzerini yapmaya çalışıyorum. Arada Brickshelf sitesinde güzel tasarımlar oluyor, onlardan da faydalanıyorum. Özellikle ev içi aksesuarlarda insanlar bayağı yaratıcı olabiliyorlar.

Depolama kişiden kişiye değişiyor, bende çok fazla olmadığı için renklerine ve cinslerine göre ayırdığım bir kaç şeffaf kutu var, tekerlek kutusu, Technic kutusu veya standart sarı veya gri parçalar için falan. Setleri sergileyecekseniz tozdan korumanın en iyi yolu kapalı vitrin. Benimkiler toz içinde ama hanımdan başka kimseye batmıyor :D.

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir